Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nın açılışına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada okuma oranlarının televizyon izleme alışkanlığının geride kaldığına dikkat çekerek, "140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye ulaşılamaz, alim hiç olunmaz. Bu şekilde sadece malumatfuruş olunabilir. Yarım porsiyon aydın olunabilir" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin nasıl bir çifte standartla uluslararası kuruluşlarca aktarıldığını biliyoruz. Ülkemize yönelik bu tavrın en çarpıcı örneklerinden biri 15 Temmuz darbe girişimidir. 

Çin'in Tiananmen Meydanı'nda çekilen fotoğrafa yıllarca gıptayla bakanlar Kızılay Meydanı'nı görmedi. 

Bizler ilk emri 'Oku' olan bir dinin müntesipleriyiz. 

Gösterilen onca çabaya rağmen kitap okuma oranlarını arzu edilen seviyeye çıkaramadığımızı üzülerek görüyorum. Kitap okumaya ayrılan sürenin yılda 10 saati bulması bize asla yakışmayan bir tablodur.

Türkiye'nin ekonomi ile birlikte kültür sanat konusunda da ilk 10'a girmesinin şart olduğunu söylüyoruz.

Aslında internet ve iletişim teknolojileri hayatımızı ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırıyor. Bugün evinizin ya da ofisinizin konforundan dünyanın her yerindeki kütüphanelere online olarak erişebiliyorsunuz. 

Arama motoru ile ulaşılan bilgi kırıntıları ile 140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye ulaşılamaz, alim hiç olunmaz. Bu şekilde sadece malumatfuruş* olunabilir. Yarım porsiyon aydın olunabilir başka bir şey olunamaz. 

* Malumatfuruş: Bilgiçlik taslayan
* Malumatfuruş: Bilgiçlik taslayan