Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz demokrasi meydanında düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramının 94'üncü yıl dönümünde konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Karkamış ilçesinin sınır komşusu Suriye'nin Halep iline bağlı Cerablus kentine düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendirdi.

Fırat'ın batısında terör örgütü istemediklerini belirten Yerlikaya, "Suriye'nin kurtuluşu için mücadele edenlerle birlikte kol kola, yürek yüreğe 14 saatte Cerablus'u aldık. Devletimizin, hukümetinizin işaret ettiği Fırat'ın batısında, yani bizim sınırlarımızda, biz bize olmak istiyoruz. Sınırlarımızda düşman terör örgütü istemiyoruz" dedi.
  
"DAEŞ 20 AĞUSTOS'TA DÜĞÜNÜMÜZÜ KANA BULADI"
 
Vali Ayyıldız, DAEŞ terör örgütü tarafından 20 Ağustos'ta bir kına gecesine yönelik düzenlenen bombalı saldırıyı hatırlatarak, terör saldırılara karşı duracaklarını kaydetti. İntihar saldırısında ölen 56 kişinin yakınlarına baş sağlığı yaralılara ise geçmiş olsun dileğinde bulunan Vali Yerlikaya, "Bundan 10 gün önce, 20 Ağustos'ta bu defa terör örgütü DEAŞ sahneye çıktı. Düğünümüzü, kına gecemizi, Nurettin ile Besna'mıza, aile eşrafıyla birlikte, komşularıyla birlikte kast ettiler. Hepimizin başı sağ olsun. Biz bu saldırılara karşı kol kola girerek birlik ve beraber olarak karşı duruyoruz" ifadelerini kullandı.

"FETÖ'CÜLER DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖTE İŞGAL GİRİŞİMİ BAŞLATTILAR"

Vali Yerlikaya, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimine de değinerek, FETÖ'cülerin darbe girişiminden öte işgal girişiminde bulunmak istediklerini kaydetti. Milleti karşısında gören FETÖ'cülerin korkularından kışlalardan bile çıkamadığını anlatan Vali Yerlikaya, "15 Temmuz'da FETÖ'cü, hangi aklın emriyle hareket ettiği belli olmayan ama bu milletin içinden çıkan, aklını, ruhunu ve her şeyini satmış olan bu insanlar bizim öz malımız olan ve onlara emanet ettiğimiz topla, tüfekle, tankla bizlere kast ettiler. Bir darbe girişiminde de öte bir işgal girişimi başlattılar. Milli mücadelemizdeki o destansı duruş gibi bir şeyi kaçırdılar. 94 yıl sonra da bu millet 15 Temmuz'da bu meydanda sadece Cumhurbaşkanımızın, 'demokrasinize, iradenize, istiklalinize ve istikbalinize sahip çıkın' sözüyle bir araya geldi. Bunların emrinde olan insanlar korkularından kışlanın dışına çıkamadılar" ifadelerine yer verdi.

Yerlikaya, kahraman ve korkusuz Türk askerinin bugün milletin arasında olduğunu vurgulayarak, "Tek kahraman aziz milletimiz. Peygamber ocağı olan ordumuz burada. İçinden kendini bilmez ihanetle hareket edenler, hukuk devletinin mahkemesindedir. Onların hakkından mahkeme gelecektir" diye konuştu.

İHA