Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Erzurum'da öldürüğü eşinin maaşını almak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuran Halil İbrahim Kızılkaya'ya 'hayır' yanıtı verildi.

Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan kocaya yattığı cezaevine cevap yazısı gönderilerek, eşinin maaşını alamayacağı bildirildi.Neslihan Kızılkaya'nın ölüm aylığı 2 çocuğuna bağlandı.

İşsiz 43 yaşındaki Halil İbrahim Kızılkaya ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan 31 yaşındaki Neslihan Kızılkaya şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı.

Olaydan bir ay sonra geçen 28 Mart günü merkez Palandöken İlçesi Müftü Solakzade Mahallesi, Elmadağı Sokakta telefon kulübesinden 2 çocuğunun annesi eski eşini arayan Halil İbrahimKızılkaya, boşanma kesinleşmediği için soyadı değişmeyen Neslihan Kızılkaya ile buluştu.

İddiaya göre konuşmaya başlayan ikili arasında tartışma çıktı. Halil İbrahim Kızılkaya yanındaki bıçakla Neslihan Kızılkaya'nın boynunu 3 yerinden kesti, daha sonra göğsüne 4 bıçak darbesi vurarak öldürdü.

Kızılkayaardından aynı bıçakla kendi boğazını keserek intihara kalkıştı. Neslihan Kızılkaya toprağa verilirken, hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Halil İbrahim Kızılkaya, 4 Nisan günü çıkarıldığı 2'nci Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklandı.

Neslihan Kızılkaya'nın ağabeyi Halit Tunalı Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak 13 yaşındaki Haktan ve 4 yaşındaki Başak'ın vesayetini aldı.

'MAAŞIN YARISI BANA VERİLSİN'

Halil İbrahim Kızılkaya hakkında 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Eşini öldürmekten E-Tipi Cezaevi'nde kalan Halil İbrahim Kızılkaya yargılama aşamasında SGK'ya dilekçe ile başvurarak, öldürdüğü eşinden kalan ölüm aylığının yarısının çocuklarına yarısının da kendisine verilmesini talep etti.

Bu durumu öğrenen ağabeyi Halit Tunalı, SGK'ya giderek durumu yetkililere bildirdi. SGK yetkilileri ise mahkeme sonlandığında kararı kendilerine ulaştırılmasını istedi. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 6 Eylül günü görülen karar duruşmasında Halil İbrahim Kızılkaya, 'kasten nitelikli insan öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Heyet, Halil İbrahim Kızılkaya'ya tahrik ve takdir indirimi yapmadı. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi hazırlanan gerekçeli kararın bir örneğini de SGK İl Müdürlüğüne gönderdi.

MAAŞ 2 ÇOCUĞUNA BAĞLANDI

Mahkeme kararı sonrası SGK, Halil İbrahim Kızılkaya'nın yattığı E Tipi Cezaevine yazı göndererek, maaş başvurusuna olumsuz yanıt verdi.

Kız kardeşi Neslihan Kızılkaya'nın maaşının yeğenlerine bağlandığını söyleyen Halit Tunalı, "Kız kardeşimin ölüm aylığı çocuklarına bağlandı. O katilin kız kardeşimin parasını yemeye hakkı yok. Nitekim yasalarımız da buna izin vermedi. Yeğenlerim bu ay 360'ar lira olan annelerinin maaşını aldılar" dedi.

YASA NE DİYOR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 900 gün sigorta primi yatan bir kişi hayatını kaybederse geriye kalan çocukları ve eşine ölüm aylığı bağlanabiliyor. Yine aynı kanuna göre eş katili kişi maaştan faydalanamıyor. Ölüm aylığı bağlanmadan önce de araştırmalar yapılıp, maaş bağlanıp bağlanamayacağı yetkililer tarafından belirleniyor.

Orkun ÇİZMELİ / ERZURUM

Erzurum'da bir kişi, konuşmak için evine gittiği ayrı yaşadığı eşini boğazını keserek öldürdükten sonra kendi boğazını kesip intihara kalkıştı.

İddiaya göre işsiz olan 43 yaşındaki Halil İbrahim K. (Kızılkaya) uzun süredir bunalımdaydı. Halil İbrahim K. ile sık sık kavga ettiği üniversite hastanesinde özel güvenlik görevlisi olan eşi Neslihan K. (31) 2 ay önce ayrı yaşamaya başladı.

Dün (pazartesi) eşinin yaşadığı Müftü Solakzade Mahallesi Elmadağ Sokak'taki kayınpederinin evine giden Halil İbrahim K., genç kadını konuşmak için evin yan tarafında bulunan boş araziye götürdü.

EŞİNİN BOĞAZINI KESTİKTEN SONRA KENDİ BOĞAZINI KESEREK İNTİHARA KALKIŞTI

Burada çıkan tartışmanın ardından belindeki bıçağı çıkaran Halil İbrahim K., eşini boğazını kesip kalbinden ve göğsünden bıçaklayarak öldürdü. Halil İbrahim K. daha sonra kendi boğazını keserek intihara kalkıştı.

İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri tarafından Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Halil İbrahim K. yapılan ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

"ÇOCUKLARI İÇİN HER FEDAKARLIĞI YAPAN BİR ANNEYDİ"

13 yıl önce evlenen çiftin 2 çocuğu olduğunu söyleyen Neslihan K.'nin çalışma arkadaşları, "Neslihan'ın öldüğünü duyunca büyük şok yaşadık. Bize kocasının çalışmadığından evini çok zor şartlarda geçindirdiğini söylerdi. Çocukları için her fedakarlığı yapan bir anneydi. Neslihan'ın öldüğüne inanamıyoruz" dediler.