Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bugün Avrupa'nın yanlış okuması batının yanlış okuması net bir şekilde görüldü. Fakat bana göre cesametinden ve büyüklüğünden dolayı yani ortaklığından dolayı ortak ülkelerin varlığından dolayı maalesef 'return' dediğimiz bir dönüş yapamıyor. Biz onu dönüşünü bekliyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan İçişleri Bakan Vekili Nikolaos Toskas, Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumiana Bachvarova'nun katılımlarıyla Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda bulunan Ortak Temas Merkezi'nin açılışı yapıldı.

Açılış sonrası Ortak Temas Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Soylu, dünya ve Avrupa ülkelerinin karşı karşıya kaldığı en önemli meselenin Suriye'den kaynaklanan insanı trajedinin ve göçmen sorununun olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE, 6 YILDA SURİYELİLER İÇİN 25 MİLYAR DOLAR HARCADI"

Soylu, Türkiye'nin bugün itibariyle 25 milyar dolar harcayarak 3 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yaptığını dile getirerek, "Ne yazık ki insanlık ikinci dünya savaşından sonraki en büyük nüfus hareketiyle karşı karşıya kalmıştır. Bugün Türkiye'de yaklaşık 3 milyon misafirimiz var. Altıncı yılına giren Suriye meselesinde Türkiye en fazla duyarlılık ve fedakarlık gösteren ülkedir. Katıldığımız tüm uluslar arası toplantılarda Türkiye'nin bu hakkı teslim edilir. Bu insanlık için yaptığımız harcama sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla beraber bugün 25 milyar dolar seviyesindedir" dedi.

"İNSANLIK ŞARTLA YÖNETİLEMEZ"

Avrupa Birliği ülkelerinin Suriye ve yasa dışı göç konusunda gerekli hassasiyeti göstermediğini işaret eden Bakan Soylu:

"Bulgaristan ve Yunanistan ile birbirimizi çok iyi anladığımızı bu ortak noktada hareket etme kabiliyeti bulunduğunu belirtmek isteriz. Biz burada birbirimizi anlıyoruz maalesef Avrupa Birliği'ni yöneten dostlarımız bu konuda gerekli hassasiyeti bugüne kadar göstermediler. Çok net. Açıkça söylemek lazım, insanlık şartla yönetilemez. 'Şunu şöyle yaparsak, bunu böyle yaparsak diye' bir sözleşmenin parçası insanlık olamaz. Bu yanlış bir şeydir. Bu doğru bir şey değildir. Bakınız biz burada ihtiyaçlarımız için ülkeleri ortak gayreti ile bulunuyoruz ve burada bir süreç yöneteceğiz. Bu ülkelerimizin menfaati olduğu gibi aslında geleceğe yönelik de çok önemli bir adımdır. Işıltılı bir adımdır, aydınlık veren doğru bir adımdır. Oysa 6 yıldır dünyanın temel meselesi haline gelen Suriye meselesinde maalesef Avrupa'yı yöneten dostlarımız aynı kararlılığı ve aynı süreci göstermemişlerdir. Bunun üzüntüsünü yaşıyor muyuz? Yaşıyoruz. Ama inanınız ki bunu Suriyeli kardeşlerimize yansıtmıyoruz. Yani biz böyle gördüğümüz için şu anda bu masadayız çok nete söylüyorum. Bu kitlesel göçlerin yaşatacağı travmanın etkisi sadece Suriye ve Suriyelilere değildir. Bu travmanın etkisini insanlık adına ve bu kitlesel göçlerin maliyeti adına hepimiz öncelemeliyiz ve hepimiz iyi bir şekilde ön görüyle beraber politikalarımızla beraber yönetmek durumundayız" ifadelerini kullandı.

AB'YE  'RETURN' ÇAĞRISI

Soylu, bazı büyük ülkelerin de zaman zaman yanlış okumalar yapabildiğine değinerek;

"Avrupa, Türkiye'yi kendine ait bir tampon ülke olarak gördü. Nerede gördü? Ortadoğu ile ilgili sınırlarıyla alakalı gördü. Ve bunun yanılgısını Suriye meselesi ortaya çıkınca anladı. Anladığı şuydu, 'Demek ki tampon ülke olarak nitelendirebileceği herhangi bir ülke söz konusu değildir. Sınır aşan meselelerin sonrasında ülkelerin birbiri ile yakınlık ve uzaklıklarının hiçbir ehemmiyetinin olmadığını Suriye'de ortaya çıkan sonuçla bütün dünya gördü. Bugün Avrupa'nın yanlış okuması batının yanlış okuması net bir şekilde görüldü fakat bana göre cesametinden ve büyüklüğünden dolayı yani ortaklığından dolayı ortak ülkelerin varlığından dolayı maalesef 'return' dediğimiz bir dönüş yapamıyor. Biz onu dönüşünü bekliyoruz" şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana Valiliği önünde düzenlenen bombalı saldırı sonrası incelemelerde bulundu. Soylu, "2 insanımızın kanının yerde kalmayacağını bilmenizi isterim. Bu cümleyi bilerek söylüyorum" dedi. 

Adana Valiliği otoparkında dün sabah saatlerinde kimliği belirlenmeyen bir kadın teröristin kontrolünde olan bomba yüklü araç infilak etmişti. Patlama sonucu 2 kişi hayatını kaybetmiş, 33 kişi ise yaralanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının yapıldığı yerde incelemelerde bulundu.

SOYLU: 2 İNSANIMIZIN KANI YERDE KALMAYACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana ziyaretinde şunları söyledi:

"3 günlük Adana'daki Enerji Zirvesi'nden, Adana'nın yarınlarına ve ülkemizin yarınlarına bakışından, ülkemizi ve bizi ayıramazlar. Geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum.

Özgürlüğümüzü, bağımsızlığımıza kastetmeye çalışanlara da, bilerek bilmeyerek, isteyerek istemeyerek destek olanlara çağrımız var. Bu ülkenin huzurunu bozamazsınız. Kimsenin endişesi olmasın. Güvenlik güçlerimiz Türkiye'nin her tarafının huzurlu olabilmesi için gayret ortaya koymaktadırlar. Terör ve şiddet bizi hedeflerimizden ayıramayacaktır, böyle bir fırsatı da bulamayacaktır. Ülkemizin huzur arayan tüm bölgelerinde operasyonlarımız devam etmektedir.

2 insanımızı burada kaybettik, şehit oldular. Bu 2 insanımızın kanının yerde kalmayacağını bilmenizi isterim. Bu cümleyi bilerek söylüyorum. 21. asırda, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin başına örülmek istenen çorabın farkındayız. Bir taraftan darbe kendi adına o gün yapılmış bir olay değildir. 15 Temmuz darbesinin kendine ait bölümleri vardır. Bunlardan biri PKK, DEAŞ ve FETÖ'nün ortaya koyduğu terör hadisesidir. Bizim, her birimizin bunu mağlup edebilme gücü vardır. Bu mücadeleleri gerçekleştireceğiz."

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında göçmen kaçakçılığı, terör ve organize suçlarla mücadele için kurulan Ortak Temas Merkezi'nin açılışı yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,"Eğer Suriye'deki soruna kalıcı bir çözüm bulunamazsa hepimizi şiddetli bir şekilde etkisi altına alacak kitlesel göç dalgalarına engel olmak maalesef mümkün olmayacaktır" dedi.

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında sınır aşan suçlarda bilgi paylaşımı ve mücadelede daha hızlı hareket edilmesini sağlamak için Bulgarisan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda kurulan Ortak Temas Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumiana Bachvarova ve Yunanistan İçişleri Bakanı vekili Nikolaos Toskas tarafından açıldı.

Açılışta konuşan Bakan Soylu, hem ülkeler hem de küresel güvenlik için önemli bir merkezin hayata geçirildiğini belirterek şunları söyledi:

"Bu merkezin çalışmaları neticesinde, uyuşturucu ticareti, terör, yasa dışı göç, organize suç, diğer suçlarla mücadele etkinliğinin artırılmasına olan inancım tamdır. Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'da ortak alanlarda çalışılması bu üç ülkenin de, etrafımızdaki coğrafyanın da, dünyanın da menfaatinedir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük insan hareketiyle karşı karşıyayız. Eğer Suriye'deki soruna kalıcı bir çözüm bulunamazsa hepimizi şiddetli bir şekilde etkisi altına alacak kitlesel göç dalgalarına da engel olmak maalesef mümkün olmayacaktır. Herkes sorunun çözümü için elinden geleni yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak hem Suriyeli göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atmamaları, hem de göçmen kaçakçılarına fırsat verilmemesi için tüm tedbirleri aldığımızı bilmenizi istiyorum. Aldığımız tedbirler sonucu Ege'de 2015 ekim ayında 7 bin civarında seyreden bu rakamın altını çizmek istiyorum. Günlük ortalama geçişler hali hazırda 70'in altına inmiştir. Bu karşılıklı iş birliği ve Türkiye'nin bu konuda ortaya koyduğu ciddiyetin bir neticesidir. Türkiye, Avrupa Birliği ile varılan mutabakatta üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. İdeolojik yaklaşım ve felsefelerle Türkiye'yi bu coğrafyadan başka bir tarafa itmek ve Türkiye'nin, tarihin, medeniyetin tersine akıtılabilmek mümkün değildir. Dönem dönem bazı siyasi kararlar ve ideolojiler dünyaya meydan okurlar, bu meydan okumaları tarihe, coğrafyaya, medeniyete de hiç bir şey kazandırmaz. Bizim sadece siyasiler olarak, toplumlar olarak da birbirimize ihtiyacımız var bu sorumlulukla hareket ediyoruz."

Bulgar Bakan Bachvarova ve Yunanistan İçişleri Bakanı vekili Toskas da, 2015 yılında kararı alınan ve bu yılın mayıs ayında tamamlanan önemli bir merkezi, sınır ülkelerinin katkılarıyla açtıklarını belirttiler.

Mesut HAN/EDİRNE