Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İZMİR Bornova’da yaşayan Firdevs Çırpıcı ve kızı Meral Çırpıcı Gürsoy, oturdukları binanın giriş kapısının yanına sokaktaki sahipsiz kedilerin beslenmesi için mama kabı, yağmur ve soğuktan korunmaları için de kedi evi koydu. Ancak bir süre sonra bundan rahatsız olan komşularla, hayvan sever anne ile kızı arasında tartışmalar başladı. Apartman sakinleri geçen mayıs ayında yaptıkları toplantıda mama kabı ve kedi evinin kaldırılması, bina çevresindeki başka yere de konulmaması konusunda karar aldı.

Buna rağmen kedi evi kaldırılmayınca, devreye Veteriner Hekim olan apartman yöneticisi Saygun Ü. girdi. Yönetici, İzmir 3’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nde, kedi evinin kaldırılmasının sağlanması için dava açtı.

ZİNCİRİ KESİP KALDIRDI

Dava süreci devam ederken yönetici Saygun Ü., zincirini kestiği kedi evini kullanılmaması için apartmanın içine kaldırdı. Bunun üzerine Firdevs Çırpıcı ile Meral Çırpıcı Gürsoy, yönetici Saygun Ü. ile apartman görevlisi Nurettin O. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kulübenin kaldırılışının yer aldığı güvenlik kamerası görüntüleri de delil olarak mahkemeye verildi.

‘TEHDİT’ ŞİKÂYETİ

Hukuki süreç devam ederken, Veteriner Hekim Saygun Ü. ve Apartman Görevlisi Nurettin O.’nun kendilerini tehdit ettiğini öne süren Firdevs Çırpıcı ile kızı Meral Çırpıcı Gürsoy “Can güvenliğimiz tehlikede” diyerek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Bunun üzerine savcılık, anne ve kızı için bir ay süreyle koruma kararı verdi. Son yıllarda hayvan severlerin sık sık şiddet ve hakarete uğradığını dile getiren Meral Çırpıcı Gürsoy “Sahipsiz hayvanları soğuktan korumak ve barınacak yuva sağlamak neden suç olsun? İnsanlık vazifemizi yapıyoruz. Koruma örnek bir karar” dedi. 

ÖLÜMLÜ KAZANIN FAİLİ ALKOLLÜ ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI ÇIKTI

ANKARA’nın Etimesgut İlçesi’nde, 7 Ocak’ın ilk dakikalarında bir trafik kazası meydana geldi. Fatih Sultan Mehmet Yolu Jandarma Altgeçidi’nde yol ve köprü bakım çalışmasında görev alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir şirkette çalışan Uğur Güneş (44), gece yarısı yapılan çalışmada bir kaza yaşanmaması için seyir halindeki sürücüleri el feneriyle uyarıyordu. Görgü tanıklarının iddiasına göre altgeçide süratli bir şekilde giren lüks bir araç, elinde fener olan Uğur Güneş’e çarptıktan sonra olay yerinden kaçtı. Ağır yaralanan Güneş, olay yerinde hayatını kaybetti.

GPS’TEN KONUMLARI BELİRLENDİ

Kaçan lüks araç, birkaç kilometre ilerideki oto sanayi sitesinde bulundu. Aracı takip eden bir görgü tanığı, oto sanayi sitesinde araçtan inen bir erkek ve bir kadının ticari taksiye bindiklerini belirterek taksinin plakasını polise verdi. Taksi seyir halindeyken, bir emniyet müdürü plakadan kimliği tespit edilen taksi şoförünü arayarak ‘araçtaki yolcunun ölümlü kazaya karıştığını ve en yakın karakola gitmesini’ söyledi. Karakola gidemeyeceğini söyleyen taksici ise emniyet müdüründen GPS’ten konumuna ulaşılmasını istedi. Bir süre sonra araçtaki yolcular taksiciye beklemesini söyleyip indikleri sırada, polis konumunu belirlediği taksinin yanına gitti.

0.92 PROMİL ALKOLLÜ OLDUĞU SAPTANDI

Taksiye binmek için geri gelen Çankırı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Necati Akdoğan (60) olduğu anlaşılan şüpheli, gözaltına alındı. Akdoğan’ın yapılan alkol testinde 0.92 promil alkollü olduğu tespit edildi. Akdoğan, emniyetteki ifadesinde, “Alkollüydüm ve normal bir hızla gitmekteydim. Kavşağa girişte dubaları gördüm ve ‘haşırt’ diye bir ses duydum. Yoğunluktan dolayı duramadım. 200-300 metre ileride durduğumda araçta hasar oluştuğunu gördüm. İnsana ya da başka bir şeye çarpıp çarpmadığımı görmedim” dedi. Necati Akdoğan, ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

ÇİÇEKÇİ KAYA KAZASINA BENZETTİ

Akdoğan, davanın 14 Şubat’taki ilk duruşmasında da “Benden önce başka biri çarptı ya da eğilmişti, fark edemedim” diye konuştu. Görgü tanığının Akdoğan’ın çok hızlı olduğunu ve kaçtığını söylediği duruşmada, Güneş Ailesi’nin avukatı “Sanık, şoförler odası başkanıdır. Alkollü araç kullanması manidardır. Ayrıca araçtaki hasar ve maktulün paramparça olduğu dikkate alındığında sanığın çok hızlı olduğu anlaşılacaktır. Bu olay, İstanbul Kadıköy’de yaşanan çiçekçi olayına benzemektedir” diyerek tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme, Akdoğan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

YUSUF DOĞAN/GAZETE HABERTÜRK