Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, raporlara göre toprak üzerindeki sıcaklığın 1 derece arttığını, 2 dereceye doğru hızlandığını, karbon salınımının yüzde 42 arttığını belirterek, "Bunlar felaketin habercisi" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kepez ilçesi Kızıllı'daki Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Projesi'nin temel atma törenine katıldı.

Törene Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Ak Parti Milletvekili Mustafa Köse, ilçe belediye başkanları ve kaymakamların yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Bakan Mehmet Özhaseki, belediye başkanlığı döneminde Menderes Türel'in aralarında bulunduğu bazı belediye başkanları ile bir araya gelerek projelerini tartıştıklarını söyledi.

Projeden dolayı Menderes Türel'i kutlayan Özhaseki, eleştirilere kulak asmamasını belirterek, "Eline sağlık, önemli olan vicdanen rahat olmak" dedi.

Bu tesislerle binlerce insanın kötü kokudan kurtulacağını belirten Özhaseki, yeraltı sularının ve çevrenin korunacağını kaydetti.

TABİAT İNTİKAM ALIYOR

1993 yılında Ümraniye'de bir çöplük patladığını ve 27 kişinin öldüğünü, 12 kişinin kaybolduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki;

"Çöp dağlarını biliriz, bankamatik memurlarının olduğu ideolojik belediyecilik anlayışını hatırlıyoruz. O günlerden bu yana belediyeler bütçesinden para çıkmayarak işler yapıyor" dedi.

Sanayi devrimiyle insanların şehirlere akın ettiğini belirten Bakan Özhaseki, şehirdeki atıkların çoğaldığını, bunun neticesinde de toprak ve suyun kirletildiğini, tabiatın bozulduğunu söyledi.

Eskilerin hava, su, toprak ve enerjinin dengesinin bozulmaması tavsiyesinde bulunduğunu ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti:

"Tabiatın insanlardan intikam aldığı dönemler başlıyor. Her şey denge üzerinde, dengeyi bozduğumuzda başımıza felaketler geliyor. Tabiatın dilinden konuşan bir medeniyetin varisleriyiz. Hiç kimsenin geçmişinde 'fidan gibi gençler' sözü yoktur. 'Yaş kesen baş keser' diye bir söz de kimsede yoktur. Günümüzde bu işleri ihmal ettiğimizi düşünüyorum. Geçmişimizde emanet kavramı vardır. Emanete hıyanet yapılmaz. Bu can bize emanettir, çocuklar, eşler emanettir, çevre de Allah'ın bize emanetidir. Bu emaneti kötüye kullanmamak, onu tahrip etmemek, aşırı tüketmemek gerekiyor."

100 BİN İNSAN ÇALIŞACAK

Partilerinin çevreye bakışından dolayı eleştirildiğini bildiğini belirten Özhaseki, "İktidara geldiğimizde 15 katı atık tesisi vardı, şimdi bu sayı 85 oldu. Hedefimiz 2023 yılında evlerdeki atık suların anlık temizlendiği tesislere kavuşmak. 2023 yılında bütün atıkların hepsi ayrıştırılacak ve elektrik üreteceğiz. Geri kalanları gübre olarak kullanacağız. Bugün için bu tesislerimizde 60 bin insan çalışıyor. 2023 yılında bu işlerden 10 milyarlık bir katma değer sağlayacağız ve 100 bin kişiden fazla insan çalışacak" diye konuştu.

FELAKETİN HABERCİSİ

Nüfus arttıkça daha çok atığın dışarı atılacağını dile getiren Özhaseki, raporlara göre toprak üzerindeki sıcaklığın 1 derece arttığını, 2 dereceye doğru da hızlandığını, karbon salınımının yüzde 42 arttığını belirterek, "Bunlar felaketin habercisi. Aslında birçok ülke dünyayı çok fazla kirlettiği halde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor. Çin dünyayı yüzde 25, ABD ve Avrupa yüzde 15'er kirletiyor. Biz binde 7 kirletiyoruz. Bunu daha da azaltmak için projeler üretiyoruz" dedi.

