Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Malatya'da bir apartmanda su deposunu boyamaya çalışan 3 kişi ile onları kurtarmak isteyen 2 kişi ve 3 itfaiye eri tinerden zehirlendi. Hastanede tedaviye alınan 8 kişiden, 3'nün hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi. 

Olay, Yeşilyurt İlçesi Yakınca Mahallesi Onbin Konutlarda bulunan bir sitede meydana geldi.

İddiaya göre site yöneticisi Eray Menevşe ile birlikte Mehmet Soku ve Ragıp Ermiş, boya yapmak amacıyla su deposuna girdi.

Bir süre sonra seslerin kesilmesi üzerine su deposuna giren güvenlik görevlisi Ahmet Şahin, Menevşe, Soku ve Ermiş'in yerde yattıklarını gördü.

Şahin, sitede oturan Mustafa İnci ile birlikte zehirlenen 3 kişiyi kurtarmak için uğraşırken ikisi de tinerden zehirlendi. Apartman sakinlerinin haber vermesi üzerine olay yerine Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye görevlileri gönderildi.

İtfaiye ekipleri, zehirlenenleri su deposundan çıkarttı. Menevşe, Soku ve Ermiş ile birlikte güvenlik görevlisi Ahmet Şahin ve apartman sakini Mustafa İnci, ambulanslarla Malatya'daki çeşitli hastanelere kaldırılarak, tedaviye alındı.

Kurtarma çalışmaları esnasında tinerden etkilenen 3 itfaiye eri de hastanelik oldu.

Hastanede tedavi görenleri ziyaret eden Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Hanifi Acar, "3 hemşerimiz su deposunun içerisini paslanmaz boyayla boyamak için deponun içerisine girmişler. Tinerin etkisiyle zehirlenmişler. İtfaiye ekiplerimiz, zehirlenen vatandaşlarımızı su deposundan çıkarıp, sağlık ekiplerine teslim ettiler. Vatandaşlarımızın hayati tehlikelerinin olduğunu öğrendik. Bu sırada 3 itfaiye erimiz de tinerden etkilenmişler. Onlarda şuan hastanedeler, ciddi bir sağlık sorunları yok" dedi.

Ferdi DURDU/ MALATYA

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 3 gün 3 gece devam eden düğünde yenilen yemekten yaklaşık 200 kişi zehirlendi.

Doğubayazıt’a 10 kilometre uzaklıktaki 180 hane, 975 nüfuslu Dolaklı köyünde Cuma günü başlayan ve bugün sona eren düğünde ikram edilen tavuk döneri yiyen davetliler ateş, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle bugün akşam saatlerinden itibaren Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanenin izinli bütün personelleri acil olarak hastaneye çağrıldı. Hastaneye kaldırılan köylülerden 2 kişinin durumunun ciddi olduğu, diğerlerin ise tedavileri sürüyor. Bu arada zehirlenenleri görüntülemeye çalışan basın mensuplarından bazıları hastane güvenlik görevlileri tarafından tartaklandı.

İLÇEDE 2 HAFTADA DÖRDÜNCÜ ZEHİRLENME VAKASI

Doğubayazıt ilçesinde son 2 hafta içinde ikisi okulda biri devlet hastanesi ve biri de düğünde olmak üzere toplam 4 kez zehirlenme vakası yaşandı. Bu olaylarda 400’e yakın kişi zehirlenirken, 6 yaşındaki Beritan Hacıoğu hayatını kaybetti.

DHA

İzmir'de Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi ile Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastalar ve sağlık çalışanları, yedikleri akşam yemeğinden zehirlendi. Yaklaşık 100 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle Alsancak Devlet Hastanesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı. Nöbetten çıkan ya da gece görevi olmayan sağlık personelleri de hastaneye göreve çağrıldı.

İzmir'de Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi ile Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastalar ve sağlık çalışanları, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelik oldu. Aynı firmanın dağıttığı kadınbudu köfte, yoğurt ve ıspanaktan oluşan akşam yemeğinden yiyen hastalar ile görevli personelde bir süre sonra bulantı, karın ağrısı ve kusma şikayeti başladı. Yaklaşık 100 kişi, 112 ambulanslarıyla Alsancak Devlet Hastanesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi belirtisi gösteren hasta ve hastane personeline serum tedavisi uygunlandı. Personelinin zehirlenme belirtisiyle hastanelik olması üzerine, hizmette aksama yaşanmaması için, nöbetten çıkan ya da gece görevi olmayan personel de hastaneye çağrıldı.

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, "Akşam yemeğinde hastalara, onların yakınlarına ve sağlık çalışanlarımıza kadınbudu köfte, yoğurt ve ıspanak verildi. Yemekten sonra, iki hastanede yaklaşık 100 kişi fenalaştı. Hastanelerde yemeklerin iyi olmadığını, birçok çalışanın durumdan rahatsızlık duyduğunu daha önce dile getirmiştik" dedi. Türk Sağlık Sen üyeleri, daha önce de Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nin bahçesinde yumurta kırarak, hastane yemeklerinden memnuniyetsizliğini gündeme getirmişti.

Mert Neşet MUSLU/ İZMİR