Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına ilişkin, "Belediye başkanlarının, milletvekillerinin sorgulanamaz, dokunulamaz durumları yoktur. Gerçekten suç işlemiş olan herkesin adil yargı karşısına çıkması gerekir." dedi.

Beraberinde bazı HDP'li milletvekilleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin karşısındaki caddede toplanan gruba hitap eden Demirtaş, Kışanak ve Anlı'nın 5 gündür gözaltında olduğunu anımsattı.

Adil bir yargının olmadığını savunan Demirtaş, şöyle konuştu:

"İlk saatten bu yana şu söylüyoruz. Belediye başkanlarının, milletvekillerinin sorgulanamaz, dokunulamaz durumları yoktur. Gerçekten suç işlemiş olan herkesin adil yargı karşısına çıkması gerekir. HDP'ye saldırarak önümüzdeki seçimlerde yerel, genel, referandum ve başkanlık gibi her türlü seçim de bizi bay-pas etmeye çalışıyorlar. İrademizi kırmaya çalışıyorlar. Bugün belediye başkanlarımız, yarın milletvekillerimiz ve partiyi kapatmaya doğru gidecekler."

"BURADAN BİR TUTUKLAMA ÇIKMAZ DİYE UMUT EDİYORUM"

Demirtaş, adliyeye sevk edilen Kışanak ve Anlı'nın serbest bırakılmalarını isteyerek, "Buradan bir tutuklama çıkmaz diye umut ediyorum. Hele hele kayyum ataması ve benzeri girişimler, Diyarbakır, Mardin ve Van belediyeleri için de bir hazırlık yapıldığını biliyoruz." dedi.

AA