Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hollanda'ya ekonomik yaptırımlar uygulanabileceğini dile getirdi.

Katıldığı bir televizyon programında Hollanda ile yaşanan diplomatik krizin detaylarını anlatan Kurtulmuş, krizin derinleşmeden Hollanda'nın özür dileyerek çözülmesi gerektiğini söyledi.

Siyasi yaptırımların ardından ekonomi yaptırımların gelebileceğini belirten Kurtulmuş, "İnşallah Hollandalılar bu yaptıklarını telafi edene kadar baskılarımızı sürdüreceğiz. Özür dileyecekler, bir şekilde telafi edecekler ve ilişkilerimiz tekrar yürüyecek. Siyasi yaptırımlarla başladık arkasından ekonomik alanda başka yaptırımlar da gelebilir. Hollandalılardan yaptıkları yanlıştan dönmelerini bekliyoruz. İleride gelebilir ama daha ileri taşımadan krizi başlatanın krizi çözmesini istiyoruz" dedi.

Hollanda'ya uygulanan yaptırımların misilleme olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bu yaptırımlar misillemedir. Onlar ne yaptıysa tam karşılığıdır. Hollanda Türkyie ilişkilerinin geleceği açısından Hollanda için de uygun olandır. Yapılanlar sineye çekecek değiliz. Bu barbarlığı, gaddarlığı hoş görüyle karşılayacak değiliz. Ümit ederiz ki gelişmeler olumlu seyreder bunun için diğer alanlarda da gerekli yaptırımlar için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

"KÖTÜLÜK ORGANİZE OLMUŞ"

İslam dünyasının hükümetlerinin sessiz kaldığını belirten Kurtulmuş, "Burada çok kuvvetli destekler bekliyorduk. Halkların buna tepki gösterdiğini biliyoruz ancak hükümetlerin tepki göstermesi lazım. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın tepki göstermesi lazım. Sağdan soldan dostlarımızın sesi duyuluyor ama bu ortak bir insanlık meselesidir. İslam dünyasında da konuşuluyor ancak bunun İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı açık ve organize bir şey. Kötülük organize olmuş, çok kuvvetli. Buna karşı insani değerleri savunanların örgütlü olması lazım" şeklinde konuştu.

BÜYÜKELÇİ GERİ ÇAĞIRILACAK MI?

Program sunucusunun "Büyükelçi geri çağırılacak mı?" sorusuna yanıt veren Kurtulmuş, "Şu aşamada değil. Oradaki Büyükelçimiz, diplomatik misyonumuz, çalışmalarımız sürdürecek. Birilerinin orada kalıp Türkiye'nin menfaatlerini koruması lazım" dedi.

HOLLANDA BAYRAĞININ İNDİRİLMESİ

Hollanda'nın İstanbul'daki konsolosluğunda bulunan Hollanda bayrağının indirilmesi konusuna değinen Kurtulmuş, "İçeriden birileri tarafından güvenlik gerekçesiyle, Türkler oraya aşırı bir hissiyatla saldırmasınlar diye yapıldığını biliyoruz. Böyle bir bilgi var, teyit edilmiş değildir. İlk andan itibaren tedbirler alındı. Dışarıdan herhangi birinin içeri girmesi mümkün değil" yorumunda bulundu. 

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz nedeniyle Hollanda ile üst düzey ilişkilerin askıya alındığını belirten Kurtulmuş, izindeki Hollanda Büyükelçisi'nin Türkiye'ye dönmesinin yasaklandığını belirtti.

