Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Kadıköy'de 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in öldüğü kazada kamyon şoförünün yargılanmasına başlandı.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya tutuksuz sanık Aydın Yanık, olayda yaralanan Büşra Özsayın, Özge Kandemir'in babası Rıza Oktay Kandemir ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan sanık Aydın Yanık olay günü kamyonla Gebze'den Kadıköy'deki inşaata yük getireceğini belirterek, "Caferağa Mahallesi'nde inşaatın bulunduğu sokağa girecektim. Sokak dardı. Sağdan geniş viraj alarak kavşağa girdim. Bu sırada sağ ve sol tarafında kaldırımdan itibaren hemen hemen hiç yer kalmamıştı. Karşıdan gelen bir şahıs beni uyararak 'İleri al' dedi. İleri doğru arabayı götürdüm. Ben olay sırasında maktüle çarptığımı anlamadım, aracın altına girdiğini görmedim. Yaralanan Büşra'ya da nasıl vurduğumu bilmiyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: TEKERLERİN ARASINA ALDIĞINI HİSSETMEDİN Mİ?

Kandemir'e çarptığını farketmediğini söyleyen sanığa Mahkeme Başkanı Necdet Ufuk Alaybeyoğlu ise, "Olayı görmedin peki tekerlerin arasına aldığını hissetmedin mi?" diye sordu. Bunun üzerine sanık Yanık, "Yol hafif rampaydı, bu nedenle tekerin altına birini aldığımı hissetmedim" şeklinde yanıt verdi.

"ÖZGE TEKERİN ALTINDAYDI, ARAÇ İLERİ DOĞRU HAREKET ETTİ"

Duruşmada olay anını anlatan ve Özge Kandemir ile çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen Büşra Özsayın, "Özge il dışından gelmişti. Moda'ya gidecektik. Nereden gideceğimizi bilmediğimiz için bir kişiye sormak üzere kaldırımdan inip karşı kaldırıma doğru hareket ettiğimiz esnada bir şeyin bana arkadan vurduğunu hissettim. Yere düştüm. Kalktığımda Özge aracın tekerinin altındaydı. Daha sonra araç ileri doğru hareket etti" dedi. Kandemir ailesinin avukatı ise sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanığın tutuklama talebinin reddine karar vererek, olaya ilişkin tanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

"KOCA KAMYONU YASAK BÖLGEDE CİRİT ATTIRIYORLAR"

Dava sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan olayda yaralanan Büşra Özsayın'ın avukatı aynı zamanda ablası Kübra Özsayın, "Maalesef sanık şuanda tutuksuz yargılanıyor. İnşallah adalet yerini bulur diyoruz" dedi. Özge Kandemir'in teyzesi Sultan Özer ise sanığın duruşmaya nüfus cüzdanı getirmediğini söyleyerek, "Onu bile beceremeyen bir kişiye koca kamyonu yasak bir bölgede cirit attırıyorlar. Ve yeğenim gibi çok sayıda canlar orada gitti" diye konuştu.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Ekim 2016 tarihinde Özge Kandemir (22) ve arkadaşı Büşra Özsayın'ın (22) Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Eminbey Sokağı arasında yaya vaziyetteyken o sırada sola dönüş yapan Aydın Yanık (40) hakimiyetindeki kamyon kasasının Kandemir'in çantasına takıldığı ve tekerlerin altına sürüklendiği ifade edildi. Olay sonrası etrafta bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa Kandemir'in üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı. Büşra Özsayın'ın da yaralandığı olayda Aydın Yanık hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Erciyes Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Özge Kandemir, özellikle İstanbul’da neredeyse her gün birkaç kişiyi canından eden kamyon terörüne kurban gitti. Talihsiz Özge’yi ölüme götüren olay, bir mühendislik fuarını takip etmek için arkadaşıyla Kayseri’den İstanbul’a hareket etmesiyle başladı. İki arkadaş, yolculuk öncesi Özge’nin ailesinin Ankara’daki evlerine uğradı. Annesi aynı gün haberlerde izlediği ve bir üniversitelinin hayatını kaybettiği kazadan etkilenerek ‘Kızım yollar tehlikeli, uçakla git’ dedi.

‘ANNECİĞİM GELDİK’

Bunun üzerine iki arkadaş, İstanbul’a uçakla gitme kararı aldı. 1 saatlik yolculuğun ardından Sabiha Gökçen Havaalanı’na inen Özge, uçaktan iner inmez annesine, “Anneciğim geldik, bagaj bekliyoruz” diye mesaj attı. İki genç, bu mesajından sadece birkaç saat sonra arkadaşlarıyla buluşmak için Kadıköy’e gitti.

