Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sakarya'nın Arifiye İlçesi'nde 16 yaşındaki bir çocuk, inşaatta bulduğu metal malzeme ile oynadıktan sonra vücudunda morluklar oluşması üzerine hastanede tedavi altına alındı. Hastanenenin çocuk acil servisi kapatılırken, personel dışarı çıkarıldı. Çocuğun evinde yapılan ilk ölçümde radyoaktif madde tespit edilemedi. Ölçüm yapması için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan uzmanlar çağırıldı.

Arifiye Neviye Mahallesi'nde yaşayan Eyüp B. Salı günü bir yakınının çalıştığı inşaatta bulduğu metal maddeyi evine getirdi. Salı akşamından itibaren mide bulantısı yaşayan Eyüp B. Çarşamba günü ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Hastanede mide bulantısına karşı iğne vurularak evine yollanan Eyüp B.'nin vücudunda morluklar ve yaralar çıkmaya başladı. Eyüp B. bu sabah Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi'ne getirildi. Eyüp B.'yi muayene eden doktorlar radyasyondan şüphelenince, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne (AFAD) haber verildi.EVİN BULUNDUĞU SOKAK BOŞALTILDI, MASKE DAĞITILDI

AFAD ekipleri Arifiye'deki evin bulunduğu sokağı boşaltırken, vatandaşlara maske dağıtıldı. Aynı zamanda Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi'nin çocuk acil servisine girişler yasaklandı. Personel dışarı çıkarılırken, ölçüm yapması için görevliler çağırıldı. Hastaneye gelen hastalar başka hastanelere yönlendirildi.

AFAD ekipleri Eyüp B.'nin evinde yaptığı ilk incelemelerde radyasyon tespit edemedi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan uzmanların Arifiye'deki ev ile doğumevine gelmesi bekleniyor."ÖLÇÜMLER NEGATİF ÇIKTI"

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi Başhekimi Yakup Tomak, "AFAD'ın ölçümlerinde radyasyon negatif çıktı. Acili hizmete açtık, her hangi bir aksama yok" dedi.

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde 16 yaşındaki bir gençte Radyoaktif madde tespit edilmesinin ardından AFAD'ın bilgilendirmesi üzerine Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi karantinaya alındı. AFAD'ın yaptığı ölçümler negatif çıkınca, hastane yeniden hizmete başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Yakup Tomak, "AFAD bizi bilgilendirince çocuk bir odada tutuldu. Diğer hastalarda tahliye edildi. Acil bölümü yaklaşık 45 dakika kadar hasta kabulünü durdurdu. AFAD tarafından yapılan ölçümlerde radyasyon açısından negatif çıktı. Acili hizmete açabileceğimizi söylediler. Hastamızla ilgili kısmını da Türkiye Atom Enerjisinden ekipler geliyor. Gerekli kan örnekleri ve ilgili işlemleri yapacaklar. Sağlık hizmetimizde herhangi bir aksama yok. Çocuğun da sağlık durumu ile ilgili gördüğümüz bir şey gözükmüyor. Ankara'dan gelen ekip gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Genel durumunda bir problem yok. Hasta müşahede altında tutuluyor" dedi.

TAEK'TEN AÇIKLAMA

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Bölgede ölçümler sürmektedir. Sakarya'da radyoaktif kaynak tespit edildi. Kişilere radyoaktif bulaşma söz konusu değil" denildi.

SAKARYA VALİSİ'COŞ'TAN RADYOAKTİF MADDE İDDİALARINA YALANLAMA

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, yaptığı açıklamada, Kızılcık Barajında işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B'nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B. ile baraja gittiğini ve çocuğun baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (Röntgen çeken) tespih şeklindeki radyoaktif madde yaydığı düşünülen ve baraj inşaatı yetkililerinin kaybolduğunu bildirdikleri bir parçayı bularak bunu alıp evine götürdüğünü dile getirdi.

Eyüp B'nin bir süre sonra rahatsızlanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezinde tedaviye alındığını belirten Coş, "Kalça bölümünde kızarıklar meydana geldiği anlaşıldı. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara'dan Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur." şeklinde konuştu.

Bu arada Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yetkilileri, şu ana kadar hastaneye başvuran Eyüp B. ile muayeneyi yapan doktor ve diğer 8 kişide herhangi bir olumsuz durum olmadığını, radyasyon temasının bulunmadığını bildirdi. Şu an hastanede kontrol altında tutulan 10 kişinin taburcu edileceği belirtildi.

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Eyüp B.'nin kalça bölgesinde şişlik ve kızarıklık bulunduğunu belirterek, "Hastanın her iki gluteal bölgesinde şişlik ve kızarıklık başlamış. Fizik muayenede her iki gluteal bölgede 5x5 santim ebatlarında 2. derece yanık tespit edilmiş. Bu sırada hastayı amcasının oğlu telefonla arayarak, barajdan iki gün önce aldığı aparatın radyasyon yayan bir madde olduğunu söylemiş. Hasta bu durumu doktora bildirmiş. Doktor bunun üzerine tetkik istemiş, ama kan alınmamış. Bu sırada hastane müdür yardımcısı Sivil Savunma görevlisini arayarak hastanın radyoaktif maruziyetinin olabileceğini bildirmiş. Bu nedenle AFAD ile görüşme yapılarak bilgi istendi. Acil serviste hasta kabulü durduruldu. Hastayı muayene eden hekim izole edilerek duş aldırıldı. Hastanede bulunan hastalar bahçeye alındı ve ölçüm için beklenmeye başlandı. Hastanın evinde yapılan ölçümlerde yüksek radyasyon tespit edildiği bilgisi alındı. Bu sırada yeni başvuran hastalar Serdivan Kampüsü'ndeki acil servisimize yönlendirildi. Saat 14.20'de AFAD ekipleri geldi ve hasta ile birlikte maruziyet riski olan tüm çalışan ve hastalardan ölçüm yapıldı. Tamamında normal sınırlarda bulundu. Ölçümler tutanak altına alınarak hasta kabulüne başlandı. Hasta çocuk cerrahi, çocuk hematolojisi, radyasyon onkolojisi ve dermatoloji ile konsülte edildi. Çocuk acil servis yaklaşık 2 saat kapatıldı" dedi.

Doç. Dr. Sağlam, korkulanın olmadığını söyleyerek, "Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun çocuğun evinde yapılan ölçümlerde gama ışını yayan bir madde olduğu, sadece maddenin bulunduğu yerde radyasyon yaydığı, kişilerden bulaşma olmayacağı bildirildi. Hasta servise yatırılarak hemogram istendi. Yanıkları ile ilgili olarak pansuman uygulandı. Gerekli tedbirler anında alındı. Çok şükür korkulan bir durum ortaya çıkmadı" diye konuştu.

Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, aile bireyi 9 kişinin Toyotasa İlkyardım Hastanesi'nde muayene ve tetkiklerinin yapılarak gözlem altına alındığını ve aile bireylerinde de herhangi bir radyasyon riskine rastlanmadığını kaydetti.

DHA-İHA-AA