Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yedek vekilliğe ilişkin "Futbolcu mu seçiyorsun ki onun yedeğini alıyorsun. Milletvekili seçiyorsun. Milletvekilinin yedeği olur mu?" dedi.

Parti il binasında gazetecilere açıklamada bulunan Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi olarak yedek milletvekilliğine karşı olduklarını ifade etti.

Vekilin vekili olmayacağını savunan Ağbaba şunları söyledi:

"Yedek milletvekilliğinin amacı, AKP'nin kendi içindeki FETÖ'cü milletvekillerini temizlemek istemesidir. Bu konuda Cumhurbaşkanı ortaya bir tartışma attı. AKP kendi açığını kapatmak istiyor. Bu doğru bir uygulama değil. Aslı var, bunun bir de yedeği olmaz. Biz buna karşıyız. Vekil diyoruz, vekilin vekili olmaz. Vekilin yedeği olmaz. Futbolcu mu seçiyorsun ki onun yedeğini alıyorsun. Milletvekili seçiyorsun. Milletvekilinin yedeği olur mu? Ölünce mi alacaksın? Bunun kriteri ne? Sakatlanınca mı alacaksın? Lifi kopunca mı alacaksın? Nasıl alıp, devreye sokacaksın? Veya bir devre biri bir devre öbürü mü çalışacak? Bunlar Türkiye'nin gündemini değiştirmeye yönelik şeyler."

Ferdi DURDU/MALATYA