Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Saliha ÇOLAK / GAZETE HABERTÜRK

 

AK Parti, dün cinsel istismar mesaisi yaptı. Başbakan Binali Yıldırım kadın milletvekilleriyle bir araya geldi. Parti grubu Meclis’te bir toplantı yaptı. Muhalefetin ve kadın derneklerinin tepkileri değerlendirildi. AK Parti, önergenin arkasında durma kararı aldı. Kararı açıklayan Elitaş, muhalefetle yeni bir görüşmenin de söz konusu olmadığını söyledi.

Elitaş, üç bin ailenin mağdur olduğunu, Aile Araştırma Komisyonu’nda da bu durumun tespit edildiğini belirterek, 4 siyasi partinin de bu ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için görüşbirliğine vardığını savundu.

‘SON DAKİKA DEĞİL’

Elitaş, önergenin son dakikada verilmediğini, akşam saat 19.00’da muhalefet partilerine sunulduğunu belirterek, bazı muhalefet milletvekillerinin imza atma aşamasına geldiğini ancak gruplarından gelen tepki üzerine bundan vazgeçtiklerini iddia etti.

Elitaş, CHP’nin düzenlemenin geri çekilmesi yönündeki talebinin kabul edilebilir olmadığını kaydederek, “CHP’nin toplumdaki bu mağduriyeti giderme noktasında bir önerisi varsa bunu değerlendiririz” dedi. Önergenin doğru olduğunu söyleyen Elitaş, “Israrlıyız, yarın (bugün) son oylamasını yapacağız” diye konuştu. Önergenin kabul edildiğini, son oylamasının kaldığını anımsatan Elitaş, tasarının komisyona geri çekilmeyeceğini kaydetti.

Önergenin tecavüzcüyü affetmediğini, bir af düzenlemesinin söz konusu olmadığını savunan Elitaş, “Tecavüzcüyü aklama gibi bir durum yok. Bu bir af değil, ceza ertelemesidir” dedi.

‘GERİ ÇEKİN’ DEDİLER

Elitaş’ın muhalefet grup başkanvekilleri ile kurduğu temaslarda ise CHP ve MHP düzenlemenin geri çekilmesinde ısrar etti. Hem CHP’li Levent Gök hem de MHP’li Erkan Akçay önergenin geri çekilmesi taleplerini koruduklarını vurguladı. Akçay, “Öneriniz var mı?” diyen Elitaş’a, “Önce siz önergeyi geri çekin sonra konuşuruz” yanıtını verdi.

Bu arada HDP’nin de Meclis çalışmalarına katılma kararını değerlendirmesi nedeniyle muhalefetin üç partisinin de bugün Genel Kurul’da yasanın tümü üzerindeki oylamada hükümete yüklenmesi ve bazı milletvekillerinin protestolarıyla tartışmayı Genel Kurul salonuna taşıması bekleniyor.

 

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE ÜÇ SAATLIK TOPLANTI

Başbakan Yıldırım, konuyla ilgili olarak dün Çankaya Köşkü’nde toplantı yaptı. Toplantıya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti’nin kadın milletvekilleri ve partinin hukukçuları katıldı. 50’nin üzerinde ismin yer aldığı toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıda bazı AK Partili kadın milletvekilleri, düzenlemenin bu şekliyle yasalaşması halinde yeni mağduriyetlerin önünün açılabileceği endişesini dile getirdi. Bazı kadın vekiller, önergeden kendilerinin haberdar olmadığını ifade ederek, düzenlemenin kamuoyunda oluşan tepkiyi giderecek şekilde revize edilmesini istedi.

Bazı kadın milletvekilleri ise “cinsel istismar” denilince toplumun bu kavrama hassasiyet gösterdiğini belirterek, düzenleme ile tecavüzcüye af getirilmediğini kaydetti.

Yıldırım’ın kadın milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, geçen perşembe günü TBMM’de düzenlemeye eklenecek önergenin oylaması sırasında karar yeter sayısı bulunamaması da gündeme geldi. Toplantıda Yıldırım’ın bu konudaki rahatsızlığını dile getirerek, parti disiplini konusunda uyarıda bulunduğu öğrenildi. Yıldırım’ın ayrıca muhalefetten makul ve sorunu giderecek bir teklif gelmesi halinde bunu değerlendirebileceklerini ifade ettiği belirtildi.

 

Düzgün KARADAŞ / GAZETE HABERTÜRK

Cinsel istismar önergesinin tartışılırken, CHP Ulusal Çocuk Politikası Çalıştayı’nın ön raporunu yayımladı. 100’e yakın akademisyen, bilim insanı, STK çalışanı, aydın, sanatçı ve çocukların katıldığı çalıştayın raporunda; “Eğitim”, “Sağlık”, “Adalet” ve “Sosyal Hizmet” alanlarındaki sorunlar ve çözüm önerileri tek tek sıralandı.

Raporda, devletin çocuk konusundaki eksik ve yanlışlar; alınan kararlarda çocuğun yüksek yararının gözetilmemesi, barınma sorununa köklü bir çözüm üretilmemesi; farklı kurumlar tarafından sunulan hizmetlerin koordine edilememesi, günlük yaşamda ve medyada kötü örneklerin yüksek oranda temsil edilmesi şeklinde sıralandı.

Raporda, şu rakamlara yer verildi:

- 6–13 yaş grubunda okul dışındaki çocuk sayısı 651 bin 482. Bu çocukların 484 bin 460’ı 6–10 yaş grubunda. Okulu terk etmiş olan toplam çocuk sayısı ise 190 bin 716.

- Mevsimlik tarım işçisi 18 yaş altı çocukların % 50’si okulunu terk etti, devam edenlerin % 57’si düzenli gidemiyor.

- Ülkemizde 1.5 milyondan fazla Suriyeli çocuk var. 5–17 yaş aralığındaki 835 bin Suriyeli çocuğun 500 binden fazlası okul dışında.

- Yoksul bireylerin % 44.3’ü (7 milyondan fazlası) çocuk.

- Yaklaşık 1 milyon çocuk işçinin 400 bini ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılıyor.

- Ülkemizde kadınların % 26’sı 18 yaşından önce evlenmekte, % 10’u ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına almakta.

- Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. 2015’te evlendirilenlerin 31 bin 337’si kız, bin 483’ü erkek çocuğu.

- Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

- 2014’te güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı 290 bin. Bu çocukların yaklaşık 11 bini cinsel istismara maruz kalmış.

 

CHP’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Rapordaki yer alan çözüm önerileri şöyle:

- Ceza ehliyet yaşı 15’e yükseltilmeli.

- Çocuk cezaevleri kapatılmalı.

- Çocuk evliliklerine son verilmeli.

- Devlet, koruma altındaki çocukların en az 25 yaşa kadar bakımını üstlenmeli.

- Evlilik yaşı 18’e çıkarılmalı

- Anaokullarından başlayarak cinsel eğitim verilmeli.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Cinsel istismar önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Amacımız mağduriyet yaratmak değil. Muhalefetle görüşeceğiz, gerekirse düzenleme yapacağız. CHP farklı bir öneriyle gelirse değerlendirebiliriz. Yarın tasarının son oylamasını yapacağız. Düzenlemenin geri çekilmesi söz konusu değil" dedi.

CHP VE MHP'DEN YANIT

AK Parti'li Elitaş, CHP'li Gök ile telefonda görüştü. CHP'li Levent Gök, Mustafa Elitaş'a "Önergenizi çekin" dedi.

MHP'li Akçay ise yaptığı açıklamada "Önerimiz düzenlemenin geri çekilmesi" dedi.