Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Almanya-Abu Dabi seferi yapan uçak, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi sonucu Erzurum'a zorunlu iniş yaptı.

Air Berlin Havayollarının Almanya-Abdu Dabi seferi yapan uçak Erzurum yakınlarındayken yolculardan 62 yaşındaki İsveç vatandaşı Gunnar Josef Hagman rahatsızlık geçirdi. Yolcunun kalp krizi geçirdiğinin anlaşılması üzerine kabin ekibi tarafından durum hemen pilota bildirildi.

FENALAŞAN YOLCU HASTANEYE KALDIRILDI

Air Berlin pilotu, Ankara Yol Kontrol Merkezi ile bağlantıya geçerek kalp krizi geçiren yolcu ile ilgili bilgi aktardı. Bunun üzerine uçağın Erzurum Havalimanına inişi kararlaştırıldı. Erzurum Havalimanının da bilgilendirilmesiyle ambulans çağrılarak hazır bekletildi. Uçağın havalimanına inmesinin ardından fenalaşan yolcu ambulansla Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Vali Seyfettin Azizoğlu'nun bizzat ilgilendiği hasta, tedavi ve tetkiklerin ardından eşi Christina ile birlikte taburcu edildi. Hastaneden sonra akşam yemeğine götürülen çift 21.25 uçağıyla İstanbul'a gönderildi.

Kendilerine gösterilen ilgiden son derece memnun olan çift, Türkiye'ye minnettar olduklarını belirtti. Josef Hagman'ın eşi Christina kendilerini görüntüleyen gazetecilere de espri yaparak "Film mi çekeceğiz?" dedi.

TUVALET SORUNU DA ACİL İNİŞ YAPTIRMIŞTI

Erzurum'da geçtiğimiz 21 Ekim tarihinde de Fly MT Havayollarına ait Abu Dabi seferini yapan uçak, Business Class tuvaletini kullanan bir yolcu nedeniyle acil koduyla Erzurum'a iniş yapmıştı.

Atatürk Havalimanı'nda bugün saat 11.30 sıralarında kalkış yapmaya hazırlanan bir pilot ile hava trafik kontrolörleri arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kule görevlilerine olağan dışı durumu rapor eden pilot, pistte bir kuş ölüsünün bulunduğunu başka bir kuşun ise ölü kuşu yemeye çalıştığını bildirdi.

DİYALOGLAR TELSİZE YANSIDI

Telsiz konuşmalarına yansıyan diyaloglar dikkat çekti. Pilot,"Pistin orta civarlarında bir tane kuş ölüsü var, diğer kuşta onu yemeye çalışıyor" bilgisini verdi. Bunun üzerine kule görevlisi de "Teşekkür ederim hemen aldırıyorum" dedi. Pistin ortasında bulunan kuş ölüsü uçaklar için tehlike oluşturmaması için kısa sürede araçla pistten kaldırıldı.

Öte yandan Türk Hava Yolları'nın Çin'in Guangzhou şehrinden İstanbul'a gelecek tarifeli uçağında teknik bir arıza meydana geldi. Bu sabah saat 06.05'te Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken TC-LJA tescilli, Boeing 777-300 tipi uçak teknik bir arıza nedeniyle kalkış yapamadı. Yaşanan arıza nedeniyle sefer, 19 saat rötar yaptı. Uçak bakıma alınırken yolcular ise otele yerleştirildi. Teknisyenlerin müdahalesi sonrası uçaktaki arıza giderildi. Tekrar yolcularını alacak THY uçağının yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından gece saatlerinde İstanbul'a ulaşması bekleniyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nı THY uçağına ise dün gece saatlerinde kuş çarptı. Saat 23.05'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na inen TK 1970 sefer sayılı THY'nin Birmingham uçağına iniş sırasında kuş çarptı. Boeing 737-900 tipi uçakta herhangi bir hasar meydana gelmedi.

