Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti İstanbul Teşkilatı Genişletilmiş Danışma Meclisi toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak "En son 1980 darbesiyle yapılan bu darbe anayasası, artık Türkiye'nin bugünkü ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzakta" değerlendirmesini yaptı.

"100'ÜNCÜ YIL DAHA HEYECANLI, DAHA FARKLI OLACAK"

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Teşkilatı Genişletilmiş Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Yıldırım, toplantının açılışında bir konuşma yaptı. Cumhuriyetin 93'üncü yıldönümünün büyük bir coşku ve heyecanla kutlandığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün cumhuriyetimizin, gelecekte de istikbalimizin sembolü olarak bu gururu her zaman yaşatacağız. Ecdadımızdan atamızdan aldığımız bu emaneti canımız pahasına korumayı her birimiz izin şerefli bir görev sayıyoruz. Cumhuriyeti sadece korumakla yetinmeyeceğiz. Aynı zamanda Türkiye'yi daha da büyütmek, güçlendirmek için canla başla çalışacağız. 2023'e geldiğimizde, cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıldönümünü daha heyecanlı, çok daha farklı bir şekilde gerçekleştireceğiz" dedi.

"CUMHURBAŞKANINI MECLİSTE SEÇİLSEYDİ SİSTEMİ TARTIŞMIYORDUK"

AK Parti, 2001'de yola çıkarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözünü hatırlatan Yıldırım, hizmetleri yaparken bir yandan da ülkeye tuzak kurmaya çalışan vesayet odakları, darbe meraklılarıyla mücadele ettiklerini belirten Yıldırım, "İlk açık müdahale e-muhtıradır 2007. 27 Nisan'ın da AK Parti'ye 'Siz cumhurbaşkanı seçemezsiniz' dediler. Türkiye Cumhuriyeti'nde tek başına iktidara gelmiş, çok az partiye nasip olan bir milletvekiliyle, parlemantonun neredeyse üçte ikisiyle iş başına gelmişiz. 'Siz cumhurbaşkanı seçemezsiniz' dediler. 'Bu işin çözümü millettir' dedik ve millete geldik. Millet kararını verdi. Cumhurbaşkanını ben seçeceğim dedi ve o referandumla birlikte artık cumhurbaşkanlığının halk tarafından doğrudan seçilmesinin önü açılmış oldu. Bu Türkiye'deki yönetim sisteminin en önemli değişikliğinin başlangıcıdır. Bugün başkanlık tartışmalarıınn da başladığı nokta budur. Eğer CHP ve onun akıl daneleri o gün adam gibi parlamentoda cumhurbaşkanı seçimini yaptırsalardı bugün belki de biz sistem meselesini konuşma ihtiyacı duymazdık. Ancak maalesef CHP siyasi hayatında hiçbir zaman halkın iradesine razı olmamış hep vesayetlerin gölgesinde iktidar arayışıyla bugünlere gelmiştir" dedi.

"KILIÇDAROĞLU, AYRILIKÇI SİYASET ALIŞKANLIĞINA DÖNÜYOR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Başbakan Yıldırım şunları söyledi: "Ana muhalefet partisi genel başkanının, son derece talihsiz, çirkin bir açıklaması oldu. 'Beyefendi Marmaris'te tatildeyken, meclis topa tutuluyordu' diyor. Bu son derece haksız ve yakışıksız bir açıklamadır. 15 Temmuz gecesi Türkiye çok büyük bir tehlike atlattı. Olağanüstü günlerden geçtiğimiz böyle bir dönemde siyasetin kutuplaşmasını, gerilmesini istemek bu ülkeyi sevmek demek değildir. Ülkemizin zor bir süreçten geçtiği bu zamanlarda siyasetin gerilim üretmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanımıza bu çirkin ithamı yapan ana muhalefet partisi genel bakanının bir özür borcu vardır. Çünkü Cumhurbaşkanımızın o gece nerede olduğu cümle alem, herkes biliyor. O gece darbecilerin ilk olarak Cumhurbaşkanımızı almaya, onun hayatına kastetmeye gittiklerini de tüm Türkiye biliyor. Cumhurbaşkanımızın o gece gösterdiği dirayet ve cesaret bütün dünyada hayranlıkla karşılanıyor. Biz de geçmiş dönemlerde olduğu gibi şapkamızı, ceketimizi alıp kaybolmadık. Tankların, tüfeklerin karşısına göğsüyle siper olan bu aziz milletin karşısında şapka çıkardık. Teslim olmayı bir an bile düşünmedik. Bu ülkeyi bu güzel Türkiye'yi terketmeyi bir an bile aklımızdan geçirmedik. Darbecilere meydan okuduk, milletimizi sokağa davet ettik ve hep milletimizin yanında olduk.

