Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Başbakan Binali Yıldırım, af tartışmalarına ilişkin olarak, "Terörle mücadeleden dolayı yer sıkışıklığı var. Organize, terör, istismar cezaları dışında, disiplin cezaları işleyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Geri kalan kısmını açıkta tamamlayacaklar" dedi.

Başbakan Yıldırım, Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin af tartışmalarını sorması üzerine, Yıldırım şunları söyledi:

"Af nasıl olur, 10 yıl cezan var tamamen salıverilirsin af olur, 10 yıl cezayı 3 yıla indirirsin af olur. Ama burada cezanın şekli değişir. Kapalıdan açığa geliyor. Cezaevinin çeşitli etkinlikleri var. Ayakkabı, mobilya yapıyorlar. Oradaki mahkumları meşgul etmek, bir yandan da akar sağlamak için çalışıyorlar. Terörle mücadeleden dolayı yer sıkışıklığı var. Organize, terör, istismar cezaları dışında, disiplin cezaları işleyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Geri kalan kısmını açıkta tamamlayacaklar. Burada bir yanlış içinde olursa, bu hakkı kaybediyor, bir önceki konumuna geliyor."

BOZDAĞ: GENEL AF YOK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da "Önümüzdeki süreçte genel af olabilir mi?" sorusuna "Böyle bir şey yok" diye karşılık vermişti.