Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili yeni belgeleri kapsayan bir dosyayı Adalet Bakanı Jeff Sessions'a verdiğini belirterek, bu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ile ABD'nin PYD'ye desteğinin ise Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen iki husus olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, başkent Washington'da Ulusal Basın Kulübünde Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen "Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakmak" başlıklı panele katıldı.

Çavuşoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ABD Adalet Bakanı Sessions'a, içinde yeni belgelerin bulunduğu bir dosya ilettiği bilgisini vererek, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine bir kez daha vurgu yaptı.

"FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi" ile "ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye desteği"nin, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve çözülmesi gereken iki husus olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, yeni yönetimin bu konularda daha uzlaşmacı bir tavır içinde olacağına inandığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile gün içinde yaptığı görüşmede "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" anlattığını ifade etti.

"TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNİ YENİDEN CANLANDIRABİLİRİZ" 

"Elbette ki yeni yönetimle çalışmaya kararlıyız ve Türk-Amerikan ilişkilerini ve iş birliğini yeniden canlandırabileceğimize inanıyoruz." diyen Çavuşoğlu, bölgedeki mevcut meselelerin beraberinde dünyayı tehdit eden düzensiz göç, gıda güvensizliği, zenofobi (yabancı korkusu-nefreti), İslamofobi, antisemitizm, ırkçılık ve köktencilik gibi birçok soruna da yol açtığına değindi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa'daki ana akım partilere, aşırı sağ partilerin yükselişte olduğunu ifade ederek, Avrupa'nın asli değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları tavsiyesinde bulunduk." diye konuştu.

Kıbrıs konusunda gelinen noktayı da değerlendiren Çavuşoğlu, bunun son bir fırsat penceresi olarak iyi okunması gerektiğini belirtti. Kıbrıs'taki meselenin çözülmesinin de tek başına Doğu Akdeniz'de güvenliği sağlamaya yetmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Suriye eksenli güvenlik açığının hala çok önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile yaptığı telefon görüşmesinde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ve geçici tutuklanmasına ilişkin talepleri iletti.

Adalet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bozdağ, saat 17.30'da ABD'li mevkidaşı Sessions ile telefonda görüştü.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmede Bozdağ, ABD Adalet Bakanlığı görevine getirilen Sessions'u tebrik etti.

Görüşmede Bozdağ, FETÖ elebaşı Gülen'in geçici tutuklanmasını ve iadesine ilişkin Türkiye'nin taleplerini net bir dile bir kez daha ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU TWITTER'DAN PAYLAŞTI

ABD'nin başkenti Washington'da ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in geçici tutuklanması ve Türkiye'ye iadesi talebini vurguladığı, ayrıca içinde yeni delillerin olduğu dosyayı ABD tarafına ilettiği bildirildi.

Yarın yapılacak "DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısına" katılmak üzere ABD'de bulunan Çavuşoğlu, ABD Adalet Bakanlığında Sessions ile bir araya geldi.

Ağırlıklı olarak FETÖ elebaşının geçici tutuklanması ve Türkiye'ye iadesi sürecinin konuşulduğu toplantıda Çavuşoğlu, Ankara'nın konuya verdiği önemin altını bir kez daha çizdi. Görüşmede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Çavuşoğlu'na verilen ve içinde yeni delillerin olduğu dosyanın Sessions'a iletildiği ifade edildi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Türk ve ABD heyetlerinin de yer aldığı görüşmenin verimli geçtiği belirtildi.

Başkentteki programına Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüşerek devam edecek Çavuşoğlu, öğleden sonra da Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenecek panelde konuşma yapacak.

Çavuşoğlu'nun, Washington'daki temaslarının ardından New York'ta Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmesi de öngörülüyor.

PYD VE FETÖ KONUSUNDA UYARILAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaptığı açıklamada FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ABD'nin PYD'ye desteği konularının, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve çözülmesi gereken iki husus olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüşmesinde "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" vurguladığını bildirdi.