• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz FETÖ başarısız darbe girişimininin ardından yurt genelinde FETÖ üyelerine ve destekçilerine yönelik operasyonlar devam ediyor. İşte 17 Mart 2017 Cuma günü FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alınan, bylock kullanan ve tutuklanan kişi sayısı ve FETÖ operasyonları...

Haberler anlık güncellenmektedir...

İSTANBUL'DA DÜZENLENEN OPERASYONDA 1'İ EMNİYET MÜDÜRÜ 63 POLİS TUTUKLANDI

İstanbul'da düzenlenen FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 1'i emniyet müdürü 63 polis tutuklandı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  bylock kullandığı belirlenen 1'i emniyet müdürü 67 polisi gözaltına aldı

Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen aralarında 1'i müdür 63 polis tutuklandı. (HABERTÜRK HABER MERKEZİ)

BAKLAVACI İŞADAMI MUSTAFA SEYİTOĞLU'NUN FETÖ DAVASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığın Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcılığınca, baklavacı Mustafa Seyitoğlu ile Serdar Seyitoğlu hakkında, anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet, FETÖ üyeliği suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Tutuklu işadamları hakkındaki davanın ilk duruşmasının, 16 Mayıs'ta Çağlayan Adalet Sarayı'nda yapılmasına karar verildi.

İddianamede, sanıklar Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu'nun " Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, FETÖ üyesi olmak suçundan ise 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezalandırılması talep edildi. Soruşturma kapsamında 28 Ekim 2016'da tutuklanan Serdar Seyitoğlu'nun, "himmet" adı altında iş adamlarından para toplayıp örgüte aktardığı ve paraların büyük rakamlara ulaşması nedeniyle örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından kendisine ödül olarak plaket, takke, seccade ve tespih gönderildiği iddia ediliyor. (Veli SARIBOĞA / İSTANBUL)

BAYBURT MERKEZLİ OPERASYONLARDA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Bayburt merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden 3ü tutuklandı.

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PDYnin milli eğitim ve asker yapılanmasında yer aldığı belirlenenlerin yakalanmasına yönelik Bayburt merkezli Trabzon, Erzurum, Amasya, Gümüşhane, Ankara ve İzmirde önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkarılan ve örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı belirlenenlerin de aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

Bayburta getirilen ve emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Bayburt Adliyesinde hakim karşısına çıkarılan 9 şüpheliden 3ü tutuklandı, 6sı ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. (AA)

İZMİR MERKEZLİ OPERASYONLARDA 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda, örgütün jandarma teşkilatı içinde yer aldıkları iddiasıyla 12 kişi gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, örgütün jandarma teşkilatı içindeki yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen 6 astsubay ile 6 uzman çavuş hakkında yakalama kararı çıkarılması sonrası çalışma başlattı.

Jandarma ekipleri, bu sabah İzmir merkez ile İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Eskişehir, Manisa, Afyonkarahisar, Yalova, Kırşehir ve Kayseri'de belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda değişik rütbelerde görevli 12 jandarma personeli gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlılara, daha önceki operasyonlarda yakalanan ve tutuklanan kişilerin ifadelerinden yola çıkılarak ulaşıldığı, halen jandarma teşkilatı içinde görev yapan bu kişilerin örgütün kendilerini gizleyen "kripto" elemanları oldukları ileri sürüldü.

Zanlılar, İzmir İl Jandarma Komutanlığına götürüldü. (AA)

YALOVA MERKEZLİ 6 İLDEKİ OPERASYONLARDA 8 KİŞİ TUTUKLANDI

Yalova merkezli 6 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 13 kişiden 8i tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 13 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen 13 zanlıdan 8i tutuklandı, 5i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yalova merkezli İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Muğla ve Uşakta 8 Martta düzenlenen eş zamanlı operasyonda, FETÖnün eğitim-öğretim kanadında bulundukları ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLocku kullandıkları iddiasıyla 13 kişi gözaltına alınmıştı. (AA)

DENİZLİ'DE 8 AVUKAT YAKALANDI, 3 AVUKAT ARANIYOR

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 11 avukat hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Avukatlardan 8'i gözaltına alınırken, 3 avukat ise aranıyor.

Edinilen bilgiye göre, FETÖ/PDY avukatlar yapılanmasına yönelik Denizli Kaçakçılık Organize Suçlar Müdürlüğü tarafından sabah saatlerinde operasyon gerçekleştirildi. Kriptolu haberleşme programı 'Bylock' programı kullanan 8 avukat sabah saatlerinde yapılan operasyonla gözaltına alındı. İ.Ü, K.K, S.T, S.Y, M.K, M.S.M, Y.S, ve M.S.G isimli avukatların evlerinde ve iş yerinde aramalar yapıldı. Aramaların ardından şüpheli kişiler Denizli Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Adreslerinde bulunamayan şüpheli 3 avukat hakkında yakalama kararı çıkartıldı. (İHA)

ADANA'DA 13 ASKER GÖZALTINA ALINDI

Adana merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 13 asker gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'nin askeri yapılanmasına yönelik Adana merkezli Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Şanlıurfa, Bursa, Hatay, Burdur ve Eskişehir'de eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, "Bylock" kullanıcısı olduğu belirlenen çeşitli rütbelerde 13 şüpheli gözaltına alındı. (İHA)

ERZURUM'DA 11 ASTSUBAY VE FETÖ'NÜN SÖZDE "ASKERİ İMAMI" OLAN 1 ESNAF GÖZALTINA ALINDI

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen operasyonda, İl Jandarma Komutanlığında görevli 11 astsubay ile bu kişilerden sorumlu olduğu belirlenen sözde "askeri imam" bir esnaf gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturmayı yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, örgütün faaliyetlerinin ortaya çıkartılması ve örgütle bağlantılı olanların yakalanması amacıyla başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Bu çerçevede Erzurum İl Jandarma Komutanlığına operasyon düzenleyen ekipler, halen görev başındaki 11 astsubay ile bunların kentteki sözde "askeri imamı" olduğu tespit edilen bir esnafı gözaltına aldı.

