Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Fetullahçı Terör Örgütü'nünün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iade talebi reddedildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine askerler hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Dışişleri Bakanlığı ise, Yunanistan'da alınan karar hakkında konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Demokratik anayasal düzenimize karşı 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine katılan sekiz darbeci hakkındaki iade talebimiz Yunan yargısı tarafından reddedilmiştir.

Türkiye’de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden 248 vatandaşımızı şehit eden, 2193 vatandaşımızı da yaralayan bir darbe girişiminde aktif rol alan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden bu şahısların bağımsız Türk yargısı önüne çıkmasına engel olan bu kararı protesto ediyoruz.

Bugüne kadar, DHKP/C ve PKK başta olmak üzere Türkiye’yi hedef alan terör örgütleri mensuplarının adalet önünde hesap vermesine engel olan Yunan makamlarının bu kararıyla, müttefik ve komşu bir ülke olarak Yunanistan’ın terörle ve suçla mücadelede asgari gerekleri yerine getirmekten kaçındığı bir kez daha görülmüştür.

Yunan yargısının bu tavrı, uluslararası hukuk normlarına ve ilkelerine aykırı şekilde suçluların cezasız kalmasına ve mağdurların da haklarının ihlaline yol açmaktadır. Geçmişinde darbeler yaşamış bir ülke olarak Yunanistan maalesef bu kararla darbecileri koruyan, kollayan bir ülke konumuna düşmüştür.

Yunan yargısının bu kararına karşı tüm hukuk yolları kullanılarak, suçluların iadesine ve yargılanmasına yönelik girişimlerimiz devam edecektir. Siyasi saiklerle alındığı düşünülen bu kararın ikili ilişkilerimiz, terörle mücadele alanında işbirliğimiz ve diğer ikili/bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımız üzerindeki etkileri de kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır."

15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK'ya ait helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci ile ilgili karar açıklandı.

Yunan Yüksek Mahkemesi, darbe girişiminin ardından sığınma talebinde bulunan 8 askerin Türkiye'ye iade edilmemesine hükmetti. 

Habertürk TV Atina Temsilcisi Taki Berberakis'in aktardığına göre kararda Türkiye'de adil yargılanmayacakları veya iyi muamele görmeyecekleri şeklinde ifade yer aldı.

8 firari askerin siyasi sığınma taleplerinin incelenmesi taleplerinin ise Mart ayında belli olacağı aktarıldı.

Öte yandan gün içinde serbest bırakılmalarının söz konusu olduğu ifade edildi.

Berberakis, yargı süreci boyunca konunun Yunanistan kamuoyunda çok gündemde olduğunu, akademi ve sanat gibi birçok farklı camiadan önde gelen ismin imzalar toplayıp toplantılar gerçekleştirerek, askerlerin iade edilmemesi yönünde kampanya yürüttüğünü de anlattı. 

TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI

Yunanistan'ın iade etmediği 8 darbeci asker için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararıı çıkarıldı.

8 darbeci asker, haklarında çıkarılan 'tutuklama kararı' nedeniyle Interpol tarafından dünyanın her tarafında aranacak, takip edilecek.

Hakkında İstanbul nöbetçi 12. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklama kararı verilen darbeci askerlerin isimleri şöyle;

"Kurmay Pilot Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Kurmay Pilot Yüzbaşı Ferudun Çoban, Kurmay Pilot Yüzbaşı Abdullah Yetik, Kurmay Pilot Yüzbaşı Uğur Uçan, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mesut Fırat, Astsubay Kıdemli Başçavuş Bilal Kurugül, Kurmay Pilot Binbaşı Gençay Büyük ve Kurmay Pilot Binbaşı Ahmet Güzel.