Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Anayasa değişikliği için yapılacak referandum tarihi geçtiğimiz günlerde 16 Nisan olarak yetkili merciiler tarafından açıklanmıştı. Seçmenler şimdi "oyumu nerede kullanacağım" diye merak ediyor. İşte e-Devlet seçmen sorgulama ve seçmen sorgulama sistemi hakkında detaylar...

OYUMU NEREDE KULLANACAĞIM?

16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandumda oy kullanacak olan vatandaşlar, seçmen kağıtlarının ne zaman geleceğini merak ediyor. Habertürk'ün Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'dan aldığı bilgiye göre;

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri 10 Mart 2017 Cuma günü belirlenecek ve hazırlanan seçmen bilgileri, seçmen kağıtları basılmak üzere devlet matbaalarına gönderilecek. 11 Mart 2017 Cumartesi gününden itibaren tüm muhtarlıklara ve yetkili birimlere dağıtılması üzere iletilecek.

YURTİÇİ SEÇMEN SORGULAMA SİSTEMİ İÇİN TIKLAYIN

E-DEVLET ÜZERİNDEN SEÇMEN KAYDINIZI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Aynı zamanda seçmenler, YSK'nın internet sitesinde yer alan "Yurtiçi Seçmen Sorgulama Sistemi"nden veya e-Devlet Kapısı Sistemi'nden seçmen kağıtlarının durumunu kontrol edebilecek.

YSK'DAN BİLGİLENDİRİCİ VİDEO

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa değişikliği referandumunda oy kullanacak olan vatandaşların seçmen kağıtlarıyla ilgili bilgilendirici bir video yayınladı. Videoda, vatandaşların seçmen kağıtlarını nasıl edinebileceği ve aksi durumlarda ne yapılması gerektiği aktarılıyor.