İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (İSTAÇ) deniz yüzeyini temizlemekle görevli ekipleri, dün öğle saatlerinde tekneyle Haliç'e açıldı. Ekipler, temizlik çalışması yaptığı sırada denizin ortasında mahsur kalan ve uzun süredir sürüklenmekte olduğu tahmin edilen bir kediyle karşılaştı.

Denize nasıl düştüğü bilinmeyen ve yorgun olduğu gözlemlenen kediyi kurtarmak için çalışma başlatıldı. Ekiplerin, kediyi kurtarmak için uğraş verdiği sırada martıların kediye saldırmak üzere olduğu görüldü. Mahsur kalan kedi ilk olarak yüzey temizleme kepçesiyle bulunduğu yerden alınmak istendi; ancak sürüklenen ve panik halinde olan kedi kepçeye bir türlü sokulamadı.

Kedinin bu yöntemle kurtarılamayacağını anlayan ekipler, 'taşıyıcı bant' denilen ve deniz yüzeyindeki katı atıkları temizlemek için kullanılan mekanizmayı çalıştırarak kediyi teknenin içine çekti ve kurtarma çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Kurtarılan kedinin sağlık durumunun iyi olduğu ve Ayvansaray İskelesi'ne bırakıldığı öğrenildi.

İHA