YÜZLERİNE VURDUM

Bakan Özhaseki, Marakeş'te türlerin kaybolmaması için yapılan bir toplantıda söz aldığını belirterek, "Evet bazı balık türleri, bitki türleri yok olmasın diye uğraşalım. Ama Akdeniz'de gemilerin içerisinde insanlar kurtulabilmek için boğuluyor. Küçücük yavrular boğuluyor. İnsanlar savaştan kaçarak Avrupa'ya gitmeye çalışıyor. 'Bunun için ne yapıyorsunuz' diye sordum. Biz 3 milyon Suriyeliyi ülkemize aldık. Devlet olarak 12,5 milyar dolar harcadık. Çok mu zenginiz, hayır. İnsanız biz, bir taraftan bitki türleri azalmasın diye çabalayacağız ama aynı anda denizlerde boğulan çocuklar için kılımızı kıpırdatmayacağız. '400 mülteciyi ülkemize alalım mı' diye tartışıyorlar. Bu insanların iki yüzlülüğünü yüzlerine vurmak gerekiyordu, bunu yaptım" diye konuştu.

VALİ KARALOĞLU

Vali Münir Karaloğlu ise Antalya'nın geleceğinin çok önemli bir projesinin temelini attıklarını ifade etti. Katı atıkların şehir için önemli bir problem olduğunu belirten Karaloğlu, çevre konusunda son 15 yıldır önemli yatırımlar yapıldığını söyledi. Karaloğlu, çöpün değere dönüştüğü bu tesislerde emeği geçenlere teşekkür etti.

BELEDİYE YILLIK 6 MİLYON KAZANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çevreci bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Antalya'nın çöpünü de altın yaptıklarını belirten Türel, "Çöpün yüzde 85'ini imha edeceğiz. Bu yatırım belediyenin kasasından tek kuruş çıkmadığı gibi kasasına yılda 6 milyonluk bir katkı sağlayacak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terörle mücadele operasyonları sonrasında Doğu ve Güneydoğu’da yeniden
yapılanma çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, “Sur haricindeki 6 yerleşim yerinde 1 yıl içinde, Sur’da 2 yılda
çalışmaların tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi. Özhaseki, halkın talepleri doğrultusunda evlerde “geleneksel detaylar”a
da yer verileceğini, evlerde “damda yatma”, “salça kaynatma”, “tavuk yetiştirme” ve “taziye alanı” gibi unsurları
dikkate aldıklarını ifade etti. Bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularına yanıt veren Özhaseki,
terör operasyonları nedeniyle 30 bin konutun kullanılmaz hale geldiğini belirtti.

Bölgede 10 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacağını kaydeden Özhaseki, “Zarar gören şehirlerde altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte 36 bin konut yapılacak. Sur dışındaki yerlerde bütün işlerimizi en geç 1 yıl içerisinde
bitiririz. Sur’da çalışmaları 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Özhaseki, Sur’da Diyarbakır’ın klasik evlerinin yapılacağını söyledi.

BALKONDA YATILACAK

Bölgede, vatandaşın talebine göre ev yapacaklarını anlatan Özhaseki, “İdil’de, Nusaybin’de ‘Evler tek katlı olsun, bizim
tavuğumuz, ineğimiz var’ dediler. Ahır koyduk projeye. Kimileri ‘Damda yatıyoruz’ dedi. Balkonları 25-30 metreye
çıkardık, balkonda yatsın madem. Bunları yapınca evleri istediler. Orada şepit pişirecek kadın, salça kaynatacak, ona
uygun yerler yapıyoruz” dedi.

15 MİLYARLIK 190 BİN TAŞINMAZ BLOKE EDİLDİ

Özhaseki, FETÖ bağlantılı dernek, vakıf ve şirketlerin 15 milyar TL’lik taşınmazının hazineye intikal ettiğini belirtirken, adli
soruşturmalarla FETÖ bağlantısı olan kişi ve kuruluşlara ait 190 bin taşınmazın bloke edildiğini ifade etti

MÜTEAHHİTLERİN BİR KISMI ŞEYTAN

Ataköy ve Yedikule bostanları gibi alanlardaki yapılaşma konusunda Özhaseki, “Orada yapılaşma olur mu? Gerçi bu müteahhitlerin bir kısmı şeytan olduğu için oraya bile anahtar bulurlar vallahi” dedi.

DENİZ ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "(Sur, Şırnak İl merkezi, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin ve Yüksekova) Bu bölgede bu amaçla 10 milyar TL'nin üzerinde yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu şehirlerde altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte 36 bin konut yapılacak. Diyarbakır Sur ilçesinin tarihi dokusu korunarak şehir yeniden imar edilecek" dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki sunum yapacaktı. Özhaseki Komisyon Salonu'na girmeden CHP milletvekilleri Amasra'da Termik Santral yapılması ve Bartın Plan Değişikliği'ne dikkat çekti.

