Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Gerçekten o akşam (15 Temmuz) Türk medyası da televizyonlarımız, radyolarımız, internet sitelerimiz, fevkalade ibret verici bir demokrasi refleksi gösterdi. Dünya medyasında adı çıkmış, güya objektif habercilik yaptığını iddia eden BBC gibi, CNN International gibi, New York Times gibi, Guardian gibi bir takım 'anlı şanlı' yabancı yayın organlarının o gece bir milletin demokratik direnişini nasıl çarpıttıklarını ibretle gördük. Türk medyası yaptığı canlı yayınlarla onlara da en güzel cevabı verdi." dedi

Avcı, FETÖ mensubu askerlerin 15 Temmuz akşamı başlattığı darbe girişimi sırasında ele geçirmeye çalıştığı Çengelköy Sabancı Polis Merkezi'ni ziyaret etti.

Merkezde yaklaşık yarım saat kalan Avcı, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara, gazilere acil şifalar dileyen Avcı, "Bu melanet karşısında kahramanca sokaklarda mücadele eden milletimize, emniyet teşkilatımıza ve orduya sığınmış olan çeteye direnen ordu mensuplarımıza tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Allah vatana, millete zeval vermesin" diye konuştu.

Avcı, medyaya teşekkür ederken, şunları söyledi:

"Gerçekten o akşam Türk medyası da televizyonlarımız, radyolarımız, internet sitelerimiz, fevkalade ibret verici bir demokrasi refleksi gösterdi. Dünya medyasında adı çıkmış, güya objektif habercilik yaptığını iddia eden BBC gibi, CNN International gibi, New York Times gibi, Guardian gibi bir takım 'anlı şanlı' yabancı yayın organlarının o gece bir milletin demokratik direnişini nasıl çarpıttıklarını ibretle gördük. Türk medyası yaptığı canlı yayınlarla onlara da en güzel cevabı verdi. Hala da öyle. Diğerlerini saymıyorum zaten Fox TV filan gibi faşistlikleri ve nefret söylemleriyle tanınmış o kanalları ayrıca saymıyorum ama biraz önce söylediklerim en azından güya objektif yayıncılık ilkelerine uydukları iddia edilen kurumlardır. Bu vesileyle onların da boyaları döküldü."

"ÇENGELKÖY HALKI VE POLİSİMİZ O GECE GERÇEKTEN DESTAN YAZDI"
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, darbe teşebbüsünün yaşandığı gece Çengelköy'de çok dramatik sahneler yaşadığını hatırlatarak, "Burada 6 şehidimiz, 136 yaralımız vardı. Köprüde 22 şehidimiz var. Çengelköy halkı ve polisimiz o gece gerçekten bir destan yazdı." dedi.

Polis merkezini polisleri tebrik etmek ve 'Geçmiş olsun' demek için ziyaret ettiğini ifade eden Avcı, merkezdeki polislerin her birinin görevlerinin başında, morallerinin yüksek ve yaptıkları görevin bilincinde olduğunu belirtti.

Avcı, o gece yaşananları "polisle halkın kaynaşmasının güzel bir örneği" şeklinde tanımlayarak, "Darbecilerin burayı ele geçirme teşebbüslerini hem polislerimizin hem de halkımızın birlikte dayanışması engellemiş oldu. Bu vesileyle tüm Çengelköy halkına da esnafına da teşekkür ediyorum ve hepsini tebrik ediyorum. O gece çevre esnafın da buraya çok ciddi desteği oldu." diye konuştu.

Meydanlarda "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara selam eden Avcı, şöyle dedi:

"Bir süre daha vatandaşın kendisi de devam etmek istiyor. Sadece Cumhurbaşkanımızdan gelecek işarete bağlı olarak değil, aynı zamanda meydanlardan gördüğümüz coşku vatandaşın da gönüllü katılımının hem sayısal olarak hem nitelik olarak artığını da gösteriyor. Gerçekten başka bir yerde olsa bunun filmleri yapılır, romanları yazılırdı, dünya medyasında bunun ne tür kahramanlık hikayelerini dinlerdik, görürdük, seyrederdik. Türkiye'de bir destan yazılıyor ve sanki bunlar hiç olmuyormuş gibi -dünya medyası için söylüyorum- sadece medya değil, dünya siyasetçileri de başlarını kuma gömmüşler bu destansı direnişi küçümsemek, görmezden gelmek için, geçiştirmek için ne mümkünse yapıyorlar."

Bakan Avcı, polis merkezinden ayrılırken görevli memurlarla fotoğraf çektirdi.

Daha sonra Çengelköy esnafını da ziyaret ederek, onlarla sohbet eden Avcı, 15 Temmuz gecesi yaralanan Çengelköy Mahallesi Muhtarı Can Cumurcu'ya da evinde geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.