Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve partinin 81 ilden gelen medya tanıtım sorumlularına, 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yaşananları sinevizyon gösterimiyle anlattı.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşen sunumunda, Türkiye'nin 15 Temmuz'da çok ciddi bir tehlike atlattığını, halkın desteğiyle bastırılan tek darbe teşebbüsüne şahit olunduğunu belirtti.

FETÖ'cülerin saldırılarının 15 Temmuz gecesi özellikle Ankara ve İstanbul'da gerçekleştiğini ifade eden Gökçek, Ankara'da ana hedeflere bombalar atılırken, helikopterle kurşun yağdırıldığını, gece boyu mücadele verdiklerini belirtti.

Gece boyunca vatandaşların, güvenlik güçlerinin, siyasilerin ve kendisinin verdiği mücadeleyi görsel ekipmanlarla anlatan Gökçek, "Allah yardım etti ve milletimiz sokağa döküldü, bu zaferi kazandık. Allah zafere dahil olan herkesten razı olsun. Bunu gittiğimiz yerlerde anlatmamız lazım. Yurt dışında bunun tam tersi anlatılıyor." diye konuştu.

Gökçek, 15 Temmuz akşamı saat 22.00 civarında evine gitmek üzere Büyükşehir Belediyesi binasından çıktığında, alçak uçuş yapan jetleri gördüğünü, ne olup bittiğini anlamak için çeşitli telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini aktardı.

Darbe girişimini öğrendiğinde ise oğlu Osman Gökçek ile görüşerek "halkı sokağa çağırma" kararı verdiklerini ifade eden Gökçek, bu sırada en çok Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nerede olduğunu merak ettiklerini ve endişelendiklerini söyledi.

Sunumun ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz da, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında belediyelerin, medyanın ve halkın verdiği mücadelenin dünyada başka bir örneğinin olmadığını kaydetti.

AA