Özhaseki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığı'na ilişkin sunum yaptı. Özhaseki, 2017 yılında Bütçe Tasarısı'nda Bakanlık için bir milyar 823 milyon 914 bin TL, bağlı kuruluş olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için 919 milyon 482 bin TL olmak üzere Merkezi Yönetim Bütçesinden toplam 2 milyar 743 milyon 396 bin TL ödeneğin öngörüldüğünü kaydetti.

"2017 YILINA KADAR PLANSIZ ALAN KALMAYACAK"

Özhaseki, Ülke Mekansal Strateji Planı çalışmalarının başlatıldığını söyleyerek, "Bu sayede, kalkınma planı ve strateji belgeleri mekana yansıyacak, sektörel kararların mekansal organizasyonu sağlanacaktır. 2017 yılı sonuna kadar Ülke Mekansal Strateji Planı başta yatırımcı Bakanlıklar olmak üzere tüm paydaşların katılımıyla tamamlanmasını hedefliyoruz. Ayrıca ülkemizde Çevre Düzeni Planlarının yüzde 97'sini tamamladık. 2017 yılı sonuna kadar plansız alan kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Kıyı alanları planlamasına ilişkin olarak Özhaseki, önemli mesafeler kaydettiklerini söyleyerek, Türkiye'nin kıyılarının planlı gelişimini sağlamaya yönelik olarak İskenderun ve İzmit Körfezleri ile Antalya, Samsun ve Bursa Bütünleşik Kıyı Alanları Planlama çalışmalarının sonuçlandığını belirtti.

Özhaseki, "8 bin 591 kilometre olan Türkiye kıyılarının yüzde 20'sinde Bütünleşik Kıyı Alanları Planları tamamlanmıştır. Aydın-Muğla ve Balıkesir-Çanakkale Bütünleşik Kıyı Alanlar Planı çalışmaları 2016 yılı içerisinde başlatılmış olup, 2017 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir" şeklinde konuştu.

TERÖRDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE 30 BİN KONUT HAZIR

Özhaseki, şunları kaydetti:

"imar planına esas jeolojik-jeoteknik ve mikrobölgeleme etüt raporları ile afet tehlikelerinin belirlenmesi, yerleşim durumunun ortaya konması ve afete duyarlı planlama yaparak afet risklerinin azaltılması sağlanmaktadır.2011-2016 yılları arasında Bakanlığımızca 13 bin 388 adet jeolojik etüt raporu onaylanmıştır. Bakanlığımızca 29 ayrı bölgeye ait yaklaşık 110 bin hektarlık alanın mikrobölgeleme etüt raporunu onayladık."

İstanbul Finans Merkezi alanında altyapı ve inşaat çalışmalarını 2018 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirten Özhaseki, "Bölgenin, başta nüfus yapısı olmak üzere tüm ulaşım ve metro aksları etüt edilerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, trafik karmaşasından tümüyle yalıtılmış şekilde, ileriye dönük yeni metro bağlantıları ve çevre yollarıyla birlikte planlanmış olup, yeni yaya geçişleri ile desteklenmiştir. Riskli alan veya rezerv yapı ilan edilen alanlarda, sosyal donatıları sağlanmış, mekan kalitesi yükseltilmiş yeni imar planları süratle onaylanıyor. Kentsel Tasarım Projeleri şehir estetiği ve silüeti göz önüne alınarak yürütülüyor" diye konuştu.

Terörden etkilenen bölgelerde 30 bin konutun kullanılmak hale geldiğini söyleyen Özhaseki, "Bölgedeki Belediyeler asli faaliyetleri yerine Kandil'e hizmet etmeyi birinci iş gördüklerinden dolayı vatandaşlar altyapı hizmetlerinden mahrum bırakılmışlardır. Bölgede güvenlik sağlandığı gibi, huzur ve barış kalıcı olarak tesis edilmiş olup şimdi sıra yaraların sarılması zamanıdır. İmar çalışması sürdürdüğümüz yerleşimler; Sur, Şırnak İl merkezi, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin ve Yüksekova'dır. Bu 7 bölgede zarar tespit çalışmalarına bitirdik, ağır hasarlı yapıların yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek için irtibat ofisleri kuruduk. Ayrıca o bölgeyi riskli bölge ilan edip, yeni yapacağımız rezerv alanlar belirledik. Bu bölgede bu amaçla 10 milyar TL'nin üzerinde yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu şehirlerde altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla birlikte 36 bin konut yapılacak. Diyarbakır Sur ilçesinin tarihi dokusu korunarak şehir yeniden imar edilecek" dedi.

İHA