Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Kaçakçılık Organize Suçlar Şubesi ekipleri, mobilya atölyesine yaptığı baskında RDX ve C4 tipi patlayıcıdan daha güçlü PETN tipi patlayıcı ele geçirdi. Patlayıcıların İstanbul'a götürülüp 20 bombalı araç hazırlanacağı iddia edildi. Polis olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Kaçakçılık Organize Suçlar Şubesi ekipleri gerçekleştirdiği operasyonda 80 kilo PETN tipi patlayıcı ele geçirildi. Kaçakçılık ve organize suçlar şube müdürlüğüne mobilya atölyesinden bir kamyona kaçakçılık ile ilgili malzemelerin yüklendiği bilgisi gitti. İhbar üzerine ekipler, arama kararıyla mobilya atölyesine gitti. Kamyonda arama yapan ekipler, bazalar arasına gizlenmiş patlaycı madde buldu. Olayın terör bağlantısı nedeniyle olay yerine terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri yönlendirildi.

PETN BAZALARIN ARASINDAN ÇIKTI

Mobilya atölyesinde ve kamyonda yapılan aramada RDX ve C4 tipi patlayıcıdan daha güçlü 40 adet baza içerisine sarılmış vaziyette, 89 adet 80 kilogram PETN tipi patlayıcı, 4 adet el bombası, 6 adet el yapımı elektrikli patlatma kapsülü, 2 adet alıcısı ve vericisi bulunan anahtar sistemi, 1 metre uzunluğunda infilaklı fitil 2 adet pil ele geçirildi. Polis olayla ilgili olarak 4 kişiyi gözaltına aldı.

İSTANBUL'U KANA BULAYACAKLARDI

Emniyet müdürlüğüne götürülüp sorgulanan kişilerin verdiği bilgi üzerine ele geçirilen patlayıcıların İstanbul'a götürüleceği belirtildi. Patlayıcılarda İstanbul'da bombalı yüklü 20 araç hazırlanacağı kaydedildi. Polisin olayla ilgili soruşturması çok yönlü olarak devam ediyor.

Mehmet KAYAHAN/ DİYARBAKIR