Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Erzurum'un Hınıs ilçesinde iki aile arasında 39 yıldır süren kan davası camideki barış yeminiyle son buldu.

İlçenin Demirci Mahallesi'nde 39 yıl önce kardeş çocukları Kindo, Bozo ve Kırdağ aileleri arasında arazi yüzünden kavga üzerine başlayan ve iki kişininde hayatını kaybettiği kan davasının sonlandırılması için Suphi Aydın, Aydın Yakan ve diğer yakınlarının arabuluculuğunda taraflar, ilçedeki Hınıs Merkez Camisi'nde bir araya getirildi.

Camide Kuran'ı Kerim tilavetinden sonra kan davalı aileler birbirlerine sarıldı. İlçe protokolü ile ilçenin önde gelen aile büyüklerinin huzurunda taraflar Kuran-ı Kerim'in altından geçerek barış yemini etti. Camide taraflardan yaklaşık 500 kişi de hazır bulundu.

Hınıs Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bülent Ay, burada yaptığı konuşmada, barış ortamından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "En çok mutlu olduğum anlar bu anlardır. Yani birbirimizi kırmanın dökmenin hiçbir fayda sağlamadığını artık hepimiz anlamış bulunuyoruz. O dönem yapılan bir cehalet bir nesli değil nesillere sirayet ediyor." dedi.

Ay, İslamiyetin yoğun yaşandığı bölgelere kan ve düşmanlığın yakışmadığının altını çizdi.

İlçe müftüsü Abdülkerim Tohumcu da konuşmasında İslam dininde barış ve kardeşliğe vurgu yaparak, barışan taraflara hayırlı olması temennisinde bulundu.

"KANLA KAN TEMİZLENMEZ"

39 yıl önce hayatını kaybeden Medeni Kırdağ’ın büyük oğlu Nazim Kırdağ ise barıştan yana olduklarını belirterek, "Kanla kan temizlenmez" diyerek tavrını ortaya koydu.

Daha sonra taraflar Kuran-ı Kerim’e el basarak yemin etti. Tören tarafların birlikte yediği yemekle sona erdi.

AA