Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in anayasa değişikliğinin 2. tur oylamasında açık oy kullanılması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gideceklerini açıklamasına cevap verdi. Şentop, "CHP şüphesiz götürecektir, endişemiz yok. Milletvekilleri, partiler, parti grupları var. Meclis'te kendilerine göre kurallar var. Matematik gibi kesinliği yok, farklı yorumları olabilir ama herkesin kendi işine bakması lazım. Biz nasıl CHP'lilerin oy kullanma şekline karışmıyoruz, herkes istediği gibi oy kullansın, başkalarının oy kullanmaları için ne yaparlarsa yapsınlar. İçtüzük, Anayasa ne diyorsa buyursun mahkemeye götürsün" dedi. 

AK Partili Şentop, HABERTÜRK TV Ankara Haber Müdürü Aysun Torun'un sorularını yanıtladı. Şentop'un açıklamalarının satırbaşları şöyle:

İLK TUR DEĞERLENDİRMESİ: Bir sürpriz yok. AK Parti 316 milletvekili imzasıyla verdi. MHP destek vereceğini söylemişti, sözünün arkasında durdu. Beklendiği gibi 1. tur gerçekleştir. AK Parti'nin bu teklifi, MHP'yle müzakere edilerek Meclis'e verildi. Bu teklif 2012'de verilen teklif. CHP'li arkadaşlar çelişkiye düşürüyorlar. Yüzde 95 itibariyle AK Partililerin bildiği metindi. MHP içinde de aynısı geçerli. MHP'lilerin itirazlarını biliyoruz, o yönde istişarelerde bulunduk. Bazı itiraz noktaları vardı, onlarla değerlendirmeler oldu. CHP'nin bu konudaki itirazları enteresan. Rejim değişikliği itirazını 2010'da da yapmıştı. 2007'de de aynı itiraz rejim değişikliği itirazını ortaya koyuyor. Bu itirazın ciddiyeti kayboluyor. Metnin içeriğine ilişkin somut itirazlar yapmanın imkanı kalmıyor. 1. turdaki tablonun 2. turda da devam edeceği kanaatindeyim.

AK PARTİ'DE FİRE VAR MI: Yapılan hesaplara göre, katılanlar-katılmayanlar, hayır diyecek olanlar, ciddi bir fire gözükmüyor. Katılmayan arkadaşlar oldu. Aynı tablonun devam edeceğini düşünüyorum. Yeni görülüp imzalanmış bir metin değil. Genel hatları belli bir metin var. Milletvekillerinin kanaatlerinin CHP'liler gibi 10 dakika düşünüp oluşmuş bir kanaat değil.

GİZLİ OYLAMA TARTIŞMASI: CHP şüphesiz götürecektir, endişemiz yok. Milletvekilleri, partiler, parti grupları var. Meclis'te kendilerine göre kurallar var. Matematik gibi kesinliği yok, farklı yorumları olabilir ama herkesin kendi işine bakması lazım. Biz nasıl CHP'lilerin oy kullanma şekline karışmıyoruz, herkes istediği gibi oy kullansın, başkalarının oy kullanmaları için ne yaparlarsa yapsınlar. İçtüzük, Anayasa ne diyorsa buyursun mahkemeye götürsün. 'Anayasa'da gizli oylanır' deniliyor. Bugün gizli oylama diye bağıran bazı yazarlar akademisyenler, bu yasa çıkarken 'Böyle şey olur mu' diye itiraz etmişler. İşlerine geldiği zaman itiraz edebiliyorlar. Meclis İçtüzüğü'nde ise çok enterasan bir düzenleme var. Burada esas mesele şu; gizlilikle ilgili şartların sağlanmasını esas alıyor. Gizli oy kullanmaya imkan veren bir imkan var. Herhangi bir milletvekili de açık oy kullanıyorsa ona da Meclis Başkanlık Divanı'nın yapacağı bir şey yok. 95'ten beri bunlar var. Suistimale çok açık bir şey. Anayasa Mahkemesi'nin neyi inceleyeceği belli. Anayasa Mahkemesi'nin işi değil bu. Buna bakabileceğini söylerseniz, Anayasa Mahkemesi'nin bambaşka çalışma içine girmesi lazım.

