Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev başkanlığındaki 5 farklı ülkenin milletvekillerinin arasında bulunduğu heyet Cumhuriyet gazetesine destek ziyaretinde bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "örgüt üyesi olmamakla birlikle FÖTÜ/PDY ve PKK'ya yayınlarıyla destek verdiği" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan, 10 yöneticisi ve yazarı tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasına gelen Avrupalı milletvekili heyeti, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve gazetenin imtiyaz sahibi Orhan Erinç ile bir süre görüştü.

PES Başkanı Sergei Stanishev, parlamenterler Avusturyalı Hannes Weninger, Almanya’dan Ame Lietz, İtalya’dan Giacomo Filibeck, Lorenza Tieri, Pia Locatelli, Marietta Tidei, Brando Benfei, İsviçre’den Marie Granlund, Jens Orbach, Johan Buser ve Fransa’dan Marie Rose Koro’dan oluşan heyet, gazetede bir saati aşkın süre kaldı.

Heyet Başkanı Stanishev, Cumhuriyet gazetesine yönelik başlatılan soruşturmadan dolayı endişe duyduklarını kaydetti.

Orhan Erinç ise gazetenin yönetici ve yazarları hakkında açılan soruşturmanın hukuki boyutu hakkında heyete bilgi verdi. Cumhuriyet gazetesinin bağımsız, muhalif bir çizgide yayın yaptığını belirten Erinç, "Türkiye'de muhalif başka yayın organları da var. Ancak bunlar, bir partinin bülteni gibidirler. Cumhuriyet gazetesi ise bağımsız bağlantısız yayın yapan tek muhalif gazetedir. Bu nedenle muhalefeti daha fazla biliniyor ve etkilidir. Doğrudan bir şey yapmayınca hukuki yollarla susturmaya çalışıyorlar." dedi.

Bazı eski çalışanlarının açıklamalarının soruşturma başlatılmasına zemin teşkil ettiğini savunan Erinç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın "Cumhuriyet'te FETÖ'cülükten Kürtçülüğe kadar her şey serbest. CHP Milletvekili olarak yazı yazmak yasak" twitini örnek göstererek, "Bu iktidarın da sıklıkla kullandığı bir argüman. Burada kimler FETÖ'cü, kimler PKK'lı biz bilmiyoruz. Kendisi de açıklayamıyor." diye konuştu.

Avrupalı milletvekili heyeti, görüşmenin ardından gazete binasından ayrıldı.

Cumhuriyet Gazetesi ve imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturmada tutuklanan icra kurulu başkanı Avukat Akın Atalay ile gazetenin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 10 kişinin tutuklanmalarına yapılan itiraz nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi.

Cumhuriyet Gazetesi ile Cumhuriyet Vakfının 16 yöneticisi hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY üyesi olmadan örgüt adına suç işlemek iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Avukat Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Avukat Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Karikatürist Musa Kart ve Cumhuriyet Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay tutuklanmıştı. Yazar Engin Aydın ile Hikmet Çetinkaya'nın yaşları ve sağlık durumlarını dikkate alınarak Cumhuriyet Savcılığınca ifadeleri alınarak, haklarında yurtdışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı.
İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay ile gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 10 yöneticinin tutuklanmalarına yapılan itiraz nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi. Aynı soruşturmada Almanya'da bulunan Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

RED KARARININ GEREKÇESİ

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince verilen kararda, Cumhuriyet Gazetesi'nin, imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı tarafından yönetildiği, gazetenin yayın politikasının da vakıf yönetim kurulunca belirlendiği belirtilerek, "Gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile iltisaklı olan, bu örgütün lideri Fetullah Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın düzenlediği Abant toplantılarına katıldığı anlaşılan Murat Sabuncu tarafından yerine getirildiği anlaşılmıştır. Hal böyle olunca vakıf yönetiminde birbirlerini destekleyerek aynı yönde hareket eden ve çoğunluğu elinde bulunduran şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek okuyucularının da tepkiyle karşıladıkları Cumhuriyet Gazetesinin yayın politikalarından, dolaysıyla suç teşkil eden yazılardan sorumlu oldukları kanaatine varılmıştır. Tutuklama kararında belirtilen yazılarda gerçekler adeta kasıtlı ve bilinçli olarak saptırılarak FETÖ/PDY ve PKK/KCK silahlı terör örgütlerinin amacına hizmet edecek biçimde okuyucuya sunulmasının gazetecilik faaliyeti ya da basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi mümkün değildir." denildi.

