Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Etiyopya’da Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait okulların Almanlara satıldığı yönündeki iddialar hala belirsizliğini sürdürüyor.

Başkent Addis Ababa'da, ülkedeki siyasi ve ekonomik duruma ilişkin yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan İletişim Bakanı Negeri Lencho, FETÖ okullarının satışı ile ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Lencho, yerel ve uluslararası medyada FETÖ okullarının Almanlara satıldığı yönünde çıkan haberlere ilişkin, "Okulların satılıp satılmadığına dair bir bilgim yok. Satıldığını düşünmüyorum. Sahip olduğum tek bilgi Cumhurbaşkanımızın bu okulları Türkiye’ye devretme sözü verdiği." diye konuştu.

Öte yandan, AA muhabirinin gördüğü diplomatik belgelere göre, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Komisyonuna mektup yazarak, okulların eğitiminin aksatılmadan Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Ancak mektupta hali hazırda satıldığı iddia edilen okulların FETÖ’ye ait olan Kaynak Eğitim adlı şirketten devredilmesinin istenmesi dikkat çekti.

Yerel gazetelere reklam veren FETÖ'cüler okulların Alman iş adamlarına devredildiğini iddia etmişti.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği ortak basın toplantısında, "Türk halkı dik durarak bu terörist gruba (FETÖ) karşı demokrasilerini ve sevgili ülkelerini koruma yönünde çok büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Bu bağlamda hükümetim, Gülen'e ait okulları Maarif Vakfına devretme kararı almıştır." açıklaması yapmıştı.

Wirtu, Etiyopya'nın, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve halkına bitmeyen bir desteği olduğunu dile getirerek, "Terörle mücadelesi konusunda, ister yurt içindeki ister uluslar arası terörizmle mücadelesinde Türkiye'ye desteğimizi yineliyoruz." demişti.

Söz konusu haberlerle hileli satış yoluyla okulları elinden çıkarmaya çalıştığı anlaşılan örgütün ülkenin farklı şehirlerinde 6 okulu bulunuyor.