REFERANDUM SÜRECİ: Otomatik bir süre var. Resmi Gazete'de yayınlanacak, 60 gün sayacağız. Böyle bir hesap yaparsanız, otomatik olarak 26 Mart, 2 Nisan veya 9 Nisan'dır. Farazi hesaplara gerek yok, Resmi Gazete'de yayınlanmasını takip etmek lazım. Belki 2 Nisan veya 9 Nisan'dır. 

ERKEN SEÇİM TARTIŞMASI: Eğer bir milletvekili seçimi bir tehdit olarak algılıyorsa, siyaseti bugün bırakması lazım. Seçim kötü bir akıbetle korkutmaktır. Seçim tehdidi olmaz. Sayın Bahçeli'nin açıklaması da var. Bu olmazsa, seçim olur anlamında değil. Türkiye'nin şartlarını biliyoruz. Anayasa değişikliğinin nasıl ortaya çıktığını, Sayın Bahçeli'nin 15 Temmuz sonrası vurgusu var. Böyle bir süreçten geçiyoruz. AK Parti bütün milletvekilleriyle bir teklifi imzalayarak Meclis'e vermiş. MHP lideri 'Bu teklife destek vereceğiz' diyor. Bu teklif geçmezse, Türkiye'yi zorunlu olarak seçime götürür, mecbur kalır. Hem siyasi tablo, siyasi zorunluklardan dolayı. Bu süreçte Türkiye'de siyasetin halkla temas noktası gerekiyor. Bu da seçim benzeri bir şeydir. Bu referandum bunu sağlayacak bir şeydir. Siyasetle halkın yeniden teması, siyasetin şarj olması anlamına gelecektir. Bu olmadığı takdirle şarj ihtiyacı daha da artacaktır. Böyle bir şey planlanıyor anlamında söylemiyorum.

AK PARTİ'DE KONGRE OLUR MU: Onun için bir şey demem zor. O nasıl uygulanır, onu zaman gösterir.

HÜKÜMET SİSTEMİ: Buna bağlı olarak seçim kanununda ve siyasi partiler kanununda bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. Birçok bakımdan değişiklik lazım. Bunların içerikleri ne olacağı konusu, bu teklif yürürlüğe girdikten sonra konuşulacak konular. Seçim barajı, seçim bölgeleri... Seçim barajının düşürülmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

OHAL KALKACAK MI: Eleştirileri doğru bulmuyorum. Pratiğe bakarsak, Türkiye sıkıyönetimde de, OHAL'de de seçimler yapmış. İkincisi buna dair Anayasal engel yok. Fransa'da seçim yapılacak ve OHAL devam ediyor. OHAL'in gerekçeleri belli. Bu sebeplere bağlı olarak bazı tedbirler alınıyor. OHAL'in referandum süreciyle bir ilgisi yok.

KAMPANYA HAZIRLIKLARI: Parti her zaman hazırdır. Arkadaşlar hazırlıklarını buna göre yapıyordur. Meclis'ten geçmesini beklememiz gerekiyor. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerine ilişkin "Eğer bu düzenleme açık, takip edilen oylarla, gözlemcilerle, baskıyla alenileştirilir ve 330'u geçerse Anayasa Mahkemesine gidip bu düzenlemenin denetlenmesini ve iptalini sağlayacağız." dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği teklifine ilişkin eleştirilerini dile getirdi.

Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin, TBMM Başkanlığı ile TRT arasındaki protokolün imkan vermesine rağmen, saat 19.00'dan sonra yayınlanmadığını ve özellikle karartmaya tabi tutulduğunu ileri süren Özel, oylamalar sırasında bazı iktidar partisi milletvekilleri tarafından gizliliğe uygun davranılmadığını iddia etti.

