Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a 29 Ekim 2016'da Aydın'da düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin 1'i tutuklu 3 sanık hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca Tezcan'a yönelik silahlı saldırı soruşturmasına ilişkin hazırlanan ve Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen 13 sayfalık iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Alparslan Sargın hakkında "silahla hayati tehlike geçirecek, kemik kırığı oluşacak şekilde yaralama ve zincirleme tehdit" suçundan 5 ila 15 yıl arasında ceza talep edildi.

Sargın ile aynı restoranda yemek yiyen ve adli kontrolle serbest bırakılan Fatih Y. hakkında "suç delillerini gizleme ve yok etme" suçundan 6 ay ila 5 yıl arasında istenen cezada, eylemin teşebbüs aşamasında kalmasından dolayı 4'te 1 oranında indirim yapılması talep edildi. Sargın'ın olay yerinden kaçması için taksi temin ettiren şüpheli İrfan T. için de "suçluyu kayırma" suçundan 6 ay ila 5 yıl arasında ceza istendi.

TEZCAN'IN İFADESİ

İddianamede, Tezcan'ın olayla ilgili ifadesine yer verildi. Buna göre Tezcan, olay günü 30-35 kişilik grupla yemek yemek üzere bir restorana gittiklerini, kendisinin 5-6 masanın birleşmesiyle oluşturulan yerde otururken Sargın'ın kendisinin olduğu yere bir el ateş ettiğini, sağ bacak uyluk kısmında sancı hissettiğini belirtti.

Ateş eden şahsın tam olarak ne söylediğini hatırlamadığını, bir şeyler söyleyerek bağırdığını, olay sonrası ambulansla hastaneye götürüldüğünü dile getiren Tezcan, şahsın provokasyon yaratma düşüncesiyle olayı gerçekleştirdiğini düşündüğünü ifade etti. Tezcan, Sargın ve olay anında restoranda birlikte oturduğu Fatih Y'den şikayetçi oldu.

PKK'LI TERÖRİST İÇİN SAYGI DURUŞUNDA BULUNMASINA KIZMIŞ

Alparslan Sargın ise ifadesinde, restoranda yemek yediği esnada garsonun 50-60 kişilik bir grubun geleceğini belirterek kendilerini balkona almak istediğini, kendisinin de havanın soğuk olduğunu söylediğini, masaların biraz ileriye kurulmasını istediğini ve alkol aldığını dile getirdi.

Garsonun yarım saat sonra CHP'li grubun milletvekilleriyle birlikte geleceğini söylediğini, içeriye önce 10-15 kişilik grubun geldiğini, 45 dakika sonra bu kişilerin masadan kalkarak Tezcan'ı karşıladıklarını anlatan Sargın, Tezcan'ı gördükten sonra o an için herhangi bir neden yokken sinirlenmeye ve titremeye başladığını kaydetti.

OLAYDAN SONRA ARKADAŞINA "GÖRÜŞÜRÜZ" DEYİP KAÇMIŞ

Tezcan'a 6-7 ay kadar önce HDP kongresinde, ölen PKK'lı teröristler için saygı duruşu sırasında ayağa kalkmasından dolayı kızdığını, tuvalete girip çıktıktan sonra üzerindeki tabancanın ağzına mermi verdiğini belirten Sargın, arkası dönük olan Tezcan'a yaklaşıp tabancayla bacağına doğru bir el ateş ettiğini, "Teröristlere değil bu ülkenin şehidine sahip çıkacaksın, onlara saygı göstereceksin, saygı duyacaksınız şehitlere” diye bağırdığını, masada oturan arkadaşına "görüşürüz" dedikten sonra restorandan ayrıldığını dile getirdi.

İddianamede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın vekillerince "Alparslan Sargın'ın diğer şüphelilerle birlikte tasarlayarak müştekiyi yaraladığının" öne sürüldüğü ancak dinlenen tanıklar, mağdurlar ve HTS kayıtlarına bakıldığında şüpheli Fatih Y'nin, Tezcan'ın grubundan yaklaşık 25 dakika daha önce rezervasyon yaptırdığı, Tezcan'ın buradaki restorana gideceği yönünde şüphelilere bilgi verilmediği, bu doğrultuda şüpheli Alparslan Sargın'ın müştekiyi "tasarlayarak vurduğuna dair delil bulunmadığı", eylemin "terör amaçlı ya da örgütlü olarak gerçekleştirildiğinin de delili bulunmadığı" görüşlerine yer verildi.

