Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İstanbul başta olmak üzete yurdun batı kesimlerinde hava sıcaklıklarının bugün 1 ila 3 derece artacağı, yurdun geri kalan kesimlerinde salı ve sonrasında bolca görülecek güneşin etkisiyle artışa geçeceği ve ilkbahar mevsiminin yaşanmaya başlayacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da bugün hava parçalı bulutlu akşam saatlerinde ise hafif sağanak yağışlı olacak.

İL İL HAVA DURUMU

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel'in aktardığı bilgilere göre, Karadeniz ve Marmara'da rüzgar sebebiyle sabah saatlerinde hissedilen soğuk hava öğle saatlerinde ısınacak. Salı, çarşamba ve perşembe İstanbul'da haftanın en sıcak günleri yaşanacak. Sıcaklıklar perşembe gününe kadar kademeli olarak artacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak yağışların, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte Ege bölgesi ve iç kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, batı kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif yağmur ve sağanak yağışlı 12
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif sağanak yağışlı 15
İzmir: Parçalı ve az bulutlu 21
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğu ilçeleri sağanak yağışlı 16
Adana: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı 20
Antalya: Parçalı ve az bulutlu 22
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 9
Erzurum: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
Diyarbakır: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 17