Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile Ivato Uluslararası Konferans Merkezi'nde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) organize ettiği Türkiye-Madagaskar İş Forumu'nda iş adamlarına hitap etti.

Doğu Afrika'nın giriş kapısı, dünyanın 8. kıtası olarak da kabul edilen, eşsiz tabiat güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan Madagaskar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, "Bu güzel ülkeyi ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olmaktan ayrıca büyük bir onur duyuyorum. Bu tarihi ziyaretin ve Türkiye-Madagastar İş Forumu'nun ülkelerimiz ve iş adamlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum." diye konuştu.

Madagaskar'da bulunduğu süreçte kendisine ve heyetine gösterilen zerafet ve ilgi için Malgaş halkına teşekkür eden Erdoğan, kendisine takdim edilecek Devlet Nişanı için de şükranlarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi veren Erdoğan, "Mevcut iş birliğimizin sağlam bir zemin üzerinde nasıl güçlendirebileceğini kendisiyle detaylı bir şekilde ele aldık. Bilhassa ekonomik ve ticari alandaki iş birliğimizi nasıl ilerletebileceğimize dair fikir teatisinde bulunduk. Bu istişarelerde şunu çok net olarak görüyoruz, Türkiyle ile Madagaskar arasında siyasetten ekonomiye, savunmadan enerjiye, bilim ve teknolojiden çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya kadar çok geniş iş birliği imkanları görüyoruz. Bugüne kadar bu potansiyelin hayata geçirilememiş olması her iki ülke açısından da büyük bir eksiklik." değerlendirmesinde bulundu.

Madagaskar'ın sıkıntılarının çoğunu geride bıraktığını görmenin verdiği memnuniyeti yaşadığını belirten Erdoğan, Madagaskar'ın aydınlık geleceğinden ümitli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin, müteşebbislerimizin, yatırımcılarımızın da desteği ve katkısıyla Malgaş halkının her alanda hak ettiği konuma kısa sürede geleceğine inanıyorum." dedi.

"MADAGASKAR'DA DOĞAL HAZİNELERİN KORUNMASI GEREKİYOR"

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina öncülüğünde Madagaskar'ın büyük bir kalkınma hamlesi içerisinde olduğunu söyleyen Erdoğan, "Zengin kaynakları işletilerek, ülkenin 2020 yılında orta gelirli bir ülke konumuna gelme hedefini bizler de destekliyoruz. Bu hedefe ulaşabilmesi, ülkelerimizde, ihracat için gerekli tesislerin kurulmasına, altyapının ve üstyapının geliştirilmesine bağlıdır. Ulusal Kalkınma Planı içinde yer alan projelerin sanayileşmeye ve ekonomik kalkınmaya da önemli katkısı olacaktır. Madagaskar'ın hem insan kaynağını hem de zengin doğal kaynaklarını doğru kullanarak hedeflerine ulaşacağına inanıyorum. Zengin bir turizm ülkesi olan Madagaskar'da yatırımlar desteklenirken şüphesiz doğal hazinelerin de korunması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bölgesindeki istikrarsızlık sebebiyle son iki yılda sıkıntı yaşansa da Türkiye'nin turizm alanında dünyada 6. sıraya kadar yükseldiğine dikkati çeken Erdoğan, "Türkiye olarak doğal kaynaklarımız sizinki kadar zengin olmasa da iyi eğitimli insan sermayemiz sayesinde önemli başarılara imza attık. Ekonomik kalkınma ve sanayileşme alanında Madagaskar ile karşılıklı paylaşabileceğimiz birçok tecrübemiz bulunuyor. Türkiye, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan konumu ile son dönemde ekonomi alanında çok önemli ilerlemeler kaydetti, adeta bir başarı hikayesi yazdı. Ulaştırmadan enerjiye, eğitimden sağlığa kadar her alanda dev projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz." diye konuştu.

"TİCARET HACMİMİZ 12 MİLYON DOLARDAN 64 MİLYON DOLARA ÇIKTI"

Türkiye ile Madagaskar arasındaki mevcut ikili ilişkilerin, özellikle ticari alanda gerçek potansiyelini yansıtmadığını düşündüğünü söyleyen Erdoğan, iki ülkenin 2000'li yılların başında 12 milyon dolar olan ticaret hacminin 2013 yılında 5 kat artarak 64 milyon dolara ulaştığına dikkati çekti.

"FETÖ'NÜN MAALESEF MADAGASKAR'DA DA UZANTILARI BULUNUYOR"

Türkiye'nin 15 Temmuz'da yaşadığı darbe girişimini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu alçak girişimde bulunan FETÖ terör örgütünün maalesef Madagaskar'da da uzantıları bulunuyor. Bunların ne derece de tehlikeli olduklarını biz bizzat yaşayarak öğrendik. Madagaskar'daki yapılanmalarına ilişkin gerekli önlemleri özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızla değerlendirdik ve belli adımların atılacağına inanıyorum.

