Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti, referandum sürecinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini halka anlatmaları için her ilden 3 kişi belirledi. Bu isimlere, önceki gün parti genel merkezinde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Hatip ve Hatibe Eğitim Programı” toplantısında eğitim verildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Mehmet Uçum, katılımcılara Anayasa değişikliğini anlattı. Kişisel gelişim uzmanı Fatih Akbaba, kişiler arası iletişim konusunda ders verdi. Başbakan Binali Yıldırım da referandum için konuşmacı olarak seçilen isimlere seslenerek, Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili kampanyayı 25 Şubat’ta Ankara’dan başlatacaklarını yineledi, “Her güzel iş ‘Evet’ ile başlar” dedi.

‘KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM EDECEĞİZ’

Yıldırım, iktidarları boyunca muhalefet ve vesayet odaklarının çeşitli şekillerde hızlarını kesmeye çalıştıklarını kaydederek, “Hizmetlerimizi engellemeye çalıştılar ama AK Parti haktan ve halktan aldığı güçle, ilk günkü heyecanla, gece demeden, gündüz demeden, yılmadan, yorulmadan kutlu yürüyüşüne devam etti, bundan sonra da edecek” ifadesini kullandı. Anayasa değişikliği paketinde seçilme yaşını 18’e düşüren maddeye CHP’nin karşı olduğunu anlatan Başbakan, “CHP, 15 Temmuz gecesi tankları durduran gençleri görmedi mi?” diye sordu.

MALTA’DA İLK TÜRK BAŞBAKAN

Başbakan Yıldırım, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nı üstlenen Malta’nın başbakanı Joseph Muscat’ın davetine icabetle, bugün Malta’da resmi temaslarda bulunacak. Yıldırım, Türkiye’den Malta’ya Başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olan ve Türkiye-AB ilişkilerinin de masaya yatırılacağı temaslarında, Malta Cumhurbaşkanı tarafından da kabul edilecek. Başbakan, dün akşam Malta’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “Günübirlik Malta ziyaretinin hemen arkasından Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya geçeceğiz. Almanya Şansölyesi Merkel ve ABD Başkan Yardımcısı Pence ile ve daha birçok devlet ve hükümet başkanı ile görüşme fırsatımız olacak” diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 60

AK Parti MYK toplantısında, 25 Şubat’ta Ankara Spor Salonu’nda yapılacak referandum kampanyasının ele alındığı, referandum için yüzde 60 “Evet” hedefinin belirlendiği öğrenildi. Seçim sloganı ve seçim şarkısı içinse Cumhurbaşkanı’nın beklenmesi kararı alındı. Gelecek hafta toplanacak MYK’da Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın bir sunum yapması planlanıyor. Başbakan Yıldırım’ın yaklaşık 20 ilde seçim mitingi düzenleyeceği, her mitingin ardından da bulunduğu ilin tarihi bir mekânında televizyon yayınına katılacağı belirtiliyor.

 

Volkan YANARDAĞ / GAZETE HABERTÜRK