Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, saat 15.30 sularında iki askerle irtibatın kesildiği, bölgede arama faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan açıklamada, devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, bugün saat 15.30 sularında iki askerle irtibatın kesildiği belirtildi.

Açıklamada, bölgede arama faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.

TSK'nın yaptığı açıklamada, "Devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15.30 sularında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir." denildi.

GENELKURMAY BAŞKANI, BAŞBAKAN'I ARADI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla arayarak, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, iki askeri personelle irtibatın kesilmesi olayı ve bölgede arama faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

METE YARAR: PUSUYA DÜŞÜRÜLMÜŞLER

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Habertürk TV'de katıldığı Teke Tek programında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yarar, "Araçları içindeyken pusuya düşürülüyor. Sınıra 35 km uzaklıkta. İlginç bir yer. Köylerin iç içe geçtiği nokta. Her köy birbirine geçmiş durumda. Yukarıdan bırakıldığında köyler uzak gibi gözükse de orada birbirine çok yakın. Çok ciddi çatışmalar vardı bölgede. DEAŞ genelde havanın puslu, İHA'ların kontrolünün olmadığı bölgelerde saldırı gerçekleştiriyor. Askerlerin hangi birimden olduğunu söylemiyim. Ciddi bir çatışma çıkıyor. Ele geçirmeleri zor olmuş." ifadelerini kullandı.

TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), hem DEAŞ hemde PYD ile savaşırken, PYD'nin El Bab'a yaklaşmaması ve Afrin Kobani koridorunu birleştirmemesi için yoğun mücadele veriyor.

TSK'da, Menbiç'in batısında bulunan Yılanlı ve Kurt Veren köylerindeki PYD hedeflerini tank ve obüslerle top atışına tuttu. Menbiç'in batısında El Bab yolunda ise DEAŞ'in yola döşediği mayının patlaması sonucu ÖSO'ya ait 2 araç kullanılamaz hale gelirken, 2 ÖSO mensubu hayatını kaybetti, 6 ÖSO mensubu da yaralandı.

ÖSO, MENBİÇ BAB YOLUNU KAPATTI
ÖSO birlikleri, El Bab yolunda Menbiç Bab karayolunu kapadı. DEAŞ'in önünü kesen ÖSO, 6 DEAŞ militanını öldürdü. ÖSO, El Bab Menbiç karayolunu keserek PYD'nin Menbiç'ten El Bab'a girmesine engel olurken, DEAŞ'in de ÖSO kontrolündeki köylere saldırmasına engel olundu.

4 TÜRK ASKERİ KİLİS'E GETİRİLDİ
Öte yandan, El Bab kırsalında DEAŞ ve ÖSO arasındaki çatışmalarda yaralanan 4 Türk askeri sınır hattından Kilis Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.

Nurcan İNAL/KİLİS

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Suriye'nin El Bab bölgesinde DEAŞ militanlarının saldırısında 5 asker daha yaralandı.

Sınır hattına getirilerek ambulanslara taşınan yaralı askerler, Kilis Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı.
Gün içerisinde harekat kapsamında yaralanan asker sayısı 7'ye yükselmiş oldu.