Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, anayasa çalışmaları kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın biraraya geleceğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, parti genel merkezinde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu sonrası basın toplantısı düzenledi.

Anayasa çalışmalarının en önemli gündem maddesi olduğuna dikkati çeken Aktay, "Burada biliyorsunuz bu çalışmayı AK Parti tek başına yürütmüyor. Bu konu, Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Sayın Başbakanımız beraber yürüttükleri bir diyalog. Bu konuda, her iki tarafın kurulları var. Abdülhamit Gül'ün verdiği bilgiler istikametinde, iki parti arasında Türk siyasetinde özlenen ve model alınabilecek örnek alınabilecek bir işbirliği yürütülüyor. Hiçbir zaman herhangi bir taraf herşey benim istediğim gibi olacak diyemez. Tarafların diyaloğa açık olması siyaset performansı açısından önemli konudur" dedi.

Aktay, konuşmasını şöyle sürdürdü: " Muhalefet, ne yazık ki iktidarın dediğini olumsuzlamaya, yadsıma şeklinde yorumlayan bir bakış açısının siyasete hiçbir katkı yapmadığını görüyoruz. Burada muhalefeti de eleştiriyi de her zaman bize katkı verecek imkan olarak görüyoruz. Şu anda MHP aslında gereken muhalefeti de yapıyor ama bir yandan da Türkiye'nin geliştirilmesi, imkanlarının artırılması hususunda da gereken katkıyı vermekten de geri durmuyor. Bu yaklaşımından dolayı teşekkür ediyoruz. Çalışmanın uzuyor olması ve kamuoyunun ayrıntılı şekilde bilgilendirilmiyor olması aradaki diyaloğun iki tarafın da bu konudaki katkılarına saygı duymak için başvurulan bir yol. Aslında çalışma öyle çok da fazla uzamış değil. Yarın Devlet Bahçeli ile Sayın Başbakanımız biraraya geleceklerdir. Yarın itibarıyla metne son şekli verilerek en kısa TBMM gündemine sunulacaktır. Metin içeriğine giremeyeceğimiz bir metin. Henüz son noktasına varmamış olduğu için. İlk etapta 3 seçeceğimiz vardı, bu 3 seçenekten iki tanesi elendi ve tamamen yönetim şekli üzerine odaklanmış bir revizyon. Yine adı Cumhurbaşkanlığı olacak, Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak devam edecek ama teknik olarak gereken değişikliklerin yapıldığı bir metin olacak."

"MUTABIK OLUNAN METİN DEKLARE EDİLEBİLİR"

Yeni anayasa çalışmalarında bir pürüzün olup olmadığına ilişkin soru üzerine Aktay, "Bir pürüz yok ortada. Kamuoyunun beklediği gibi bir kriz veya anlaşmazlık yok. Bazı görüş farklılıkları var, bunlar diyalog içerisinde çözülebilecek ayrılıklar. İki taraf da kaygılarını samimiyetle ifade ediyor. Genellikle yeni anayasada hedeflediğimiz geniş katılımlı, daha demokratik bir toplumsal katılımı öngören bir anayasa olacaktır. İki taraf da bu noktada samimi" şeklinde konuştu.

Aktay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Cumhurbaşkanının fiilen şu anda partisiyle ilişkisi resmen değilse bile fiilen var olmaktadır. AK Parti tüm kadroları ile Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında duruyor. Bu konudaki genel çerçeve zaten belli. Bu konudaki eleştiriler, bir Cumhurbaşkanını yıllarca partisinin felsefesine olan bütün bağımlılığını bir gecede bırakması zaten düşünülemez. Geçmiş dönemlerde de Cumhurbaşkanının tarafsızlığı da göstermelik bir tarafsızlıktır. Hiçbir Cumhurbaşkanı hiçbir zaman tarafsızlık durumu ortaya koyamamıştır. Ortadaki yasa metnini bağdaşan bir metne oturtmaya çalışıyoruz. Bu konuda MHP'nin de yaklaşımı bundan çok farklı değil. Ayrıntısı henüz kesinleşmemiş için ortaya çıkacak metin için birşey söylemeyeyim."

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli ile arasındaki görüşmeye ilişkin soru üzerine Aktay, "Yarınki toplantıda iki liderin kendi görüşmelerinin neticesinde nasıl bir karara varılır onu söyleyemem. Mutabık olunan metin deklare edilebilir. Onun dışında, mutabık olan bir metin ortaya çıkarsa, AK Parti bu karar metninin, kamuoyuna daha iyi tanıtılması için gerekli bütün faaliyetleri yapılacaktır. MHP'nin bu konuda ne yapacağı konusunda MHP'yi ilzam edecek birşey söylemem mümkün değil. Onlar böyle bir kampanyaya ne kadar katılırlar onların bileceği bir iş" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "CHP ile anayasa çalışmaları kapsamında temas olacak mı?" Sorusunu Aktay, "Bir anayasa yapıyoruz, bu metnin en geniş katılımla gerçekleşmesi hususunu önemsiyoruz. Herkese çağrımızı yapıyoruz. Bu anayasa metni sadece AK Parti'nin beklediği değil, bütün toplumu etkileyecek ve ilgilendiren bir metin. Eksik ve yanlış buldukları birşey varsa, CHP'nin de buna katkı verme kapısını asla kapalı tutmadık. Samimiyetle böyle bir metne katkı yapmalarını istiyor, samimiyetle davet ediyoruz. Anayasa metni çünkü bir toplumsal sözleşmedir. CHP şuana kadar bize herhangi bir metin ve öneri de getirmedi. Sistemin bu şekilde devam etmesinden başka birşey önermiş değil, sistemin bu şekilde devam etmeyeceği çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Alternatifiniz nedir diye soruyoruz samimiyetle cevabını istiyoruz. Biz halen bu kapıyı açık tutuyoruz, kapıyı açık tutmaya da devam edeceğiz" cevabını verdi.