Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Askeri kaynaklar, "Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait unsurlara Suriye rejimi tarafından üçüncü saldırının yapıldığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığını, Türk jetlerinin El Bab'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik hava taaruzları yaptığını belirtti.

Sosyal medyada "Gün boyunca birkaç kez Suriye rejimi tarafından Fırat Kalkanı Harekatı'nı yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik saldırı yapıldığı" yönünde haberler yer aldı.

Askeri kaynaklardan, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. "Suriye rejimi tarafından El Bab bölgesine hava taaruzu yapıldığı"na yönelik haberlerin de gerçek dışı olduğunu ifade eden askeri kaynaklar, "Mevcut durum itibarıyla Türk Hava Kuvvetlerince El Bab bölgesindeki DEAŞ teröristlerine yönelik hava taarruzları yapılmaktadır." ifadesini kullandı.

Yetkililer, söz konusu bölgedeki uçakların Suriye'ye ait uçaklar değil, Türk jetleri olduğunu da vurguladı.

Fırat Kalkanı Harekatında El Bab sınırlarına ulaşan TSK destekli ÖSO birliklerine Azrak yakınlarında ikinci saldırı yapıldı. Saldırıda 7 asker ile 7 ÖSO mensubu yaralandı, 1 ÖSO'lu da öldü. Saldırıda yaralanan askerler, Kilis Devlet Hastanesine getirilip tedaviye alındı.

Fırat Kalkanı Harekatında El Bab sınırlarına ulaşan TSK ve ÖSO birliklerine Azrak yakınlarında ikinci saldırı yapıldı. El Bab'ın batısında bulunan Azrak mezrasında Türk askerleri ve ÖSO'nun bulunduğu bölgeye akşam saatlerinde yapılan saldırıda 7 asker ile 7 ÖSO mensubu yaralandı. Saldırıda 1 ÖSO mensubu da yaşamını yitirdi. Yaralanan 7 asker, bölgeden tahliye edilerek, Kilis'in Elbeyli ilçesi Çobanbey Sıhhi Tahliye noktasına getirildi. Buradan ambulanslarla alınan yaralı 7 asker, Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MEVZİLERİ TOPCU BİRLİKLERİ TARAFINDAN ATEŞ ALTINA ALINDI
Yerel kaynaklar, El Bab çevresinde Esad rejiminin, terör örgütü PYD ve DEAŞ'in, ÖSO birliklerine saldırılarının arttığı belirtildi. Esad rejimine ait savaş uçaklarının akşam saatlerinde bölgede 5 sorti yaptı. Saldırılar üzerine terör örgütlerinin mevzileri, TSK'ya ait topçu birlikleri tarafından ateş altına alındı.

TSK: DEŞ'IN ATTIĞI HAVAN ZPT'NİN YANINA DÜŞTÜ

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, yaralanan 7 askerin, terör örgütü DEAŞ tarafından atılan havan mermisinin, zırhlı personel taşıyıcının (ZPT) yanına düşmesi sonucu yaralandığını açıkladı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekatı'nda DEAŞ tarafından atılan bir havan mermisinin askerlerimizin bulunduğu bir ZPT'nin yanına düşmesi sonucu 7 personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel süratle hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır" denildi.

Nurcan İNAL/ KİLİS

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yürütülen El-Bab operasyonunda gerçekleşen saldırıda ilk belirlemelere göre 3 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı

Edinilen bilgiye göre Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab operasyonunu yürüten Türk askeri birliğine yönelik yapılan saldırıda 13 asker yaralandı. Yaralılar askeri helikopter ve ambulanslarla Kilis ile Gaziantep'teki hastanelere tedavi altına alındı.

Gaziantep'e 3'ü helikopter ile 1'i kara ambulansı ile Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen 4 yaralı askerden 3'nün şehit olduğu bildirildi. Yaralı askerlerden birinin ise sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Hava saldırısında şehit olan askerlerin kimlikleri Erdal Bolat, Melih Özcan ve Zafer Er olarak belirlendi.

1 ASKER DAHA ŞEHİT OLDU

Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda akşam saatlerinde 1 asker daha yaralandı. Yaralı asker, Kilis'ten helikopterle Gaziantep'e sevk edildi.

Buradan ambulansla Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek tedaviye alınan yaralı asker, doktorların tüm çabasına karın kurtarılamayarak şehit oldu.

Suriye topraklarında yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda bugün rejim güçlerinin hava saldırısı sonucu 3 asker şehit oldu, 10 asker de yaralandı. DEAŞ'ın akşam saatlerinde Zırhlı Personel Taşıyıcı'ya havan topu atması sonucu ise 7 asker yaralandı.

Son şehit ile birlikte bugün şehit olan asker sayısı 4’e yükselirken, yaralanan 17 askerin hastanelerdeki tedavileri devam ediyor. 24 Ağustos’tan bu yana yürütülen harekatta şehit olan askerlerin sayısı ise son şehit ile birlikte 17’ye yükseldi.

BAŞBAKAN BİLGİ ALDI

Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Kalkanı Harekatında El Bab bölgesindeki Türk askerlerine yapılan saldırıya ilişkin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akarı telefonla arayarak bilgi aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, Fırat Kalkanı Harekatında El Bab bölgesindeki Türk askerlerine yapılan saldırıyla ilgili Bakan Işık ve Orgeneral Akar ile telefonla görüştü.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Fırat Kalkanı Harekâtında yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03:30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1'i ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

YAYIN YASAĞI
RTÜK, Başbakanlık tarafından, Fırat Kalkanı Harekatında yaşanan hava saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.