Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dev arama motoru Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel Doodle hazırladı. Google ana sayfasına, öğretmen ve öğrenciden oluşan kalem figürü yerleştirerek güzel bir animasyon oluşturdu. İşte Google'ın Öğretmenler Günü için hazırladığı özel Doodle ve Öğretmenler Günü ile ilgili detaylar...

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü... Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşi.