Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Açıköğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açıköğretim Lisesi (MAÖL) 2. dönem sınav giriş yerleri açıklandı. Öğrenciler açık lise 2. dönem sınavları için hazırlık içinde. Peki AÖL sınavı ne zaman yapılacak? Açık lise sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir? Detaylar haberimizde...

AÖL 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

Açık Öğretim Lisesi'nde öğrenim gören milyonlarca öğrenci için ilk dönem sınavı 7-8 Ocak 2017 tarihinde yapılmıştı. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi 2. dönem sınavları yaklaşıyor. AÖL 2. dönem sınavları 18-19 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın sonuçları ise 21 Nisan 2017 tarihinde yayınlanacak.

AÇIK LİSE SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

MEB tarafından gerçekleştirilen AÖL 2. dönem sınavının giriş yerleri açıklandı. Öğrenciler sınav giriş yerlerine MEB'in http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx internet adresinden öğrenci numarası ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.

AÇIK LİSE SINAV GİRİŞ YERLERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL öğrenci giriş ekranında öğrenci numarası ve şifre ili giriş yaptıktan sonra ekrana gelen sayfada sol tarafta yer alan "Sınav Giriş Belgesi"'ne tıklayın. Daha sonra açılan pencerede 'Yazdır' kısmına tıklayıp sınava nerede gireceğinizi öğrenebilirsiniz.

SINAV GÜNÜ YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

Açık Öğretim Lisesi Sınav Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (zorunlu değil olması önerilir),
Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

Öğrenciler, sınav sırasında cep telefonu, hesap makinesi, bilgisayar (diz üstü), kitap, ders notu, silah ve diğer öğrencileri rahatsız edecek hiçbir araç-gereç bulunduramazlar.

Dikkat: Öğrenciler, sınava girerken kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet) ve Sınav Giriş Belgelerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN NASIL MEZUN OLURUM?

Açık Öğretim Lisesi (Alan Yok) Mezuniyet Şartları.

* Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
* Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
* Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde öğrenim gören öğrenciler için mezuniyet kredileri seçilen alana göre farklıdır.