Genel Kuruldaki kavgayı da anımsatan Özel, CHP'lilerin kürsüdeki sembolik direnişinin ve alkışlı protestosunun bitmesine sabır göstermeyen AK Parti yöneticilerinin talimatıyla 300'ün üzerindeki milletvekilinin kürsüye hücum ettiğini savundu. Özel, "Burada 5. maddede yazdıkları ve içeriksel olarak yaptıkları şeyi fiziken de yaptılar. Meclisin kürsüsünü yerinden söktüler, saraya götürmeye kalktılar." görüşünü dile getirdi.

Görüşmelerin ikinci turunda, Anayasa ve İçtüzüğe uygun olarak yapılması gereken gizli oylamanın, alenileştirilmesine, denetim yapılmasına ve kabinlere girilmeden açıkta oy atılmasına izin vermeyeceklerini belirten Özel, şöyle devam etti:

"İkinci turda eğer Adalet ve Kalkınma Partililer, bu rejim değişikliğini, gizli yapılması gereken oylamayı aleni yapmaya kalkarlarsa burada en sert ve net tavrımızı tekrar göstereceğiz. Böyle bir oylamaya izin vermeyeceğiz. Ortaya çıkan tüm ihlalleri, teknolojinin, hukukun, İçtüzüğün tanıdığı tüm olanakları kullanarak tespit edeceğiz ve bunu günü geldiğinde Anayasa Mahkemesine taşıyacağız. Eğer bu düzenleme açık, takip edilen oylarla, gözlemcilerle, baskıyla alenileştirilir ve 330'u geçerse Anayasa Mahkemesine gidip bu düzenlemenin denetlenmesini ve iptalini sağlayacağız.

Anayasa Mahkemesinin 2010 yılında verdiği karar son derece net. 'Ben ihlalin ikinci turda olduğuna bakarım. Yapılan ihlalin aynı oylamada olmasına bakarım ve sayının sonucu etkileyecek olmasına bakarım' diyor Anayasa Mahkemesi. O yüzden mesele ciddidir. Hem orada bu alenileştirmeye, gizli oyun açık gösterilmesine karşı çıkacağız, gerekirse de bunu Anayasa Mahkemesine götürmede zerre tereddüt etmeyiz. Çünkü mesele rejim meselesidir, Cumhuriyet meselesidir, ülkenin geleceği meselesidir."

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın'ın Genel Kuruldaki konuşmasında "Anayasanın ilk 4 maddesine" ilişkin sözlerini hatırlatan Özel, "Bunu tüm vatandaşlarımızın, özellikle MHP'li milletvekillerinin ve onların değerli seçmenlerinin dikkatine sunmak istiyoruz. İsmail Aydın, başkentin Ankara olmasına mı, İstiklal Marşına mı, al bayrağa mı, bölünmez bütünlüğe mi, dilimizin Türkçe olmasına mı, devletin şeklinin cumhuriyet olmasına mı, milli devlet vurgusuna mı karşıdır? Bunun netleşmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu konuşmanın ardından CHP grubu gibi hızlı bir refleks veren MHP grubunu, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin "Genel Kurul salonuna gelerek susturduğunu ve konunun kapandığını" iddia eden Özel, "İtalyan mafyasının omerta yemini gibi" bir durumla karşı karşıya olduklarını, bunu tarihin soracağını ve yargılayacağını savundu.

"CUMHURİYET'İN İZLERİNİN SİLİNDİĞİ BİR MÜFREDATLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Milli Eğitim Bakanlığının müfredat değişikliğine de değinen Özel, "Atatürk'ün, Atatürk vurgusunun, resminin, sözünün azaltıldığı, İkinci Dünya Savaşı ve İsmet İnönü konularının çıkarıldığı, her geçen gün biraz daha cumhuriyetin ve demokrasinin izlerinin silindiği bir müfredatla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Son olarak müfredattaki İkinci Dünya Savaşı kısmından 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün çıkartıldığını anımsatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün çocuklar şeker alabiliyorlar ama yaşanan patlamalarda, terörist saldırılarda, terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonda şehitler ve onların çocukları babasız kalıyorlar. Çocukları şekersiz, babasız bırakmayan İsmet İnönü'yü müfredattan çıkarıp, babasının al bayrağa sarılı tabutları başında şeker yiyebilen çocuklara getiren AKP'nin bu rejim değişikliğine sonuna kadar direneceğiz. İkinci turda bu işi ya başaracağız, ikinci turda başaramazsak halkımızla birlikte bu işi mutlaka başaracağız. Anayasaya uygun bir ikinci tur için gövdemizi siper edeceğiz. Hukukun, İçtüzüğün ve Anayasanın verdiği tüm hakları kullanacağız. Öyle ya da böyle bu rejimi AKP'ye yıktırmayacağız."