Bizim sizden bir ricamız olacak, adının içinde Türkiye geçen ve bizimle hiçbir bağları olmayan, büyükelçiliğimiz tarafından tanınmayan herhangi, hiçbir kuruluşa, özellikle iş adamları derneklerine lütfen itibar etmeyin."

"THY İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ KOLAYLAŞTIRACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları'nın 2015 Aralık'tan bu yana İstanbul-Antananarivo seferlerini sürdürüyor olmasının iki ülke iş adamları arasındaki ilişkileri ve geliş gidişleri kolaylaştıracağını söyledi.

Madagaskar'ın kuzey yarım küreye bağlantısının sadece bir ülkeyle mevcutken, İstanbul seferleriyle adanın dış dünya ile bağlantısının da çeşitlendirildiğini aktaran Erdoğan, Türk Hava Yolları'nın kargo taşımacılığının da Madagaskar'ın ihracatının gelişmesine katkıda bulunduğunu bildirdi. Erdoğan, "Türk Hava Yolları'nın Madagaskar'da her geçen gün güçlenen varlığı, ilişkilerimizi geliştirme irademizin en somut göstergelerinden biridir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madagaskar'da düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Bu gece nasip olursa ülkemize dönüyorum ve sonra zannediyorum ki meclis başkanlığı cumhurbaşkanlığına parlamentodaki görüşmelerin neticesini ulaştırmış olması lazım. Bizler de değerlendirmemizi hemen yapacak, fazla uzatmadan, çünkü milletimin şu anda beklentisi budur, hemen kararımızı vereceğiz.

Tabii muhalefet Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Bu konuda herhangi bir önleyici 'niye oraya gidiyorsun' deme hakkımız yok. Bunlara alışığız. Anayasa Mahkemesi'ne çok sık gitme anlayışı var ülkemizde. Anayasa Mahkemesi de temenni ederim ki kararını hemen verir."

ASTANA'DA SURİYE ZİRVESİ

"Rusya, İran ve Türkiye'nin heyetleri dışişleri bakanlarının önce Moskova'da, 20 Aralık 2016'da yaptıkları ortak açıklamaya ve 2336 sayılı BMGK kararına uygun olarak Suriye hükümetiyle silahlı muhalif gruplar arasında 23-24 Ocak 2017 tarihlerinde Astana'da başlamasını desteklediklerini, BM Suriye Özel Temsilcisi'nin görüşmelere katılımını ve kolay kılma konusunda atacakları adımları konuştular ve bu adımlar atıldı. Askeri bir çözüm olmayacağına ve ihtilafın sadece 2254 BMGK kararının tamamınını uygulanması temelindeki bir siyasi süreçle çözebileceğine dair fikirlerini belirttiler."

"Şu gerçeği ortaya koymamız lazım; Rusya'yla ilişkilerimiz yeni değil. Gerek savunma gerek ekonomi gerek ticari gerek stratejik olarak doğalgaz ithalinde ciddi bir işbirliğimiz var. Ticaret hacmimiz bir ara 38 milyar dolara kadar çıktı. Bu çok ciddi bir rakam. Şu anda düşmüş vaziyette. Tekrar yükseleceğine inanıyorum. Turizmde ilişkilerimiz çok iyi.

Suriye'deki ilişkileri, gerek koalisyon gerek Rusya'yla bu işi nasıl çözeriz konusunda bu adımı attık. ABD'ye de Astana'yla ilgili çağrımızı yaptık, büyükelçisini gönderdi. Kürt vatandaşlar konusuna gelince. Türkiye'de Kürt vatandaşlarımız var. Suriye'de Kürtler var. Suriye rejimi orada yaşayan Kürt kardeşlerimize yıllardır pasaport dahi vermemiştir, sürekli dışlamıştır. Kendisiyle görüşmelerimizin iyi olduğu dönemde Esed'e 'niye pasaportlarını vermiyorsun, bunlar senin ülkenin vatandaşları' demişimdir.

Kuzey Suriye'den tehdit almadığımız sürece oraya bakışımız farklıdır. Tehdit aldığımız sürece farklıdır. Şu anda Kuzey Suriye'de PYD, YPG var ve tehdit oluşturuyorlar. Görevde olduğu sırada Obama'ya terörden arındırılmış bölge, güvenli bölge ilan edelim dedim. Eğit-donat burada atmamız gereken adımdır. Güvenli bölge olacağı için uçuşa yasak bölge ilan etmemiz lazım. Bir milli orduyla güvenliğini sağlamamız lazım. Bu sağlanamadı.

