Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Habertürk, Reina saldırısından kurtulanlarla konuşup terörist Masharipov’un yakalandığını öğrendiklerinde ne hissettiklerini sordu. Kuveytli arkadaşlarıyla eğlenirken saldırının ilk anlarını kayda alan Bosna Hersekli Senad Erkocevic, “İdam edilmesini istemem. Ama hastalanarak, ölümün ona yavaş yavaş geldiğini hissederek, bize yaşattığı o korkuyla ölmesini temenni ediyorum” dedi.

Erkocevic, teröristin yakalandığını Lübnanlı bir arkadaşının kendisine gönderdiği linkle öğrendiğini söyledi. “Haberi okuduktan sonra o gece uyuyamadım” diyen Bosnalı finans uzmanı Erkoceviç, şunları söyledi:

“Saldırının ardından Bosna’da psikolojik destek almaya başladım. O gece çıplak ayakla sabaha kadar dışarıda durduğumuz için iyileşemedim. Teröristin yakalanması beni ve arkadaşlarımı kısmen rahatlatsa da bize yaşattığı korkuyu, kâbusu yaşayarak ölmesini temenni ediyorum. Kurşunun, sizin beyninize sıkılacağı sırayı beklemek kadar korkunç anı kimse yaşayamaz. Bosna’da 10 yaşımda savaşa tanıklık ettim ve böyle kötü bir dönem geçirmedim. Teröristin idam edilmesini isteyerek onunla aynı cani duyguları paylaşamam. Ama hastalanarak, ölümün ona yavaş yavaş geldiğini hissederek o korkuyla ölmesini temenni ediyorum.”

‘UYUYAMIYORDUM’

Reina saldırısından sonra bazı internet sitelerinde “saldırgan” olarak fotoğrafları paylaşılan Kazakistanlı Ramazan İşan da teröristin yakalanmasından mutlu olduğunu söyledi. İşan, “Olaydan beri geceleri uyuyamıyordum, çok büyük bir travmaydı. Terörist yakalandığı için çok mutluyum. Allah ölenlerin ailelerine sabır versin” diye konuştu.

SAMİ AKBIYIK - LEYLA ÜNAL/GAZETE HABERTÜRK

2008’de Özbekistan’dan ayrıldıktan sonra İsveç’te serbest gazetecilik yapmaya başlayan Muhammed Salih Abutov, Masharipov’la geçen yılın ortalarında yaptığı konuşmayı Habertürk’e anlattı.

Konuştuğu kişinin kendisini Ebu Muhammed Horasani olarak tanıttığını söyleyen Abutov, “22 Şubat 2016’da bu kişi benimle mesajlaşarak iletişim kurdu. Sonrasında onunla Skype üzerinden görüşme yaptık. Görüntüsüz olarak Horasani olarak bildiğim kişiyle İslami konular üzerinde sohbet ettik. Bana Özbek İslami Hareketi içinde yer aldığını, Özbek İslami Hareketi içinde yer aldıktan sonra Afganistan’a gidip Taliban güçlerine katıldığını, şimdi de DEAŞ üyesi olduğunu söyledi” dedi.

Özbek gazeteci, Masharipov’un, Özbekistan İslami Hareketi üyesi olduğu dönemde Ebu Muhammad Buhari kod adını kullandığı, DEAŞ’a katıldıktan sonra Horasani adıyla tanındığını söyledi. Abutov, “Skype üzerinden konuşurken Türkiye’de olduğunu tahmin ettim. Suriye ve Irak’ta internet bu şekilde hızlı olamazdı” dedi.

Gazeteci, “Dünyadaki hiçbir Müslüman DEAŞ’ın halifesine biat etmiyor” dediğinde kendisini “Şimdi yanında olsaydım senin o dilini keserdim” diye tehdit ettiğini, bunun üzerine röportajı yarıda kesip konuşmayı bitirdiğini anlattı. Habertürk’ün ulaştığı ve Türkiye’de yaşayan bir Özbek de Masharipov’un daha önce de Türkiye’ye geldiğini, Musul’da savaştığını öne sürdü.

Hüseyin ŞENTÜRK/İSTANBUL