Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde Düden Şelalesi'nin denizle buluştuğu Düdenpark'ta 2 aydır yaşanan kedi vahşetine hayvanseverler tepki gösterdi.

16 Ekim tarihinde tecavüz edilip bıçaklanarak öldürülen minik bir kedinin ardından aynı parktaki çok sayıda kedi de farklı tarihlerde bıçaklanarak, boğularak veya yakılarak vahşice telef edilmeye başlandı. Bunun üzerine bölgede yaşayan hayvanseverler, parkta bulunan kedi evini başka bir parka taşıdı. Bazı hayvanseverler parkta gece nöbeti tutarken, evi yakın olan diğer hayvanseverler de apartmandaki evlerinin pencerelerinden etrafı gözetliyor. En son Cumartesi günü küçük bir kedinin öldürülmesinin ardından daha çok tedirgin olan hayvanseverler, Düden Park'a gelerek yaşanan vahşete tepki gösterdiler. Yaklaşık 15'e yakın hayvansever, ellerine telef edilen kedilerin fotoğraflarını alarak, yaşanan vahşetten dolayı üzgün olduklarını belirttiler.

Antalya Hayvan Hakları Dayanışma Grubu adına açıklama yapan Tuğba Acar, yavru kediye tecavüzle başlayan kedi katliamının yaklaşık 2 aydır önüne geçilemeyerek devam ettiğini vurguladı. Yaşanan katliamın toplum için de büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Acar, "Toplumun en zayıf halkası olan hayvanla başlayan şiddet olayları, çocuk istismarı, yaşlı ve kadın diye devam etmektedir. Hayvana şiddet vakaları tüm kurumlarca önemle değerlendirilmelidir. Düden Park ve Muratpaşa ilçesinde şuanda elini kolunu sallayarak gezen seri katil veya katiller toplum içinde büyük tehdit oluşturmaktadır. Belediye Teftiş Kurulunca soruşturma açılmasını talep ediyoruz. Düden Parkı'nın halka açık bir yer olarak, çocuklarımızı ve hayvanlarımızı gezdirebildiğimiz, besleyebildiğimiz güvenli bir yer olması konusunda tüm kurumları acil olarak göreve davet edebiliyoruz" dedi.

Torunlarına kedi sevdirmek için Düden Park'a gelen Serpil Elim de, yaşanan katliamı öğrendikten sonra çok üzüldüğünü belirterek, "Çok güzel kediler vardı burada. Çok da hoşumuza gitmişti, dolaştık sevdik. Bugün tekrar getirdim, torunum istedi kedileri görmeyi ama geldik hayal kırıklığı. Çok üzüldük, böyle bir vahşet olamaz" diye konuştu.

Antalya'nın Lara Bölgesi'nde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü noktada, belediyenin kurduğu Düden Park Kedievi'ne sabah yiyecek getiren hayvanseverler vahşetle karşılaştı. Kurban Bayramı arifesinde bir kedinin yakılarak telef edildiği, geçen hafta ise bir kedinin tecavüz edilerek öldürüldüğü parkta, bu sabah 3 kedinin daha cesedi bulundu. Her gün hayvanseverlerin mama getirdiği ve zaman geçirdiği kedievinde, bir kedi yakılmış, biri suda boğulmuş, biri de bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.

"TAM ANLAMIYLA VAHŞET"

Karşılaştığı manzarayı 'Tam almaıyla vahşet' olarak niteleyen hayvansever Ajda Babacan, "Siyah bir kediyi yakmışlar. Bir metre ötede gördüm, boğulmuş bir kedi, çıkardık sudan, canlı canlı suya atılmış ve şişmiş. Tekrar bir tane gördük, o da bıçaklanmış. Sanırım iki yerinden. Daha 10 gün öncesinde tecavüze uğramış bir kedi vardı. Düden Park'ın hiçbir emniyeti, güvenliği yok. Belediyeden, yetkililerden destek bekliyoruz" dedi.

"DÜN HİÇBİR ŞEY YOKTU"

Gündüz hayvanseverlerin, çocukların parka gelerek kedilerle zaman geçirdiğini belirten Babacan, "Dün hiçbir şey yoktu ama bugün sabah geldiğimizde bambaşka manzarayla karşılaşıyoruz. Ölü kediler yakılmış. Kurban Bayramı'nın arifesinde de yakılmış, patisi kesilmiş bir kedi vardı. İşkence ediyorlar. Hiçbir güvenlik yok, kamera, aydınlatma yok. Gece güvenli değil" diye konuştu.

ATEŞE VERİLİP YAKILMIŞ

Parktaki kedileri sürekli besleyen Yana Kral ise son haftalarda karşılaştıkları manzaranın kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Geçen hafta tecavüz edilerek öldürülmüş bir kedi bulduklarını kaydeden Yana Kral, "Şimdi bıçaklamışlar, yakmışlar, dayanamıyoruz artık. O kadar denge kaybeden insanlar burada dolaşıyor buna bir çözüm bulmak istiyoruz. Bugün mama vermeye geldik arkadaşımla ve cansız. Bir kedide kan lekesi var, bir tanesi su içine canlı bırakılmış ve boğulmuş, bir tanesini ateşe verip yakmışlar. Sadece iskelet ve ayakları kalmış. Öyle bir vahşet görüyoruz burada maalesef" dedi.

DHA

Antalya Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda Antalya'da öldürülen kedilerle ilgili bir açıklama yaptı.

Antalya Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, basın yayın organlarında "Düdenpark'ta Neler Oluyor- Vahşet ve Antalya'da Kedi Katliamı- Sizce de Seri Katil Değil Mi?-Aramızdaki Seri Katili Bulun- Yine Kedi Vahşeti- Yavru Kediye Tecavüz Edip Bıçakladılar" başlıklarıyla haberler yayınlandığı belirtilerek, bu haberlerin ihbar kabul edilerek "5199 Sayılı Kanuna muhalefet" suçundan işlem başlatıldığı ve Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği kaydedildi.

Açıklamada mevcut olaylar ile ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğü ve şube müdürlüklerince olayı gerçekleştiren şahısların yakalanmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğü ve konu ile ilgili kontrollerin sıklaştırılarak devam edeceği bildirildi.

İHA