Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Tören, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşan Akgün, bu yıl 17’ncisi düzenlenen festivalin 6 Ağustos’a kadar süreceğini kaydetti.

Festivalin ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullarda sosyal ve kültürel hayatın normalleştirilmesi sürecine katkıda bulunacağını ifade eden Akgün, ‘’Festival 17 yıldan beri, dünya kültürlerini ve dünya gençlerini İstanbul Büyükçekmece’de buluşturmaktadır. Bugüne kadar dünyanın hemen her ülkesinden festivale katılan on binlerce genç Büyükçekmece’den tüm dünyaya sevgi, barış ve dostluk mesajları vermiştir. Bugün buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu görmekteyiz” dedi.

37 ülkeden bin 100 sanat elçisinin festivale katıldığını belirten Akgün, festivalin resmi açılışının yarın saat 21.00’de Büyükçekmece Kemal Sunal Amfi Tiyatrosu’nda yapılacağını kaydetti.

Demokrasi nöbetlerine katkı amacıyla “Egemenlik ve Demokrasi Konserleri” düzenleme kararı da aldıklarını dile getiren Hasan Akgün, “Çünkü egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Karanlığa asla teslim olmayacağız. Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet. Konserlerde hep beraber bunları haykıracağız” diye konuştu.