Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İstanbul'da DEAŞ'a yönelik yapılan operasyonda, canlı bomba listesine adlarını yazdıran "Bunyod" ve "Zubeyr" kod isimli teröristler N.K. ve A.B. yakalandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün "canlı bomba listesine" adlarını yazdıran iki teröristi tespit etti. İstanbul'da 3 ayrı adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, canlı bomba olmak için Suriye'ye gitmeye hazırlanan "Bunyod" kod isimli Tacikistan uyruklu 26 yaşındaki B.M. ile "Zubeyr" kod isimli Özbekistan uyruklu 23 yaşındaki A.B. yakalandı.

Gözaltına alınan iki DEAŞ militanının, örgütün "canlı bomba" listesine isimlerini yazdırdığı ve canlı bomba düzeneği almak üzere Suriye'ye gitmeye çalıştıkları belirlendi.

Operasyon sırasında gözaltına alınan, Azerbaycan uyrulu R.I.ve O.M. ile Özbekistan uyruklu B.M., N.İ. ve T.H. geri gönderme merkezine gönderildi. Canlı bombalar N.K. ve A.B. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

Nihat ULUDAĞ / İSTANBUL

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Özel Harekat ve İstihbarat şubelerine bağlı ekipler tarafından geçtiğimiz 28 Ekim tarihinde düzenlenen operasyonda terör örgütü DEAŞ mensubu oldukları belirtilen S.K. ve Ö.B. Eskişehir'de, O.T. ise Ankara'da yakalanmıştı. Eskişehir'de bomba yapımında kullanılan malzemeleri ile birlikte yakalanan DEAŞ mensuplarının hedeflerinin Ankara'da üst düzey protokol erkanının da katılımıyla düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri ve 6 büyükşehirde eylem yapmak olduğu belirlendi.

3 şüphelinin, Eskişehir ve Ankara'daki evleri ile Bilecik'te kullanılmayan bir köy evinde yapılan aramalarda 43 kilo amonyum nitrat, 16 dinamit lokumu, 47 kapsül, çeşitli uzunluklarda toplam 5 ayrı parçadan oluşan 9 metre uzunluğunda saniyeli fünye ve çeşitli uzunluklarda toplam 5 ayrı parçadan oluşan 42 metre infilaklı fünye, 12 kilogramlık tüpgaz ile bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirilmişti.

Yetkililer ele geçirilen malzemelerle 7 canlı bomba eyleminin engellendiğini belirtmişlerdi. Eskişehir'de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sorgulamaları tamamlanan 3 DEAŞ üyesi adliyeye sevk edildi.

Can HACIOĞLU/ESKİŞEHİR

 

Adana Merkez Sabancı Camisinde cuma namazı sırasında minbere çıkarak "Üzerimde bomba var" diye bağıran kişi hakkında 5 ayrı suçtan 70 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sabancı Merkez Camisinde 1 Temmuzda cuma hutbesi okunduğu sırada minbere çıkarak "Üzerimde bomba var" diye bağıran tutuklu Mahmut K. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısı, cami içinde panik, korku ve arbedeye neden olan Kılıçaslan hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "olası kasıtla yaralama, basit yaralama", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" ve "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından iddianame hazırladı.

Sanık hakkında 5 ayrı suçtan 70 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, terör suçlarına bakan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Mahmut K.'nın canlı bomba yeleği şeklinde hazırladığı bej renkli korse içinde 17 santimetre uzunluğunda, bir santimetre çapındaki plastik boru içinde 10 gram av tüfeği fişeği barutu, çok sayıda saçma ve bir maytap fitiliyle el yapımı patlayıcı hazırladığı aktarıldı.

"BENDE BOMBA VAR"

Sanığın el yapımı bombayı gömleğinin altına, vücudunun bel kısmına sararak eylem yapmak üzere cuma namazı saatinde kentin en büyük camisi Sabancı Merkez Camisine gittiği belirtilen iddianamede, olay şöyle anlatıldı:

"Sanık, cami içine girerek minberin yanına oturdu. Bu sırada cami imamı, hutbe okumak için minbere çıkarken Mahmut Kılıçaslan da minbere çıkıp hutbe okuyan imama ‘Bende bomba var.’ dedi. Ardından imamın elindeki mikrofonu alıp cuma namazı için bulunan cemaate hitaben anlaşılmaz şekilde sözler söyleyip gömleğini yukarı doğru açarak belinde sarılı bulunan korse ve üzerinde sarı renkli boru şeklinde hazırlanmış el yapımı bombayı cemaate gösterip canlı bomba olduğunu aktardı. Bunun üzerine camide bulunan cemaat infiale kapılarak camiden dışarı çıkmak için koşuşturmaya başladı.

Cami içinde büyük bir arbede yaşanırken burada bulunan sivil kıyafetli polis memurları minbere çıkıp Mahmut K.’ya müdahale edip oradan indirdi. Bu sırada cami cemaati de şüpheliye yaptığı eylemden dolayı saldırmaya çalıştı ancak polis memurları kalabalığın arasından şüpheliyi cami dışına çıkardı."

"İNSANLARIN BU KADAR TEPKİ GÖSTERECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİM"

İddianamede, Mahmut K.'nın savunmasına da yer verildi.

Eylemi 2-3 gün önce planladığını, eylemi yapma sebebinin ülkenin içinde bulunduğu karışıklık olduğunu savunan sanık, "Üzerimdeki düzeneği hocaya gösterip bunun patlamayacağını, tebliğde bulunmak amacıyla minbere çıktığımı söyledim. Hoca minberden indi. Bunun üzerine cemaat korkarak dışarı doğru kaçmaya başladı. Cami cemaatinden bazıları bana saldırdı. İnsanların bu kadar tepki göstereceğini düşünmedim. Üzerimdeki el yapımı bombayı patlatma niyetim yoktu. Amacım, insanları korkutarak tebliğ yapmaktı." ifadelerini kullandı.

2012-2013 yıllarında iki kez Suriyeye gittiğini, herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını ileri süren Kılıçaslanın, "Üzerimdeki canlı bomba düzeneğini terör örgütlerinden esinlenerek yapmadım. Adaletten, haktan, imandan çıkmayan biriyim." şeklindeki beyanı da iddianamede yer aldı.

"DEAŞ TÜRÜ CANLI BOMBA EYLEMİ"

İddianamenin değerlendirme bölümünde de eylemin terör örgütü DEAŞ tarafından gerçekleştirilen canlı bomba eylem tarzına benzediğine işaret edildi.

Bu tür terör örgütlerinin mahkemeleri tanımadıkları ve reddettikleri bilgisi verilen iddianamede, sanığın da sorgu aşamasında aynı tavrı sergileyerek mahkemenin yargılamasını tanımadığını ve inanmadığını beyan ettiği aktarıldı.

İddianamede sanığın "iki yıldır gayriresmi evli" olduğu, ülkedeki kanunları kabul etmeyerek resmi nikah yaptırmadığı kaydedilerek, "Şüphelinin terör örgütü içerisinde, terör örgütü adına faaliyetlerde bulunduğu, canlı bomba eylemi yaparak silahlı terör örgütüne üye olmak suçunu işlediği anlaşılmıştır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

"BOMBA DÜZENEĞİ GERÇEK"

İddianamede, 11 müştekiden 6'sının şikayetçi olduğu K'nın üzerindeki düzenekle ilgili, İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünce yapılan inceleme sonucu hazırlanan rapor da yer aldı.

Raporda, K.’nın hazırladığı düzeneğin el yapımı bomba olduğu kaydedildi.