Öte yandan mülteci konusundaki tavırlarını yeniden gözden geçireceklerini belirten Kurtulmuş, 'Münbiç'te oldu-bittiye izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

İşte Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalar;

"Ne insan haklarına uygundur, ne demokrasiye uygundur, ne Avrupa'nın ortak değerleri denilenlere uygundur. Bakanımıza yapılan hadsiz tavır, sivil vatandaşlarımızın üzerine vahşice ve barbarca atlarla yapılan tavır kabul edilemez. Bu davranışı kabul etmediğimizi bir kere daha dile getirmek istiyoruz"

"Hollanda'da yaşadıklarımız Avrupa'nın birçok ülkesinde gelişen aşırı ırkçı, İslam ve göçmen karşıtı, Türkiye düşmanı zihin yapısının dışarı vurmuş şeklidir. Tesadüfi olmadığını görüyoruz. Bilinçli bir karşıtlığın sonucudur. Aşırı sağın ayak seslerinin yükseldiği bütün Avrupa ülkelerini etkisine aldığı dönemde Avrupa'nın siyasetçileri bu gidişe dur demezse korkarım ki birkaç sene sonra Avrupa'nın mutedil siyasetçileri kendi kampanyalarını yapamayacak duruma gelebilirler"

"BUNUN SORUMLUSU TÜRKİYE DEĞİLDİR"

"Hem Türkiye'nin hakkını, onurunu koruyacak kararlılığa sahibiz. Hem de bütün reaksiyonları devlet aklıyla ortaya koyuyoruz. Bu gerilim, bu kriz, bu kaos adına ne derseniz deyin, bizim çıkardığımız bir kriz değildir, bunun sorumlusu Türkiye değildir. Türkiye, bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen, bundan sonraki süreçte sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecek ve Türkiye ile Hollanda halkının karşı karşıya kalmaması için önemli gayret sarf edecektir."

"Dışişleri Bakanlığımız nota verdi. Bu notada yaşananları kabul etmediğimizi, davranışları kınadığımızı ve özür dilemeleri gerektiğini ifade ettik. Bu olayların ortaya çıkmasına neden olan yetkililer hakkında idari ve hukuki soruşturma başlatılması taleplerimizi ilettik. Türk diplomatlarının ve diplomatik misyonumuzun güvenliğinin garanti altına alınması gerektiğini söyledik. Bugünkü toplantımızda siyasi çerçevede kalmak şekliyle alınacak tedbirleri paylaşmak istiyorum"

HOLLANDA'YA KARŞI ALINAN TEDBİRLER

"İzinli olarak yurtdışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin bizim söylediğimiz hususlar yerine getirilene kadar Türkiye'ye dönmesinin yasaklanmasına kararlaştırıldı. Hollanda yaptıklarını telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin askıya alınması kararlaştırıldı. Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek diplomatların gelmesi engellenecektir. Türkiye, Hollanda'nın yaptıklarını telafi edene kadar diplomatik uçuşlara izin vermeyecek. TBMM ile Hollanda Parlamentosu arasındaki Dostluk Grubu'nun Türkiye kısmının lağvedilmesi, iptal edilmesi konusunda TBMM'ye tavsiye edilmesi yolunda bir karar alınmıştır."

"HOLLANDALI VATANDAŞLARI İLGİLENDİREN HUSUS DEĞİLDİR"

"Geçen yıl, 27 Aralık 2016'da diplomatik uçuşlara toptan verilmiş olan yani Hollandalı resmi zevatı Türkiye'ye getirecek olan uçuşlara verilmiş olan izinler, bugün itibarıyla iptal edilmiştir. Bu yanlış anlaşılmasın, Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değildir, resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek ya da Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatlarla ilgili bir kısıtlamadır. Hollanda, bu yaptıklarından vazgeçip yaptıklarını tamir edene kadar Türkiye, diplomatik uçuşlara izin vermeyecektir."

"AÇILACAK DAVALARA DESTEK VERİLECEK"

"Bugün televizyon kanallarında da gördük, (Hollanda polisinin) maalesef üzerine saldıkları köpeklerle ayağı birkaç yerinden dişlenmiş, parçalanmış, dikiş atılmış, yüzü gözü parçalanmış insanlarımızın hakkının, hukukunun korunması da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sorumluluklarından birisidir. Bu çerçevede açılacak olan bütün davalara da gerekli destekler verilecek, vatandaşlarımızın oradaki hakkı, hukuku korunacak ve hiçbir şekilde zarar görmemeleri için gerekli tedbirler alınacaktır."

"AVRUPA'DA BÜYÜK BİR YIKIMIN SİNYALLERİDİR"

"Türkiye bundan zarar görmez. Türkiye kendi hakkını, hukukunu, onurunu korur ama bundan en büyük zararı Hollanda başta olmak üzere Avrupa'daki birçok ülkenin göreceğini ifade etmek isterim. Çünkü ırkçılıktan, faşizmden, göçmen karşıtlığından, insanları kategorilere ayırarak ötekileştirmekten hiç kimseye fayda gelmez. Avrupa'da büyük bir yıkımın sinyalleridir bunlar. Kendi içinde birkaç sene içerisinde çok çatışmalı bir hale gelebilir. Avrupalıların da bu durumu gözden geçirmelerini ve artan ırkçılığa karşı tedbir almaları gerektiğini dostça ifade etmek istiyorum. Ümit ederiz ki bu akıl tutulması Hollandalı siyasetçilerin atacağı adımlarla sonlandırılmış olur."

MÜLTECİLER KONUSU

"Bizim için mülteciler meselesi insalık sorunuydu ama Batı için şark sorunuydu hala da öyledir. Ne zaman kendilerini rahatsız etmeye başladılar, Türkiye sizle anlaşalım onun karşılığında serbest dolaşımı verelim dediler. Müzakereler yapıldı sözleri yerine getirdik ancak AB yerine getirmedi. Kusura bakmasınlar, biz mültecilerin hepsini kardeşimiz olarak görür, her birisini Hazreti insan olarak görür, kimse görmese yardım etmeyi insanlık vazifesi biliriz. Batı ile bu konuşulacaksa bütün coğrafyanın ortak sorunudur. Mülteciler meselesinde takındığımız tavrı gözden geçiririz."

"MÜNBİÇ'TE OLDU-BİTTİYE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

"Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin olmasından rahatsız değiliz. Sözde kantonların, sözde özerklik ilanlarının hiçbir anlamı yoktur. Münbiç'te oldu-bittiye müsaade etmeyeceğiz. Bütün muhattaplarıyla irtibattayız. DEAŞ'ı oradan çıkartalım derken demografik yapıyı değiştirecek şekilde başka bir silahlı terör örgütünü yerleştirmek Suriye barışına katkı sağlamaz. İlan edilen sözde özerklik ilanlarının değeri olmadığını söylemek isterim."

"Bu krizi biz çıkarmadık. Biz planlamadık. Hollandalıların bu işi telafi edecek adımları atacağını düşünüyorum. Ümit ediyorum ki en kısa süre içerisinde bu adımları atarlar."

BAŞBAKAN'IN DANİMARKA ZİYARETİ

Kurtulmuş, "Daha önce Sayın Başbakanın açıkladığı 20 Mart'ta Danimarka'ya bir ziyaret söz konusu olacaktı. Danimarka Başbakanından ziyaretin ertelenmesi yönünde bir açıklama geldi. Sayın Başbakan, o ziyareti erteleyecek mi ya da 16 Nisan sonrasında mı olacak? " sorusu üzerine ise "Sayın Başbakanımız, Danimarka ziyaretini zaten Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi de başka bir programı planlanan günde, önümüzdeki hafta Pazartesi günü için planlanmıştı, o gün de başka bir programı olduğu için zaten tehir ettiğini Danimarka Büyükelçisine bildirmişti. Dolayısıyla Danimarkalı Sayın Başbakanın bu ziyareti tehir edilmesine ilişkin görüşü, Sayın Başbakanımızın ziyaretin tehir edilmesi talebinden sonra gündeme gelmiştir. Zaten, önceden Başbakanımızın programından tehir ettiği bir görüşmedir" dedi.