Ülkemize olan saldırılara karşı Cerablus'tan operasyonlar başlattık. Şu anda El-Bab çevresindeyiz. ABD'de yeni yönetim ne gibi adım atar bilemiyorum ama temenni ederim ki El-Bab, Münbiç ve Rakka'da yeni bir adım atılır ve malum DEAŞ, PYD, YPG'ye karşı kararlı bir duruşla Suriye'de oralara huzuru getirmiş oluruz."

4 ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan'ın resmi ziyaret için bulunduğu Madagaskar ile Türkiye arasında farklı alanlarda 4 anlaşma imzalandı.

Doğu Afrika turunun son durağı olan Madagaskar'daki temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina'nın görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda anlaşma imza töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rajaonarimampianina huzurunda diplomasi, ekonomi ve yardım alanlarındaki anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Madagaskar Dışişleri Bakanlığı arasında "İşbirliği ve İstişareler Yapılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile "Diplomasi Eğitimi, Bilgi ve Belge Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı"na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu imza attı.

İki ülke arasında "Nakdi Yardım Uygulama Protokolü"nü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi imzaladı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Malgaş Radyo ve Televizyon Kurumu arasındaki işbirliği protokolüne TRT Genel Müdürü Şenol Göka imza koydu.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, ülkesinin ekonomik anlamda olanak ve fırsatlara sahip olduğunu belirterek "Eminim ki Türkiye'nin bilgi ve becerisi sanayimiz ve kalkınmamız için bizlere iyi örnek olacaktır." dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Madagaskar'ın başkenti Antananarivo'da Madagaskar-Türkiye İş Forumu düzenledi.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina, forumda yaptığı konuşmada,Türk ve Madagaskarlı iş adamlarına hitaben "Bir günlük görüşmeler ve istişareler neticesinde ortak seçme noktasında yanılmadığımızı anladık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş forumunu onurlandırdığını ve Türk heyetinin ziyaretinin Madagaskar'a verilen önemi yansıttığını dile getiren Rajaonarimampianina, "Bu ziyaret tarihi bir ziyarettir. Türkiye'nin Madagaskar’ın kalkınma sürecine verdiği desteği gösteren net bir mesajdır." dedi.

Rajaonarimampianina, iş forumunun geçen seneden bu yana Madagaskar'ın farklı ülkelerde yürüttüğü çalışmaların bir parçası olduğunu belirterek "Sizin burada bulunmanız bizim kalkınma çalışmamıza destek verdiğinizin bir ispatı." ifadesini kullandı.

Dünyadaki krizlerin gelişmekte olan ekonomileri kırılgan hale getirdiğine işaret eden Rajaonarimampianina, kazan-kazan ilkesi çerçevesinde geliştirilecek ilişkilerin söz konusu etkileri azaltacağını söyledi.

Ülkelerin ekonomik kalkınmasında özel sektörün itici güç olduğuna dikkati çeken Rajaonarimampianina, bu nedenle ülkede geçen yıldan bu yana 20 farklı ticari reform gerçekleştirildiğini ve eskiden şirket kurmanın 8 gün aldığını fakat yapılan düzenlemelerle bu sürenin 3 güne indiğini kaydetti.

Rajaonarimampianina, iş dünyasındaki gelişmeye özellikle finansman konusunda öncelik vereceklerini bildirerek, "Bu iş forumu aracılığıyla etkili bir şekilde sermaye yatırımını sağlamak istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Madagaskar olanaklar ve fırsatlara sahip bir ülke. Eminim ki Türkiye'nin bilgi ve becerisi sanayimiz ve kalkınmamız için iyi bir örnek olacaktır" diyen Rajaonarimampianina, özel sektörün gelişmesi için Türkiye'yi örnek alacaklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı, Türk-Malgaş ilişkilerinin bu ziyaretle çok önemli bir döneme girmiş bulunduğunu ifade etti.

Görüşmeler neticesinde alınan kararların takipçisi olacağını söyleyen Rajaonarimampianina, "Ortak karma ekonomik komisyon ve yatırımların geliştirilmesine yönelik anlaşmalar var. Bu gibi adımları takip edeceğim." ifadesini kullandı.

Rajaonarimampianina sözlerini "Yaşasın dostluğumuz ve Türkiye-Madagaskar arasındaki iş birliği." şeklinde tamamladı.

Forumda söz alan Madagaskar Ticaret ve Tüketim Bakanı Armand Tazafy de "Madagaskar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve büyümesine olan inancı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum." diye konuştu.

Karşılıklı görüşmeler sayesinde ülkeler arasında ticari ilişkilerin sağlamlaştırılmasının mümkün olacağını aktaran Tazafy, "Karma ekonomik komisyonun kurulması bu ilişkilere ciddi bir katkı sağlayacaktır." dedi.