"CHP, FETÖ'CÜLERİN AĞLAMA DUVARINA DÖNDÜ"

Tehditlere rağmen, ölümden, öldürülmekten, suikastten, uçağın düşürülmesinden asla tereddüt etmeden, o tehlikeler içerisinde Cumhurbaşkanımız İstanbul'a geldi. Üzerinde jetler uçarken, yanında bombalar patlarken, kurşunlar atılırken saklanmayı, kaçmayı asla aklından geçirmedi. Gizlenmek, saklanmak, darbecilere alkış tutmak AK Parti geleneğinde yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız o gece her saniye milletiyle beraberdi. Peki o gece siz neredeydiniz? Bunun cevabını verin. Darbe oldu CHP Genel Merkezi, FETÖ'cülerin ağlama duvarına döndü. Mağdur edebiyatıyla her fırsatta FETÖ'cülere moral veriyorsunuz. İnsanın diliyle vicdanı arasında irtibat olması lazım. O irtibat koparsa, dil vicdansız olur, çirkinleşir.

CUMHURBAŞKANI'NIN ARTIK SİYASİ SORUMLULUĞU VARDIR

Ancak bu yetmez. Bu 7 maddeyi hallettikten sonra işimiz bitmiyor. Asıl milletin beklediği, kamuoyunu meşgul eden yeni anayasayı ve hükümet sistemini de ele alıp çözmemiz lazım. Bu konuya cumhurbaşkanının millet tarafından seçildiği günden beri Ak Parti olarak dikkati çekiyoruz. Cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçilmiştir. Siyasi sorumluluğu vardır. Mevcut anayasada sorumsuz olarak yazılmış olması bu gerçeği değiştirmez. O halde yapılacak olan mevcut durumu mevcut anayasayla uygun hal getirmektir. Bunun için başkanlık sistemi de dahil anayasamızda ihtiyaç duyulan yargı, yürütme ve yasamayla ilgili değişiklikleri gelin birlikte gerçekleştirelim. Mecliste konuşalım, yetmez işi sahibine götürelim."

"SİZİ KIRACAĞIMIZA KAFAMIZI KIRARIZ"

Salonu dolduran gençlerin "Gençlik başkanlık istiyor" şeklinde slogan atması üzerine Yıldırım, "Gençler, sizi kıracak halimiz yok ya. Sizi kıracağımıza kafamızı kırarız daha iyi. Gençler geleceğimizdir. Siz Türkiye'nin geleceğisiniz. Ne istiyorsanız onu yapacağız" yanıtını verdi.

"TÜRKİYE'NİN İHTİYACI BAŞKANLIK SİSTEMİDİR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarını hatırlatan ve Bahçeli'ye "Doğru söze ne denir? Eyvallah" diyerek katıldığını dile getiren Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: "Milletin seçtiği, milletin iradesine sahip cumhurbaşkanının anayasal olarak da sorumlu olması gerekir. Siyaseten sorumlu olması gerekir. Ama mevcut anayasa buna imkan vermiyor. O halde yapılacak değişiklikle meclisin yasama iradesinin daha da güçlendirilmesi, yürütmenin tek başına iktidarı garanti edecek şekilde yeniden dizayn edilmesi... Türkiye'nin birliği, beraberliğinin gelişmesi, 2023 hedeflerini gerçekleştirmesi için, bölücülerle FETÖ'cülerle, iç ve dış düşmanlarla zaafiyete düşmeden mücadele etmesi için güçlü, tek başına iktidar çıkarması lazım her seçimde. Bunun yolu da başkanlık sisteminden geçiyor. "Başkanlık gelirse Türkiye bölünür" diyorlar. Türkiye'nin iç ve dış tehditlere karşı birliğini ve beraberliğini muhafaza ederek, güçlenerek mücadele etmesi için güçlü bir siyasi iktidara ihtiyaç duymasıdır. Geçmişteki acı tecrübelerimiz de göstermişti ki; koalisyon dönemlerinde Türkiye, kazanımlarından hep kaybetmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin ihtiyacı; güçlü bir siyasi iktidar ve bunu sağlayacak olan Başkanlık Sistemidir.

Başkanlık, üniter yapıyla olacak. Başkanlık demek federasyon demek değildir. Olan yerler de var olmayan yerler de var. Türkiye'de başkanlık sistemi 780 bin kilometrekare vatan toprağının bir karışının bile bölünmediği, ayrıştırılmadığı; tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet ilkesinin esas alındığı bir sistemdir. Bunu bir kenara açık ve net koyalım. Hiçkimse "Başkanlık, eyalet sistemini, bölünme getirecek" diye yalan yanlış beyanlarda bulunmasın. Türkiye'nin ülkesiyle milletiyle bölünmez bütünlüğünü önceleyen, esas alan üniter yapıya sahip çıkan, yargı yürütme yasamanın bu erklerin alanlarını birbirinden ayıran, modern Türkiye'nin ihtiyacı olan bir anayasadan bahsediyoruz. Bu anayasaya göre yapılacak başkanlık sistemiyle Türkiye artık koalisyonlarla yönetilen zayıf iktidar dönemlerini geride bırakacak. Sürekli tek başına iktidar çıkaracak, istikrarı ve güveni seçimden seçime sağlayacak yeni bir dönemle tanışmış olacaklar."

Serkan AKKOÇ/ İSTANBUL