Veli SARIBOĞA/ İSTANBUL

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyarete gelen, aralarında Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev ve 5 farklı ülkenin milletvekillerinin de bulunduğu 'Avrupalı heyet' izinleri olmadığı gerekçesiyle cezaevine alınmadı. PES Başkanı Stanishev, Türkiye'deki gözlemlerini Avrupa'da paylaşacaklarını belirterek, "Maalesef Türkiye'deki demokratik hakların sürekli olarak kötüleşmesi vesilesiyle geliyoruz. Son derece derin kaygılarımı dile getirmek istiyorum" dedi.

BAKANLIK İZNİ OLMADIĞI İÇİN DURDURULDULAR
Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, parlamenterler Avusturya'dan Hannes Weninger, Almanya'dan Ame Lietz, İtalya'dan Giacomo Filibeck, Lorenza Tieri, Pia Locatelli, Marietta Tidei, Brando Benfei, İsviçre'den Marie Granlund, Jens Orbach, Johan Buser, Fransa'dan Marie Rose Koro'da oluşan heyet, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, İstanbul milletvekili Garo Paylan, parti temsilcileriyle birlikte Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevine konulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmek için cezaevine geldi. Jandarma ekiplerince durdurulan heyetinin, Adalet Bakanlığı'ndan izinleri olmadığı gerekçesiyle cezaevine girişine izin verilmedi.

"ENDİŞE İLE İZLİYORUZ"
Avrupa PES Başkanı Sergei Stanishev, diğer Avrupalı parlamenteri de arkasında alarak Türkiye'deki HDP'li milletvekilinin tutuklanmalarını endişe ile izlediklerini söyledi.

HDP'nin eş genel başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmalarını kabul edilemez olarak değerlendiren PES Başkanı Sergei Stanishev, bundan endişe duyduklarını söyledi. HDP'in meşru bir siyasi parti olduğunu belirten Stanishev şöyle konuştu:

"Geçen yıldan bu yana PES olarak 3 defa ziyaret ettik. Her ziyaretimizde Türkiye ile daha yüksek işbirliği için buraya gelmek istiyoruz. Ancak her defasında buraya geldiğimizde maalesef Türkiye'deki demokratik hakların sürekli olarak kötüleşmesi vesilesiyle biz Türkiye'ye geliyoruz. Son derece derin kaygılarımı dile getirmek istiyorum. Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasından 2 gün önce kendisiyle Diyarbakır'da zaten görüşmüştük. Daha önce geldiğimiz zaman bir çok belediye başkanı gözaltına alınmıştı ya da tutuklanmıştı. Ondan sonrada HDP'nin vekillerine ve eş genel başkanlarına yönelik tutuklamalar gerçekleşti. Biz bunu kabul edilemez buluyoruz. HDP demokratik ve meşru bir siyasi partidir. Bu olup bitenlerin HDP'nin yok edilmesinin bir parçası olarak görüyoruz. CHP'nin temsilcileriyle İstanbul'da bir araya geleceğiz. Baskı altındaki medya ile görüşeceğiz. Buradaki gözlemleri, demokratik toplum üzerindeki baskıları gittikleri yerlerde Avrupa'da bütün ortamda anlatıp, tartışacağız. Sadece siyasi partiler boyutuyla değil, aynı zamanda Dışişleri bakanlarıyla hükümet temsilcileriyle, Avrupa Birliği'nin dış ilişkiler ve güvenlik yüksel temsilcisiyle gözlemlerimizi paylaşacağız."

Mesut HAN/EDİRNE