Özge Kandemir, Kadıköy Caferağa Mahallesi’ndeki Tuğlacı Emin Bey Sokağı’nın girişindeki kaldırımda arkadaşlarıyla sohbet ederken malzeme yüklü hafriyat kamyonunun altında kalarak ağır yaralandı. Genç kız, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kamyon sürücüsü Aydın Y., sevk edildiği adliyede “adli kontrol tedbiri”yle serbest bırakıldı.

22 yaşında yaşamını yitiren Özge’nin teyzesi Evrensel Gazetesi yazarı Sultan Özer, kamyon sürücüsü Aydın Y. hakkında dava açmaya hazırlandıklarını söyleyerek yeğenini şu sözlerle anlattı:

“Özge, alanıyla ilgili etkinlikleri sıkı takip ederdi. Kadıköy’de arkadaşıyla buluşmuşlar. Kamyon çok dar bir virajdan sokağa dalmış. Arkadaşları olayın farkına bile varamamış, çok kısa sürede olmuş. Özge bilincini kaybetmiş, kalbini çalıştırmaya çalışmışlar ama o da olmamış. Arkadaşları yıkılmış durumda. Mezarından toprak alıp üniversiteye götürdüler.

‘DİL OKULUNA GİDECEKTİ’

Olaydan 2 gün önce ‘Teyze Almanca kursuna yazıldım’ mesajı atmıştı. Seneye ABD’ye dil okuluna gidecekti. Bunca yıllık meslek hayatımda çok acı haber yazdım. Yeğenimi böyle kaybetmek, şoförün serbest kalması içimizi paramparça etti. Özge seyahati çok severdi. Sosyal medyada da ‘Seyahatler çekiyor içim’ diye yazıyor...”

ÖZNUR KARSLI / GAZETE HABERTÜRK

Kadıköy'de 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in öldüğü feci kazada sürücüye 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olayın anlatıldığı iddianamede genç kızın çantasının, dönüş yapan kamyonun kasasına takılarak aracın altına düşmesine neden olduğu belirtildi. Çevrede bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa genç kızın üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

SÜRÜCÜ ASLİ KUSURLU

Kamyonun altında kalarak yaşamını yitiren Özge Kandemir'in ölümünde sürücü hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede yer verilen bilirkişi raporunda sürücünün dikkatsiz araç kullanma, manevra yasaklarına uymama ve yayalar açısından tehlike yaratacak şekilde davrandığı gerekçesiyle asli kusurlu olduğu belirtilirken yaşamını yitiren Kandemir'in ise yaya trafiğini engelleyici davranışlardan kaçınması kuralını ihlal ettiği nedeniyle tali kusurlu olduğu kaydedildi.

Kadıköy'de üniversite öğrencisi Özge Kandemir'in ölümü ve yanındaki arkadaşının yaralanmasına ilişkin soruşturma tamamlandı. Sürücü Aydın Yanık hakkında "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2. DEFA ÜZERİNDEN GEÇTİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Ekim 2016 tarihinde Özge Kandemir (22) ve arkadaşı Büşra Özsayın'ın (22) Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Eminbey Sokağı arasında yaya vaziyette olduğu belirtildi. O sırada sola dönüş yapan Aydın Yanık(40) hakimiyetindeki kamyon kasasının Kandemir'in çantasına takıldığı ifade edilen iddianamede, genç kızın tekerlerin altına doğru sürüklendiği anlatıldı. Olay sonrası etrafta bulunanların müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladıkları kaydedilen iddianamede, Kandemir'in teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüphelinin 2. defa maktulün üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

"SÜRÜCÜ ASLİ, ÖZGE TALİ KUSURLU"

Olayda Kandemir'in yanında bulunan arkadaşı Büşra Özsayın'ın da yaralandığı belirtilen iddianamede, olaya ilişkin alınan bilirkişi raporuna da yer verildi. Raporda sürücünün dikkatsiz araç kullanma, manevra yasaklarına uymama ve yayalar açısından tehlike yaratacak şekilde davrandığı gerekçesiyle asli kusurlu olduğu belirtildi. Raporda öte yandan, Özge Kandemir'in ise yaya trafiğini engelleyici davranışlardan kaçınması kuralını ihlal ettiği nedeniyle tali kusurlu olduğu kaydedildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Şüpheli Aydın Yanık'ın "Taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçunu işlediği belirtilen iddianamede, Yanık hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Sürücü Yanık'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul'da özel bir üniversitede Endüstri Mühendisliği okuyan Özge Kandemir, arkadaşıyla birlikte Kadıköy'deyken kamyonun altında kalarak hayatını kaybetmişti. Olay güvenlik kameralarına yansırken sürücüsü Aydın Yanık savcılık sorgusunun ardından "adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı.