Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DBP'li Siirt Belediyesinin gayrimenkullerine prim borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SKG) İl Müdürlüğü tarafından haciz konuldu.

SGK İl Müdürü Abdulcelil İlbaş, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, il genelinde vatandaşlardan tahsil oranlarının yüzde 87,63 olduğunu, belediyelerden tahsil oranının ise yüzde 60'lara düştüğünü söyledi.

Borcu olan belediyelerin gayrimenkullerine haciz koyduklarını ifade eden İlbaş, Siirt Belediyesinin gayrimenkullerine borçları nedeniyle haciz koyduklarını belirtti.

İlbaş, şöyle dedi:

"Bunun üzerine Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan beni arayarak, 'Sizi mahkemeye vereceğim.' dedi. Beni neden mahkemeye vereceklerini sorduğumda, 'Bütün gayrimenkullerime haciz koymuşsunuz.' dedi. Ben de, 'Peki neden sizin gayrimenkullerinize haciz koydum? Çünkü cari ay prim borcunuzu dahi ödemiyorsunuz. Benim sizden 43 milyon lira alacağım var. Bari bu paranın her ay tahakkuk eden cari parasını verin ki biz bunu tahsil edelim. Siz bizi mahkemeye verin. Ben sevinirim. Belki bu işi bu şekilde çözmüş oluruz.' dedim. Ben devleti temsil ediyorum. Görevim, devletin prim alacağını tahsil etmektir."

"Belediye borçlarının ilgili yasada belirtilen miktarı ödendiği takdirde haciz kaldırılacak." ifadesini kullanan İlbaş, daha sonra Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkında bilgi verdi.

İlbaş, kanunun vatandaşlara, belediyelere ve spor kulüplerine büyük kolaylıklar sağladığını dile getirerek, herkesin bu kanundan faydalanmasını beklediklerini kaydetti.

AA