Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Polis Özel Harekat alımlarında yapılan sözlü mülakatlar binlerce polis adayı tarafından heyecanla bekleniyor. Yazılı sınav ve fiziki yeterlilik sınavı bitirildi. Şimdi gözler sözlü mülakatta. Peki Özel Harekat sözlü mülakat ne zaman? İşte PÖH sözlü mülakat tarihi detayları...

Yazılı sınav ve fiziki yeterlilik sınavları geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Sınavlarda başarılı olan binlerce Polis Özel Harekat adayına, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

PÖH SÖZLÜ MÜLAKATLAR NE ZAMAN? PÖH SÖZLÜ MÜLAKAT TARİHİ!

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere 19.Dönem POMEM Giriş Sınavı kapsamında şahsen başvuruları kabul edilip, ön sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik sınavı aşamasında başarılı olarak Mülakat Sınavı aşamasına girmeye hak kazanan adaylar sınava nerede ve hangi tarihte katılacaklarını T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile 25 Şubat 2017 tarihinde www.pa.edu.tr internet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir. Ayrıca adaylara posta yolu veya değişik iletişim araçları ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. İnternetten yapılan sınav giriş duyurusu tebliğ niteliğindedir."

Sözlü mülakatlarda da başarı gösteren polis adayları, polis eğitimi için eğitim merkezlerine sevk edilecek ve yaklaşık 6 ay boyunca zorlu bir eğitimin ardından Polis Özel Harekat olacak.

İhtiyaç nedeniyle hızlandırılan çalışmalar dahilinde, eğitimlerin daha kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Şu anda sözlü mülakatların ne zaman yapılacağına dair net bir açıklama yok ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni polislerin 20 Mart'ta görev başında olacağını duyurmuştu.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

28 yaşından gün almamış olan en az lise veya dengi okul mezunlarından 10 bin özel harekatçı adayı alınacak.
Başvuranlar arasında fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı yapılacak. Polis Akademisi internet sitesinden yapılacak online başvurular 02 Kasım tarihinde başlayacak. Adaylardan istenilecek belgeler ve aranılan şartlar başvuru tarihinden önce aynı siteden açıklanacak.

PÖH EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ GÜREL: "GEREKEN TÜM EĞİTİMLER PROFESYONEL OLARAK VERİLECEK"

Özel Harekat Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Gürel, "Eğitim için gelecek olan arkadaşların bunları düşünmelerine gerek yok. Biz gereken bütün eğitimleri, eğitim bittikten sonra operasyonel olarak sahaya yansıtacak şekilde, 1. bölge iller dediğimiz Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki en sıcak bölgelerde rahatlıkla çalışabilecek şekilde eğitimlerimizi arkadaşlarımıza vereceğiz. Tabi bu eğitimleri alan arkadaşlar bizimle birlikte çalışmaya başlayacaklar, diğer arkadaşlar da eğer eğitimlerde yetersiz görülürlerse bir şekilde ilişikleri kesilip normal hayatlarına devam edecekler" dedi.

ÖZEL HAREKAT EĞİTİMLERİ NASIL OLACAK?

Özel Harekat öğrencileri, birimlere ayrılacak ve uzmanlık eğitiminden geçirilecek. Bu çerçevede öğrencilere keskin nişancı, pusuya karşı koyma, keşif, istihbarat, nokta operasyonu, rehine kurtarma operasyonu, koruma, köpek timi, bomba ve su eğitimleri verilecek.

Eğitimler tamamlandığında her bir Özel Harekat polisi, 10 kilo sırt çantası ile 2 bin 500 metreyi 15 dakikanın altında kat edebilecek, tabanca ve piyade tüfeği atışlarında yüzde 50 başarı sağlayacak düzeye gelecek.