İfadelerinin alınması için emniyete götürülen şüphelilerin, işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılacağı belirtildi. (AA)

TUNCELİ'DE ESKİ İL MÜDÜRÜ AHMET PEHLİVAN GÖZALTINA ALINDI

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçen ay görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Pehlivan gözaltına alındı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Elazığ'daki adresinde gözaltına alınan Pehlivan, sağlık kontrolünün ardından Elazığ Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. (Mustafa UC / ELAZIĞ)

RİZE'DE FETÖ'NÜN SÖZDE "RÜTBELİ POLİSLER ABİSİ" OLAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI

Rize'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında rütbeli polislerin abisi olduğu öne sürülen zanlının da bulunduğu 2 kişi tutuklandı.

Rize Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan, meslekten ihraç edilen öğretmen Ş.Y. ve doktor H.A.A'nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen 2 zanlı, daha sonra adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan zanlılar, "FETÖ üyesi olmak ve örgütün şifreli haberleşme programını kullanmak" gerekçesiyle tutuklandı.

Ş.Y'nin, rütbeli polislerin abisi olduğu öne sürüldü. (AA)

BURSA'DA 13 KADIN ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Bursa'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özel Nilüfer Eğitim

Kurumları'na yapılan operasyonla gözaltına alınan 13 kadın şüpheli adliyeye sevk edildi.
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, KHK ile kapatılan (Slim A.Ş.) Özel Nilüfer Eğitim Kurumları'na Bursa ve İstanbul'da geçen perşembe günü operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda FETÖ/PDY'ye üye olmak ve mali destek sağlamak suçlarından aranan 59 şüpheliden 32'si gözaltına alındı. Gözaltına alınanların terör örgütünün haberleşme aracı olan 'Bylock' programını kullandıkları, bazılarının örgüt içi atamaya baktıkları ve terör örgütünün elebaşının talimatlarıyla Bank Asya'ya para yatırdıkları tespit edildi.

Operasyonda gözaltına alınanlardan emniyetteki işlemleri tamamlanan 13 kadın şüpheli adliyeye sevk edildi. (İHA)

KAYSERİ'DE 24 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Kayseri'de sürdürülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri ve Halk Sağlığı çalışanları ile ihraç edilen ve 'Bylock' kullandığı tespit edilen 24 kişi adliyeye sevk edildi.

Kayseri'de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz günlerde İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri ve Halk Sağlığı çalışanları ve ihraç edilen 24 kişi hakkında gözaltı karar çıkarılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon yapılmış ve operasyonda örgütün iletişim ağı 'Bylock' kullandığı tespit edilen 24 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilen 24 kişi, adliyeye sevk edildi. (İHA)

NEVŞEHİR'DE 2 SAĞLIK MEMURU TUTUKLANDI

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) terör örgütü soruşturması kapsamında iki sağlık memuru tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan Cumhuriyet Başsavcılığımızca haklarında soruşturma başlatılan sağlık memurları İbrahim A. ve Baki Y. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından Nevşehir Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmiş, yapılan sorgulama neticesinde Nevşehir Sulh Ceza Hâkimliğince ayrı ayrı tutuklanmışlardır" denildi. (İHA)

AKSARAY'DA 17 KİŞİ TUTUKLANDI

Aksaray merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 17'si tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince örgütle bağlantısı olduğu iddiasıyla aranan 8 kişinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 20'ye yükseldi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 17'si tutuklandı, 3'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları ve yapıya "himmet" adı altında maddi destek sağladıkları öne sürülenlere yönelik Aksaray merkezli 11 ilde 10 Mart'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonda 12 kişi gözaltına alınmıştı. (AA)

MALATYA'DA 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekipleri FETÖ/PDY ile iltisaklı ve irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan okul, dershane ve yurtlarda örgütsel faaliyette bulundukları gerekçesiyle 13 kişiyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından gözaltına alınan 13 öğretmen adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusu sonrasında 13 kişi tutuklanmaları talebiyle Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliği, 13 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında biri kamu bankasında çalışan avukat, ikisi serbest muhasebeci olmak üzere 5 kişi daha tutuklandı. Terör FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında dün 18 kişi tutuklanmış oldu. (Ferdi DURDU/ MALATYA)

BARTIN MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU: 6 KİŞİ TUTUKLANDI

Bartın merkezli 6 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheliden 6’sı tutuklandıİl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, FETÖ/PDY'ye yönelik Bartın merkezli Ankara, İstanbul, Kastamonu, Karabük ve Sakarya'da düzenlenen operasyonlarda, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan, aralarında daha önce meslekten ihraç edilen öğretmenlerin de bulunduğu 6'sı tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla salıverildi.Bu arada, aynı soruşturma kapsamında gün içinde 2 kişinin daha adliyeye sevk edildiği öğrenildi.Bartın merkezli, 8 Mart'ta 6 ilde düzenlenen operasyonda, aralarında eski öğretmen ve askerlerin bulduğu 14 kişi gözaltına alınmış, soruşturma kapsamında 2 kişi daha yakalanmıştı. Adliyeye sevk edilen 7 şüpheliden 3'ü tutuklanmış, 4'ü ise adli kontrol şartıyla salıverilmişti. (AA)