Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen ve üniversiteye geçişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS),bu yıl da binlerce öğrencinin katılımıyla yapılacak. Peki YGS sınav yerleri ne zaman belli olacak? İşte YGS sınav giriş belgesi ve YGS hakkında detaylar...

YGS SINAV YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK? SINAVA GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Binlerce öğrencinin 12 Mart Pazar günü gireceği YGS sınavı için gerekli olan sınav giriş belgeleri adaylar tarafından bekleniyor. Geçtiğimiz yıl sınavdan 11 gün önce yayınlanan sınav giriş belgelerinin bu yıl için de 2 Mart tarihinde yayınlanması tahmin ediliyor.

2017 YGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan YGS, geçtiğimiz yıl 13 Mart Pazar günü gerçekleştirmiş ve binlerce öğrenci sınava katılmıştı. Bu yıl da YGS sınavı 12 Mart 2017 Pazar günü yapılacak ve üniversite adayları ilk aşamayı geçmek için 160 dakika boyunca ter dökecek.

Öğrenciler bu sınavda ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testine tabi tutulacak. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumlu olacak.

 

YGS GÜNÜ ULAŞIM ÜCRETSİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde (İBB) AK Parti ve CHP Grubu'nun konuyla ilgili sunduğu ortak önerge, teklif kararı olarak görüşülerek meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Böylece 12 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçis Sınavı (YGS)'na girecek öğrenciler ve görevlilere toplu taşıma ücretsiz olacak.

 

ÖSYM: "ÇİPLİ KİMLİK ŞARTI YOK"

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM),Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvuran adayların "çipli kimlik kartı" ile girmesinin zorunlu olmadığı uyarısında bulunuldu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olan kimlik kartlarının yenilenmesi başvurularında, yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar 15 gün geçerli "geçici kimlik belgesi" düzenleneceği düşünülerek, kimlik değişikliği talebi olan adayların yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları gerekiyor.

Adaylar, mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen 15 gün süreli "geçici kimlik belgesi" ile de sınava girebilecek.

ÖSYM'DEN YGS ADAYLARINA ÖZEL ANİMASYON FİLMİ

ÖSYM tarafından 12 Mart'ta yapılacak YGS'ye girecek adaylara yönelik hazırlanan animasyon filmde, bu yıl bazı değişiklikler yapılan sınav kurallarına ilişkin uyarılarda bulunuldu.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince, YGS'ye girecek adaylar için, bu yıl değişikliğe gidilen bazı sınav kurallarının hatırlatılması amacıyla, "Yepyeni Bir Hayat Başlasın Bizim İçin" adlı özgün bir şarkıya da yer verilen animasyon film çekildi.

Filmde, adaylara 1 saat önce sınav binasında bulunmaları tavsiye edilerek bu yıl sınavla ilgili bazı kural değişikliklerine gidildiği ve adayların sınav başlama saatinden 15 dakika önce sınav salonunda bulunmaları gerektiği hatırlatıldı. Bu saatten sonra sınav binalarının kapılarının kapatılarak kimsenin alınmayacağı uyarısı yapıldı.