Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Bursa'da kurdukları saadet zincirleri ile piyasayı milyonlarca lira dolandırdıkları iddiasıyla tutuklu bulunan 46 yaşındaki Özlem A. ile 38 yaşındaki Arzu M., Bursa'nın Yenişehir İlçesi'ndeki Yüksek Güvenlikli Kadın Cezaevi'nde aynı koğuşta kalıyor. Cezaevi çalışanları tarafından, 'Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları' olarak adlandırılan A. ile M. devam eden savcılık soruşturmalarından sonra hakim karşısına çıkarılacak.

Bursa'da bir şirkette 24 yıldan bu yana mali müşavir Özlem A., iddiaya göre tanıdığı işadamları ve zenginleri, kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fonlar ile yüksek miktarda kar payı dağıttıklarını söyleyerek, buna katılmaları için ikna etti. Özlem A., bu kişileri, dışarıdan hiç kimseyi kabul etmedikleri için fona girdiklerini patronlarına söylememesi için özellikle uyardı. Kısa sürede saadet zinciri oluşturan A., para verenlere önce aylık yüzde 8- 10 oranında kar payı dağıtmaya başladı. İnandırıcı olmak içinde kendisine elden para veren kişilere, 'para yerine yerleşti, hatta yavrulamaya bile başladı' yazılı mesajlar gönderdi.

Daha sonra kar payını aylık yüzde 25-50'ye çıkartan ve daha fazla para almaya başlayan A.'ya bir işadamı 50 milyon dolar verirken, bazıları ise kendilerine ait ve arkadaşlarından aldıkları ödünç paraları daha fazla kazanmak amacıyla Özlem A.'ya verdi.

Geçen temmuz ayından sonra kar payı dağıtamayan Özlem A., arayanlara ise, "OHAL nedeniyle BDDK hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz", "Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu", "Para Merkez Bankası'nda rahat olun" gibi mesajlar gönderdi. Bir arada psikolojik sorunlarını gerekçe göstererek hastaneye yattı. Para verenlerin şikayeti üzerine A. önce işinden atıldı geçtiğimiz aralık ayında da tutuklandı.

EVİNDE 18 PERUK BULUNDU

Bursa'da yaşayan bir başka kadın dolandırıcı Arzu M. ise, 'Ponzi' adı verilen bir nevi saadet zinciri oluşturarak tespit edilen 60 kişiden 13 milyon lira dolandırdı. 'Ponzi Arzu' olarak tanınan Arzu M., işlediği her suçtan sonra tanınmamak için peruklarını değiştirip farklı kıyafetler giyerek bunları sosyal medya hesabından paylaştı. İletişim kurduğu kurbanlarının kendisine güvenmesi için evine giden, verdikleri tüm ikramları kabul edip onlar ile hatıra fotoğrafları dahi çektiren M., geçen şubat ayında Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde yakalandı. M.'nin kaldığı evde yapılan aramada 18 peruk ve çok sayıda kıyafetler bulundu. Mahkemeye çıkartılan M. de Özlem Ak. gibi 'Dolanıcılık' suçundan tutuklandı.

AYNI KOĞUŞTA KALIYORLAR

Piyasadan milyonlarca lira dolandıran Özlem A. ile Arzu M., Bursa'nın tek kadın cezaevi olan Yenişehir İlçesi'ndeki Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde kalıyor. 120'si siyasi olmak üzere toplam 240 kadın hükümlü ve tutuklunun kaldığı cezaevinde Özlem A. ile Arzu M.'nin dolandırıcı ve hırsızların bulunduğu aynı koğuşta kaldıkları öğrenildi. Soruşturmaları devam eden Özlem A. ve Arzu M., cezaevi çalışanları tarafından, 'Kadınlar koğuşunun en zengin ağaları' olarak adlandırılıyor. A. ile M. devam eden savcılık soruşturmalarından sonra hakim karşısına çıkacaklar.

Bursa'da, bir şirkette muhasebeci olarak çalışan 46 yaşındaki Özlem A.'nın, patronlarını referans göstererek görüştüğü işadamlarını 'yüksek kar payı' vaadiyle 100 milyon doların üzerinde dolandırdığı iddia edildi. Şikayet üzerine önce işinden atılan Özlem A., şirkette yönetici olan iki kişiyi suçladı. Gözaltına alınan 3 şüpheliden Özlem A. mahkemece tutuklanırken, diğer iki şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bursa'daki işadamlarına ait olan fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıldan beri çalışan Özlem A., tanıdığı işadamları ve zengin kişilere iddiaya göre kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fonlar ile yüksek miktarda kar payı dağıttıklarını söyleyerek, fona katılmaları için ikna etti.

YÜKSEK KAR ALINCA, EVLERİNİ BİLE SATIP VERDİLER

Özlem A. bu kişileri, dışarıdan hiç kimseyi kabul etmedikleri için fona girdiklerini patronlarına söylememesi için özellikle uyardı. Kısa sürede 'saadet zinciri' oluşturan Özlem A., para verenlere aylık yüzde 8- 10 oranında kar payı dağıtmaya başladı. Özlem A. ilk dönemlerde hesabına veya kendisine elden para veren kişilere moral vermek için 'para yerine yerleşti, hatta yavrulamaya bile başladı' yazılı mesajlar gönderdi.

Daha sonra kar payını aylık yüzde 25- 50'ye çıkartan Özlem A.'ya, bazı işadamlarının kendi parasının yanı sıra arkadaşlarından borç para alıp verdiği, bazılarının ise evlerini bile sattığı öne sürüldü.

TEMMUZ'DAN SONRA AKSAMAYA BAŞLADI

Geçen temmuz ayından sonra kar payı dağıtamayan Özlem A. kendisini arayan kişilere, "OHAL nedeniyle BDDK hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz", "Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu", "Para Merkez Bankası'nda rahat olun" gibi mesajlar gönderdi. Ardından da psikolojik rahatsızlığını gerekçe göstererek hastaneye yattı.

Para verenlerin şikayeti üzerine çalıştığı şirketin işten attığı Özlem A., 13 kişinin cumhuriyet savcılığına yaptığı başvuru sonrası gözaltına alındı.

ŞİRKETTEKİ 2 YÖNETİCİYİ SUÇLADI

Özlem A. oluşturdukları fona dışarıdan kişilerin de katıldığını, bu kişilerin paraları kendi banka hesabına yatırdıklarını veya kendisine elden verdiklerini belirterek şöyle dedi:

"Ben de bana ulaşan paraları beni işe alan, şirkette üst düzey yönetici olan N.Y.'ye veriyordum. O da ödenmesi gereken faizleri bu paralar ile ödüyordu. Kime ne kadar verdiğini bilmiyordum. Sorgulama gibi bir şansım ve yetkim de bulunmuyordu. Ayrıca yaşananlardan E.Ş. isimli yöneticinin de haberi vardı."

MUHASEBECİ KADIN TUTUKLANDI

Bunun üzerine polis N.Y. ile E.Ş.'yi de gözaltına aldı. Yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen N.Y. ile E.Ş. suçsuz olduklarını söyledi. Sorgulamalarından sonra 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan adliyeye çıkartılan üç şüpheliden Özlem A. tutuklanırken, diğer iki kişi adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SADECE BİR İŞADAMI 50 MİLYON DOLAR VERMİŞ

Özlem A.'ya sadece Bursa'daki işadamları ve zenginlerin değil, İstanbul ve çevre illerdeki işadamlarının da para verdiğini söyleyen şikayetçi 4 kişinin avukatlarından Cem Fırat, "Benim müvekkillerim bu kişiye 12 milyon dolar verdi. Toplam 12 şikayetçinin ödedikleri para 100 milyon dolar civarında. Sadece bir işadamı 50 milyon dolar vermiş. Bu rakam daha da artabilir" dedi.