Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, memleketi Kayseri'de Develi İlçesi'ni ziyaret etti. Ziyarete, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Ekonomi eski Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, AK Parti İl Başkanı Cahit Özden ve ilçe belediye başkanları katıldı. Develi girişinde Bakan Özhaseki ve beraberindeki heyeti karşılayan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve beraberindeki protokol, 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'da şehit olan Ali Murat Kocatürk'ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Özhaseki, şehit ailesini ziyaretinin ardından sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Bakan Özhaseki, "Devlet ve millet kaynaşmasının en güzel göründüğü alanların başında sivil toplum kuruluşlarımız gelmektedir. Sivil toplum kuruluşlarının bu ülkenin, bu milletin sesi, soluğu ve can damarı olduğunu çok iyi biliyoruz. Milletimizin tüm renklerini, tüm birikimini, tüm zenginliğini, gerçek potansiyelini ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarımızla kamu kurumlarımız el ele, omuz omuza faaliyet gösteriyor. Sivil toplum kuruluşu görüntüsü altında ülkesine ve milletine düşmanlık eden yapılar elbette var. Milletimiz kimin kendi hayrına çalıştığını, kimin de şer işler peşinde olduğunu görüyor, bunun takdirini de çok iyi yapıyor" dedi.

ÖZHASEKİ: SOKAKLARDA GEZEMİYORLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, teröre destek verenlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sokaklarda gezemediklerini ifade ederek, "Allah'a hamd olsun ki bizler rahat rahat geziyor, oturuyor ve insanlara yapacağımız hizmetleri anlatıyoruz" dedi.

Özhaseki, "Yüzde 92 oy almışlar, yüzde 94 oy almışlar. Söylediğim ilçelerde. Ama gezemiyorlar. Ama Allaha hamd olsun biz geziyoruz. Sokaklarda oturuyoruz. İnsanlara yapacağımızı söylüyoruz. Onlarda bize dönüp diyorlar ki, Allah rızası için bir daha buradan gitmeyin. Şu güvenliği devam ettirin. Ama yaralarımız var lütfen bunları da sarın. Biz biraz hasarlıyız. Doğru çatışmalar yaşanmış, evleri yıkılmış perişan olmuşlar. Şimdi devlet orada kudretli tokadını anarşistlere vurmuşken bir taraftan da şefkatli kanatlarını kollarını mazluma oradaki garibana ve halka açıyor. Onların planları tamamı ile alt üst oldu. Plan bozuldu ama yeni planlar var. Bitmiyor bu planlar. Bize düşen emin olun ki klasik bir laf ama bir olmak. Diri olmak sonra kendi değerlerimiz altında toparlanmak" diye konuştu.

'TERÖRE DESTEK VERENLERİN MAL VARLIKLARINA EL KOYDUK'

Bakan Mehmet Özhaseki, kanun hükmünde kararname ile teröre destek verenlerin nal varlıklarına el koyduklarını ifade etti. Özhaseki, "Şimdiye kadar tapularda alınan kararlar sonrasında 1142 parseli bunların elinden kurtardık. Sadece bir tanesi 200 milyon dolar" ifadelerini kullandı. Özhaseki, "Bunların kanun hükmünde kararname ile bir takım mal varlıklarına el konuldu ama ben tapu kadastrodaki arkadaşlarıma dedim ki; bütün tapucu arkadaşlara arayın emir verin, bunlar tapuları bir yerde toplamış olabilirler, gayri kanuni olabilir. Bu emri ben veriyorum bakan olarak. Huylandıkları kimsenin tapularını devretmesinler. Polise haber versinler, savcıya haber versinler işlem yapılsın. Birkaç gündür yapılan işlemlerde kaç tane böyle mal kurtardınız diye sordum. 1142 parsel kurtardık. Daha o yayınlanan ve bilinenlerin dışında. Bir tanesini söylediler 200 milyon dolar arsa" dedi.

DHA