Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı bazı yabancı basın kuruluşlarının tarafsız olmadıklarını söyleyerek, "Sanki problem Türkiye ile batı arasında değil de dünya ile Sayın Erdoğan arasındaymış gibi takdim ederlerse, daha başarılı olacağını zannediyorlar. Biz numarayı yüz sene önce de yaşadık" dedi.

Bakan Nabi Avcı Eskişehir Anemon Otel'de düzenlenen AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı'na katıldı. Toplantıda 15 Temmuz gecesi yaşanan olayların video gösterimi sunuldu.

'15 YILDAN BERİ TÜRKİYE BU SALDIRILARLA KARŞI KARŞIYAYDI'

Bakan Avcı yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi Türkiye'de milyonlarca kişinin sokağa çıktığını söyleyerek şöyle devam etti:

"O gecenin görüntüleri, aslında o gece birden bire ortaya çıkmadı, 15 yıldan beri Ak Parti iktidarı ve Ak Parti iktidarı üzerinden Türkiye bu saldırılarla karşı karşıyaydı. Değişik kılıklarda, değişik senaryolarla 2002'den beri bu saldırılar masanın altından, kenardan, sağdan soldan örtülü operasyonlarla sürdürülüyordu. Ama başta sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız olmak üzere Ak Parti kadroları bu süreçle hani bizde bir deyim vardır, kan tükürürüz kızılcık şerbeti içtim deriz. Millete bu oynanan oyunları hissettirmemek için, milletin moralini bozmamak için, milletin bütün bu tezgahlar karşısında demolize olmaması için, olabildiğince bunları kendi içine atarak ve gerekli tedbirleri alarak sürdürdük. Ama 15 Temmuz gecesi her şeyleri ile ortaya döküldüler. Hem içerideki, hem dışarıdaki tüm bağlantılarıyla, maskesiz bir biçimde ortalığa döküldüler ve milletten gereken cevabı aldılar. Allah milletimizden razı olsun. Gerçekten o gece bütün şehirlerimizde binlerce, on binlerce, yüz binlerce ve milyonlarca insan sokaklardaydı."

'TANKLARIN ÖNÜNDE DURMADILAR,ÜZERLERİNE ÇIKTILAR'

Yıllar önce Çin'de bir gencin tankın önünde durduğunu ve çekilen bu fotoğrafın demokrasi mücadelesinin bir sembolü olarak medyada yıllarca servis edildiğini söyleyen bakan Avcı, "15 Temmuz gecesi Türkiye'de öyle bir kişi, beş kişi on kişi, yüz kişi değil, on binler, yüz binler tankların önünde durmadılar, tankların önlerine uzandılar, tankların üzerlerine çıktılar. Ve batı medyası Çinli gence gösterdiği alakanın 10 binde birini bile bu milyonlara göstermedi" dedi.

'ERDOĞAN ÜZERİNDEN BİRTAKIM SÖYLEMLER GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Bazı yabancı basın yayın kuruluşlarının tarafsız olmadıklarını söyleyen bakan Nabi Avcı şöyle konuştu:

"Öyle bağımsız habercilik yapıyoruz, bağımsız yayıncılık yapıyoruz hikayelerini bize anlatmasınlar. Biz kimin, kiminle nasıl iş tuttuğunu da çok iyi biliyoruz. Ve bunun yeni bir şey olmadığını da biliyoruz. Bizim tarihi tecrübemiz bunun yeni bir şey olmadığını da bize gösteriyor. Bakın yüz sene önce de benzer şeyler Türkiye üzerinde oynanıyordu. Şimdi doğrudan Türkiye diyemedikleri için, doğrudan bütün Türkiye'yi karşılarına almamak için akıllarınca ince bir numara yaparak cumhurbaşkanı üzerinden, sayın Recep Tayyip Erdoğan üzerinden bir takım söylemler geliştirmeye çalışıyorlar. İşte 'diktatör' vesaire gibi birtakım söylemlerle sanki problem Türkiye ile batı arasında değil de dünya ile sayın Erdoğan arasındaymış gibi takdim ederlerse daha başarılı olacağını zannediyorlar. Biz numarayı biliyoruz, biz bu numarayı yüz sene önce de yaşadık. Meselenin o zaman nasıl Sultan Abdulhamit olmadığı Türkiye olduğu gerçeğini bugün artık daha iyi görüyorsak, bugün de meselenin Recep Tayyip Erdoğan meselesi olmadığını, meselenin Türkiye meselesi olduğunu, meselenin Türkiye'nin iddialarını artık pervasızca kimseye boyun bükmeden gür bir sesle dile getirebiliyor olması olduğunu biz biliyoruz. Onlar da biliyorlar. Onun için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama burada atladıkları bir şey var. Milleti yanlış tanıdılar. 15 Temmuz gecesi olduğu gibi bir millet var. Bunlar içerideki ve dışarıdaki uzantıların son çırpınışları."

Bakan Avcı, Cumhuriyet öncesi yayınlanmış bir karikatür kitabını da kürsüden kalabalığa göstererek, geçmişte de Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Bilecik İl Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hüseyin Taşkın Birgül'e kız istedi.