"YASİN AKTAY, 'BEN DEĞİLİM' DESİN"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özel, bugün bir gazetede yer alan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ile ilgili iddianın anımsatılması üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın Meclis Genel Kurulundaki konuşması sırasında, kod numarasını okuduğu bir MİT raporundan bahsettiğini hatırlattı. Özel, şu görüşleri ileri sürdü:

"Yasin Aktay'a sormak lazım. Kod numarasını biliyor mu, o koddaki kendisi mi? Ben, Yasin Aktay'dır demiyorum. Yasin Aktay, 'Ben değilim' desin. Ama biz bir Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı olduğunu biliyoruz. Ama başka numaralar da başkaları da var mı onu bilmiyoruz. O yüzden bu Yasin Aktay mı, onu Yasin Aktay'a soralım. Ama çorap söküğü gibi bu bir, ikiye, üçe mi çıkacak, onu da biraz zamana bırakalım. Ama en az bir FETÖ'cünün, AKP Genel Başkan Yardımcısı olarak MİT'te fişli olduğunu artık hepimiz biliyoruz."

Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinin ikinci turunda oturumu hangi Meclis Başkanvekilinin yöneteceği sorusu üzerine ise Özel, normal şartlarda bu hafta Başkanvekili Pervin Buldan'ın görevli olmasına karşın, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın oturumu yöneteceğini söyledi.

Özel, "Adalet ve Kalkınma Partisi, elinden gelen her şeyi yaparak, mümkün mertebe oyunun tamamen, Adalet ve Kalkınma Partililerin kontrolünde oynanmasını ve hakemin tarafsızlığı yerine AKP forması giymiş bir hakemle maçı yönetmeyi benimsemiş durumda." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, anayasa değişiklik görüşmelerinin tamamlanmasından sonra nisan ayı başında referandum yapılabileceğini söyledi. Kurtulmuş, "İlk turdaki sonuçlar ikinci turun aynasıdır. Mümkün olan en kısa sürede referanduma gidilmesi gerekir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, A Haber'de soruları yanıtladı.

Kurtulmuş, Meclis'te muhalefetin engellemeleri hakkında, "Muhalefetin kürsüyü işgal etmesi, milletvekilini ısırması kabul edilemez. 2. tur oylamalarında muhalefet Türkiye'yi rezil edecek görüntülerden uzak durmasını temenni ediyoruz. CHP, muhalefet yapacağım derken, bu görüntülerle kendilerine zarar veriyor" dedi.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, erken seçim tartışmalarıyla ilgili, "Meclis bu konuyu çözemezse erken seçime gidilir denildi. Şu aşamada erken seçimi telafuz etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Türkiye referanduma gidiyor" ifadelerini kullandı.

"ADİL ÖKSÜZ ESAS OĞLAN DEĞİL"

Numan Kurtulmuş, FETÖ'nün firari ismi Adil Öksüz'le ilgili de bilgi verdi. Kurtulmuş, "Adil Öksüz'ün esas oğlan olmadığını düşünüyorum. Adil Öksüz'ün peşine takılınırak diğer isimlerin üstü örtülmeye çalışılıyor" dedi.

REİNA SALDIRISI

Kurtulmuş, "Reina saldırısının son derece planlı, bir istihbarat örgütünün de içinde olduğu bİr eylem olduğu ortada" dedi.

DÖVİZDEKİ DALGALANMA

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Önümüzdeki haftalarda kur normal seviyelere inebilir, Türkiye ekonomisi kur baskısını aşabilecek sağlam yapıya sahip" diye konuştu.