OLAY
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ı 29 Ekim 2016'da Aydın'daki bir restoranda yemek yediği esnada ayağından silahla vurarak yaralayan Alparslan Sargın, Kuşadası ilçesinde yakalanmış, yanındaki arkadaşı Fatih Y. ise teslim olmuştu. Olaya ilişkin İrfan T. de gözaltına alınmıştı.

Sargın, 2 Kasım'ta tutuklanmış, diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Aydın'da geçen 29 Ekim'de uğradığı silahlı saldırı için "siyasi suikast" dedi.

Yaşadığı o anları Habertürk'e anlatan Tezcan, ölümden döndüğünü söyledi.

CHP'li Tezcan o anları "Arkadan yaklaşmış yaklaşırken görmedim, geldi buradan ateş etti, tam şu kısımda kasığa yakın bölümde, ateş etti, ondan sonra herkes otursun kimse kalkmasın dedi" diye anlattı.

Merminin bir santim daha ilerleseydi doktorlarının ölebileceğini söyleyen Bülent Tezcan, "Bir santim daha gitseydi mermi, 'ölürdün' dedi doktorlar. 'Oradaki toplardamarlar yırtılır, 10 dakika içinde kan kaybından ölürdün' dediler" dedi.

"İlk düşündüğüm şey başkalarına o anda zarar gelmemesiydi" diyen Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte elinde silah var, sizi vurmuş, silahı başka insanlara doğrultuyor. İlk andan itibaren tüm çevremi sağduyulu olmaya davet ettim, en büyük kaygım oydu, bir çatışma çıkma kaygısıydı."

Saldırının tesadüf olmadığına dikkat çeken Tezcan, "Türkiye’yi çatışma ortamına sürüklemek isteyen karanlık güçler var. Özel olarak bu saldırının planlandığını gösteriyor. Amaç tabanda sağ sol çatışması. Türkiye'nin fay hattını tetiklemek istiyorlar. Biz tetikçiyle meşgul değiliz, hukuk onun cezasını verecek ama aslolan o tetikçinin arkasındaki karanlık gücü ortaya çıkarmak" diye konuştu.

Tezcan saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın aradığını söyleyerek, "Samimi şekilde sıkıntımızı paylaştılar" ifadesini kullandı.

CHP'NİN ANAYASA ÇALIŞTAYI

CHP'nin Anayasa Çalıştayı'na tekerlekli sandalyeyle gelen Bülent Tezcan, İstiklal Marşı için koltuk değneklerinden destek alarak ayağa kalktı. AK Parti’nin MHP'ye ilettiği anayasa teklifini de değerlendiren Tezcan şunları söyledi:

"Anadolu'da bir tabir vardır, ha hasan kel, ha kel hasan derler. Yani adının ne olduğu değil içeriğinin ne olduğu önemli. Başkan, cumhurbaşkanı demişler şimdi adına, o psikolojik olarak başkanlık değil deme, MHP'yi de rahatlatma adına yapılmış bir manevra anladığım kadarıyla. Mesele Sayın Tayyip Erdoğan meselesi değil, bu yapı içerisinde beni de cumhurbaşkanı yapsanız benden de diktatör çıkar."

Ömer TOPSAKAL / HABERTÜRK TV

CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Avukat Bülent Tezcan, Aydın'daki silahlı saldırıda ayağından yaralandı.

Tezcan'a bir restoranda yemek yediği sırada saldırı düzenlendiği ortaya çıktı. İlk alınan bilgilere göre Adnan Menderes Hastanesi'ne kaldırılan Tezcan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Tezcan'ın vücudunda ayağının haricinde herhangi bir bölgeye mermi isabet etmediği ifade edildi. Saldırganın ayağından vurulan Tezcan'a öldürmeye yönelik bir saldırı gerçekleştirmediği üzerinde duruluyor.

Saldırganlar Alparslan Sargın ve Fatih Yeşilyurt yakalanırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın sabah Aydın'a gideceği öğrenildi.

CHP'DEN SALDIRIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, "İnternetten gördüm. Aydın'a doğru yola çıktım. Aydın'a varmış değilim. Restoranda silahlı saldırganın birkaç el ateş ettiğini ve ayağının üst kısmından yaralandığını duyduk. Kendisini de aradım telefonlarına ulaşılamıyor. Hastaneye kaldırıldığını duydum. Hayati tehlikesinin olmadığını öğrendik. Saldırganla ilgili bir bilgim yok. Silahlı saldırı uyarıları geliyordu. Sayın Genel Başkanımıza suikast girişimi olduktan sonra hepimiz bekliyoruz. Birkaç saat içinde net bir bilgi alırız sizlere açıklayıcı bilgi veririz. Bir tek ricamız var, bu saldırıyla ilgili ne duyulursa duyulsun partiden yapılacak açıklamaların beklenmesi lazım. Gençlerimize ve üyelerimize saldırıyla ilgili ne duyarlarda duysunlar bir tepkisellik içinde olunmaması gerekiyor. Belli ki Türkiye'yi karıştırmak istiyorlar. CHP hukuk içerisinde kalarak hesap soracaktır. Böyle anlarda duygusallık ortaya çıkıyor. Gençlik kollarımız rahatsız bu durumdan."

BAŞBAKAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA TELEFON
Başbakan Binali Yıldırım, Tecan'ın uğradığı saldırı ile ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayarak 'Geçmiş olsun' dileklerini iletti.

GÖRGÜ TANIĞI: 'SAYGI DUYACAKSINIZ' DİYEREK KAÇTI
Saldırının ardından yakalanan ve isminin Abdullah S. olduğu öğrenilen saldırganla ilgili bir görgü tanığı "Saygı duyacaksınız diyerek kaçtı" ifadelerini kullandı.

"VERİLMİŞ SADAKASI VARMIŞ"
Adnan Mendere Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, "Verilmiş sadakası varmış. Gerekli müdahaleleri yaptık. Şu anda tedavisi devam ediyor. Bilinci açık. Kurşundan sonra ne kadar olabilirse o kadar sağlıklı" dedi. (Ömer Topsakal/Habertürk TV)

KILIÇDAROĞLU AYDIN'A GİDECEK
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın silahlı saldırıya uğraması nedeniyle Aydın'a gidecek. CHP'den yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kılıçdaroğlu'nun, Aydın'a gitme kararı verdiği belirtildi.

SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'a silahla yaraladıktan sonra Kuşadası'nda yakalanan saldırganın olay anında yanında bulunan arkadaşı teslim oldu.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'ı yemek yediği Efeler ilçesindeki restoranda silahla yaraladıktan sonra ticari taksiyle kaçan saldırgan Alparslan Sargın'ın saklandığı Aktur Sitesi'ndeki evde yakalanmasının ardından olay anında yanında bulunan arkadaşı Fatih ., Efeler ilçesinde emniyet birimlerine teslim oldu. Polis ekipleri, yaptıkları çalışmada suç aleti olan ruhsatsız 1 adet 7.65 mm çapındaki tabancayı da ele geçirdi. (İHA)

SALDIRGAN: BU KELEPÇELER ŞEREF MADALYASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'a silahlı saldırıyı gerçekleştiren, Kuşadası'nda yakalandıktan sonra Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Alparslan Sargın, basın mensuplarının 'Saldırıyı neden yaptınız?' sorusuna "Bu kelepçeler devletimin bana verdiği şeref madalyasıdır" şeklinde cevap verdi.  (DHA)

TEZCAN AMELİYAT EDİLDİ

Dün akşam saatlerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu bacağından yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ameliyat edildi. Yaklaşık 45 dakika ameliyatta kaldıktan sonra servise alınan Tezcan'ın bacağındaki kurşunun kemiğe saplandığı için çıkarılmadığı belirtildi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın tedavi gördüğü hastane partililerin akınına uğrarken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da hastaneye gelip olayla ilgili bilgi alarak Tezcan'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

VALİ HASTANEYE GELİP TEZCAN'LA GÖRÜŞTÜ
Olaydan sonra Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler olayın failleri A.S. ve F.Y.'yi yakalamak için Şehrin giriş ve çıkışlarında uygulama noktaları oluşturdu. Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve parti yöneticileri hastaneye gelerek olayla ilgili bilgi aldı. Zanlılardan A.S. Kuşadası'nda yakalanırken olayın diğer zanlısı F.Y.'nin ise avukatı ile birlikte Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek teslim olduğu belirtildi.

"AMELİYATTAN SONRA SERVİSE KALDIRILDI"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, yaklaşık 45 dakika süren ameliyatın ardından 4. Kata servise alınırken durumunun iyi olduğu belirtildi. İki kurşun isabet eden sağ bacağından ameliyat edilen Bülent Tezcan'ın ameliyatının başarılı geçtiği ancak kemiğe saplanan bir kurşunun çıkarılmadığı öğrenildi. Sağlıkçılar kurşunun kalmasının sağlık açısından daha uygun olduğunu belirttiler. Öte yandan yarın Bülent Tezcan'a geçmiş olsuna gelecek olan CHP Genele Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için hazırlıklar başladı. (İHA)