Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Aydın'ın Didim İlçesi'nden umut yolculuğuna çıkan 13 kişinin bulunduğu fiber tekne, olumsuz hava şartları yüzünden battı. 6 kaçak göçmen ölürken, 4 kişi kurtarıldı.

Kayıp 3 kişi için arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Yunan adalarına gitmek için Didim kıyılarından bu sabah fiber tekneyle yola çıkan Suriyeli 13 kaçak göçmenin içinde bulunduğu fiber tekne, olumsuz hava şartları yüzünden battı.

Durumun bölge sakinlerince fark edilmesi üzerine sahil güvenlik ekiplerine bildirildi. İhbar üzerine bölgeye hareket eden sahil güvenlik ekipleri çalışma başlattı.

Denizde 4 mülteciye sağ ulaşıldı, 6 kişinin ise cesedi bulundu.

Sağ kurtarılanlardan teknede 13 kişinin bulunduğunu öğrenen ekipler, kayıp 3 kişi için bölgede arama kurtarma çalışması başlattı.

BODRUM'daki bir teknenin yakınında yüzen kişileri kaçak göçmen sanan kişiler, Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdi. Güvenlik güçlerinin kontrol ettiği kişilerin Kolombiyalı turist olduğu ortaya çıktı.

Akyarlar Mahallesi Aspat Beach Mevkii'nde sahilden 400 metre açıkta, 'Unicorn' isimli günübirlik tur teknesinin yakınlarında, can yelekleriyle yüzenleri görenler, kaçak sanıp güvenlik güçlerini aradı. Bölgede devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik ekipleri, ihbar üzerine olay yerine hareket etti.

 KOLOMBİYALI ÇIKTILAR

 Tekneyi kontrol eden ekipler, bu kişilerin Kolombiyalı turistler olduğunu belirledi. Turistlere ise tekneden yüzerek uzaklaşmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Sahil Güvenlik ekipleri Bitez, Kara Ada, Turgutreis ve Akyarlar bölgesinde 3 bot ile göçmen geçişlerini önlemeye yönelik faaliyetlerini arttırdıkları görüldü.

DHA

Çanakkale'nin Eceabat ilçesi yakınlarında, Sahil Güvenlik ekiplerinin 'Dur' ihtarına uymayan bir gemiye operasyon düzenlendi. Yük gemisinde çok sayıda kaçak göçmen yakalandı. Karaya oturan gemideki kaçak göçmenler, bot ve balıkçı tekneleriyle tahliye edildi.


Edinilen bilgiye göre, Sahil Güvenlik ekipleri, Eceabat Akbaş Limanı yakınlarında, 'Eniz' adlı bir kuru yük gemisini durdurmak istedi. Sahil Güvenlik'in uyarılarını dinlemeyen gemi kaptanı yola devam etmek istedi. Bunun üzerine sahil güvenlik ekipleri harekete geçti. Kıyıya doğru yol alan gemi, karaya oturdu. Ardından Sahil Güvenlik ekipleri gemiye çıktı. Gemide yapılan aramada, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kaçak göçmen yakalandı.


Kaçak göçmenler, Sahil Güvenlik botları ve balıkçı tekneleri ile tahliye edilerek açıkta demirleyen sahil güvenlik gemilerine götürüldü. Gemiden tahliyeler devam ediyor. Bu sırada da geminin karaya oturduğu bölgeye de çok sayıda yolcu otobüsü sevk edildi. Tahliye işleminin tamamlanmasının ardından kaçakların kimlik tespiti yapılarak karaya çıkarılması bekleniyor.

İHA