YOLCU TANSİYONU YÜKSELDİ

Kuveyt Havayolları'nın Kuveyt City-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağında rahatsızlanan yolcuya Atatürk Havalimanı'nda sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.Sabah saatlerinde Kuveyt'yen Atatürk Havalimanı'na hareket eden tarifeli uçaktaki bir yolcu Türkiye hava sahasındayken rahatsızlandı. Rahatsızlanan yolcunun durumu kabin ekipleri tarafından kaptan pilota bildirildi. Kaptan pilot, kule ile irtibata geçerek, sağlık ekiplerinin apronda hazır bekletilmesini istedi.Uçağın Atatürk Havalimanı'na sorunsuz inmesinin ardından sağlık ekipleri kadın yolcuya müdahale etti. Bu sırada bir ambulans da apronda bekletildi.Sefer sırasında tansiyonunun yükseldiği belirtilen kadın yolcu, tekerlekli sandalye ile uçaktan alınarak, hastaneye götürüldü.

(İHA/AA)

 

Türk Hava Yolları'nın 4 Kasım'daki Hamburg-İstanbul uçuşu sırasında kalp krizi geçiren 45 yaşındaki gurbetçi Hilmi Güler'in hastaneye zamanında yetiştirilmesi için uçağın kokpit ekibi ile hava trafik kontrolörü çaba harcamıştı. THY uçağının acil iniş sonrası uçağın altına gelen ambulansla Mehmet Akif Ersoy Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Almanya'da yaşayan Trabzonlu gurbetçi Hilmi Güler sağlığına kavuştu. Hilmi Güler,uçağın kokpitinde yer alan, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi ile konuşup hemen ambulans isteyen ikinci pilot Ebru Ünsal'a da teşekkürlerini iletti.

UÇAK ACİL İNDİĞİNDE AMBULANS HAZIRDI

İki gün kaldığı hastaneden taburcu olan tekstil işiyle uğraşan Güler,"Allaha bin şükür iyiyim.Arabanın motorunu yenilerlerya benim durumum da öyle şu an... Cuma günü hasteneye kaldırılıkdıktan iki gün sonra çıktım. Hastanede anjiyo yaptılar pazar günü taburcu oldum. Eşim ve oğlumda uçaktaydı. Almanya'da bir rahatsızlık vermeye başlamıştı ama anlamadım. Her gün de insan kalp krizi geçirmediği için anlayamıyor. Uçak Türk hava sahasına girmeye başladığı zaman ağrılarım şiddetlenmeye başladı. Pilotlarımız kuleyle temasa geçmiş. Acil iniş yapar yapmaz daha önceden ambulans istendiği için gelen ambulansla bizi hastaneye götürdüler sağolsunlar. Bilincimi kaybetmemiştim iki tane stent taktılar.Çok iyiyim şükürler olsun" dedi.


"ARTIK HAMBURG'DA BİR KARDEŞİ VAR"

Gurbetçi Hilmi Güler,uçağın kokpit ekibinde yer alan ikinci pilot Ebru Ünsal'a da sosyal medya hesabına mesaj atarak teşekkür ettiğini söyledi.Güler, "Ebru Hanıma şükranlarımı sunuyorum.Çok teşekkür ediyorum. Ben kendisine sosyal medya hesabına bir mesaj yazdım. Çok teşekkürlerimi ilettim.Hamburg da bir kardeşi olduğunu yazdım telefon numaramı ve adresimi bıraktım eğer bir gün Almanya'da sıkıntıya düşerse her zaman beni arayabileceğini söyledim" diye konuştu.BİRÇOK VAKA YAŞADIM

Türk Hava Yolları filosunda iki yıldır uçan şirketin genç kadın pilotları arasında yer alan Ebru Ünsal, Türk Hava Kurumu Uçuş Akademesi' nden mezun olduktan sonra bir süre özel havayolu şirketlerinde görev yaptı. Sosyal medya hesabından yaşanan olayla ilgi ilgili olarak düşüncelerini paylaşan Ünsal daha önce böyle bir çok vaka ile karşılaştığını ifade ederek bu durumum haber olmasına vuru yaparak "Bu da özel bir şeydi" diye yazdı.

Gökhan ARTAN-İSTANBUL