Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye genelinde yaklaşık 17 milyon öğrenci için 2016-2017 eğitim öğretim yılı ilk ders zili ile başladı.

İlk defa okul heyecanı yaşayan öğrenciler, okullarına aileleri ile birlikte geldi. İlkokul, ortaokul ve liseler çalan ilk okul zili ile ders başı yaptı. 

1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencileri 1 hafta erken okula başlamasına rağmen sadece uyum eğitimi aldı. Eğitim ve öğretim dönemi ise bugün çalan ders zili ile başladı.

Sabahçılar saat 07.00'de okulda olurken, öğlenciler ise 12.30'da ders başı yapacak. Tekli öğretim olan okullarda ise dersler 08.15'te başlayıp 15.00'te sona erecek. Yetkililer okulların ders zili çalma saatlerinin birbirlerine ve bölgelere göre farklılık gösterebilmekte olduğunu söyledi.

OKULLARDA 15 TEMMUZ TEMASI

Milli Eğitim Bakanlığınca yarın başlayacak 2016-2017 eğitim-öğretim yılı dolayısıyla okullarda "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" teması ile düzenlenecek törenler için 2 ayrı video ile örnek program taslağı hazırlandı.

Okullarda düzenlenecek "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz” programının akışı içerisinde, bakanlığın Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayınlanan 2 ayrı videonun gösterimi de yer alıyor.

Videolardan biri, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde açılan ateş sonucu, oğlu Abdullah Tayyip Olçok ile şehit edilen reklamcı Erol Olçok'un reklam ajansı tarafından, diğeri ise MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda hazırlandı.

Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan 18 Mart Çanakkale Savaşları ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı simgeleyen görsellerin yer aldığı videoda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi gecesinde yaşananlardan kesitler sunuluyor.

Videoda, şehitlerin kanlarıyla sulanan Anadolu topraklarını simgeleyen, deniz içerisinde dalgalanan Türk bayrağı görüntüsü de dikkati çekiyor.

Videoda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın FETÖ'nün darbe girişimine karşı halkı meydanlara çağırdığı ifadeleri ile Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişimi gecesi halka verdiği mesajlar da bulunuyor.

Milletin tek yürek halinde darbe girişimine karşı duruşu, meydanlarda gösterdiği kararlılık ve cesaret anlarını aktaran görsellerin dikkati çektiği videoda ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesinden İstiklal Marşı'na yer verildi.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin dört bir tarafında vatandaşların ellerinde Türk bayraklarıyla tuttuğu demokrasi nöbetlerinden görüntülerin de bulunduğu videolarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra pek çok siyasinin ve milyonlarca vatandaşın katılımıyla darbe girişimine karşı tek yürek olunduğu Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nden kesitler de sunuluyor.

Videoyu dikkatle izleyen öğrencilerin zaman zaman duygulandıkları görüldü.

"BU TÜRK MİLLETİ İÇİN ÇOK ACIKLI"

Öğrencilerden Zeynep Ecem Üresin yaptığı açıklamada, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi çok korktuğunu söyledi.

Videoyu izlerken çok duygulandığını belirten Üresin, bir daha böyle şeylerle karşılaşmamak için sürekli dua ettiğini kaydetti.

Türk milletinin bu darbe girişimini hak etmediğini vurgulayan Üresin, "Bu, Türk milleti için çok acıklı. Bu videoyu herkesin izlemesi ve gereken dersi alması gerekiyor" dedi.

Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Hüseyin Kalkan da Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Zaferi" videosunu tüm öğrencilere izlettireceklerini söyledi.AA-İHA

MEB'in hazırladığı "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" temalı video