Bozüyük ilçesindeki Yenidoğan Mahallesi'nde bulunan kız evine giden Avcı, burada gelin adayı Semra Çakır'ı, babası ve dedesinden "Allah'ın emri, Peygamberin kavliyle" diyerek Birgül'e istedi.

İsteme merasiminin ardından Hüseyin ve Semra çiftinin söz yüzüklerini takan Avcı, çifte ömür boyu mutluluklar diledi.

Törene, Başbakan Başdanışmanı Fatih Dut, Bilecik Valisi Süleyman Elban, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, AK Parti Bilecik İl Başkanı Fikret Karabıyık ve davetliler katıldı.

Bakan Avcı, nişan töreninin ardından Bozüyük'ten ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al Fehaid ile bir araya geldi. Bakan Avcı ve Fehaid’in yanı sıra birçok delegenin katıldığı görüşme, Sabancı Öğretmen Evi’nde gerçekleşti. Görüşmede Arap ülkeleriyle Türkiye arasında kültür ve turizm alanında yapılan çalışmalar ele alındı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, “Bu görüşme çerçevesinde Arap ülkeleriyle Türkiye arasında özellikle kültür ve turizm alanında yapılmakta olan iş birliği çalışmalarının daha ileri aşamalara taşınması için neler yapılabileceğini konuştuk. Bu konuda bazı stratejik kararlar aldık. Bu kararların başında İslam Kalkınma Bankası’yla Arap Turizm Örgütü arasında gerek Arap yatırımcıların Türkiye’de yapacakları yatırımlar, gerekse Türk yatırımcıların Arap ülkelerde yapacağı yatırımları garanti altına alan çok güzel bir anlaşma imzalandı. Ülkemizde muhtelif Arap ülkelerinden gelen misafirlerimizin gerek havaalanından başlayarak bütün ülkede ne tür kolaylıklarla karşılanmaları gerektiği konusunda da daha önce başlattığımız çalışmalar vardı. Onları gözden geçirdik. Bundan sonra yapılacak çalışmaları gözden geçirdik. Bunun dışında özellikle gençlerimizi çocuklarımızı ve elektronik alanında çalışan profesyonellerimizi ilgilendiren çok güzel bir proje gerçekleştireceğiz. O da bilgisayar oyunları 7 yarışması büyük ödüllü Arap ve Türk gençlerinin yarışacakları bir elektronik turizm festivali düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

TÜRK YATIRIMCILARA ARAP TURİZM ÖRGÜTÜ GÜVENCESİ

Bakan Avcı, “Ülkelerinde gerek Arap yatırımcıların Türkiye’de yaptıkları ve yapacakları yatırımlarla ilgili zaten bir takım teşvik tedbirlerimiz var. Özelikle turizm alanında uyguladığımız teşvik tedbirleri yerli yabancı ayrımı gözetmeksizin bazı alanlarda bütün yatırımcılar için geçerli. Türkiye’de son dönerlerde bir takım durgunlukları gidermek için yaptığımız teşvik tedbirlerinin içinde yabancı işletmecilerde var. Dolayısıyla Türk yatırımcılarında Arap ülkelerinde yaptıkları ve yapacakları yatırımlarla ilgili farklı teşvik mekanizmaları var. Fakat bizim bugün burada söz ettiğimiz İslam Kalkınma Bankası’yla Arap Turizm Örgütü arasında imzalanan anlaşmanın getirdiği yenilik Arap yatırımcıların Türkiye’de, Türk yatırımcıların Arap ülkelerinde yaptıkları yatırımların Arap Turizm Örgütü tarafından poliçelerin garanti altına alınması. Dolayasıyla artık yatırımcılar her konuda Arap Turizm Örgütü’nün garantisi altınca çalışacaklarının bilinciyle yatırımlarını arttırabilirler. Bu imzalanan anlaşma bunun için önemli” diye konuştu.

“GLOBAL TERÖR SALDIRILARI NEDENİYLE BÜTÜN DÜNYADA TURİZM SEKTÖRÜNDE BİR DARALMA OLDU”

Avrupa’dan gelen turist sayısının az olmasına yönelik soruyu yanıtlayan Bakan Avcı, “Şuanda Türkiye’nin gerek Rusya’dan, gerek Almanya’dan, gerek İngiltere’den gelen misafirlerimizle ilgili durgunluğu aşma yolunda çalışmalarımız devam ediyor. Global terör saldırıları nedeniyle bütün dünyada turizm sektöründe bir daralma oldu. Türkiye’de tabi bundan payını aldı. Genel olarak zaten Avrupa’da turizm sektöründe görüşülen en önemli daralmalardan bir tanesi insanlar tatile gitmemeye başladılar. Yani çok ciddi miktarda Avrupa’da turist azalması var. Bundan herkes etkileniyor. Fakat bugüne kadar en fazla turist çeken ülkelerden birisi olduğumuz için biz en fazla etkileniyoruz. Ama inşallah 2017- 2018’den itibaren bunlar açılmaya başlayacak. Rusya pazarında ciddi bir genişleme olduğunu ve bununda artarak devam edeceği görülüyor” ifadelerini kullandı.