Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)'nin elektronik ortamda yapılan sınavı e-YDS için başvurular bugün itibariyle başladı. Peki e-YDS başvurusu nasıl yapılır? İşte e-YDS başvurusu hakkında detaylar...

e-YDS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada e-YDS 2017/4 sınavı için başvuruların başladığını duyurdu. Adayların e-YDS başvurularını yapmaları için ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'ne giriş yapması ve ardından başvurularını tamamlaması gerekiyor.

Sınav başvuruları 22 Mart 2017 tarihinde (bugün) başladı ve 22 Nisan 2017 tarihinde sonlanacak.

e-YDS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KONTENJANLARA DİKKAT

Sınava alınacak aday sayısı kapasite sınırı olduğundan dolayı Ankara'da 4200, İstanbul'da 431 ve İzmir'de 72 olacak şekilde düzenlendi. Bu nedenle adaylar kontenjan dışı kalmamak için ücretlerini hızlı bir şekilde ödeyerek başvurularını yapmaları gerekiyor.

ÖSYM'nin kontenjan konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 4200, İstanbul’da 431, İzmir’de 72 olacaktır. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır."

SINAVA BAŞVURU KOŞULLARI

● e-YDS elektronik ortamda yapılır. Bu nedenle sınava başvuracak adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği sağlanmaz.

● e-YDS’nin uygulanması ile ilgili tüm bilgilendirmeler elektronik ortamda yapılır. Adaylara sözlü/yazılı danışmanlık hizmeti verilmez, sınavda yazılı ve/veya sözlü bilgilendirme yapılmaz. Sınav süresince görevlilerin adaylarla konuşması, iletişim kurması yasaktır. Adaylara görevliler tarafından sınava ilişkin açıklama yapılmaz. Adaylar sınava ilişkin tüm bilgilendirmeleri elektronik ortamda edinirler. Bu nedenle sınava katılmak isteyen adayların başvuru için sınav ücretini ödemeden önce internet ortamında yapılacak örnek e-YDS’ye katılmaları gerekmektedir.

● Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan engeli/sağlık sorunu nedeniyle tek kişilik salonda sınava girmesi gereken, okuyucu ve/veya işaretleyici yardımı talep edenler, kendileri için gerekli fiziki ortam sağlanıncaya kadar e-YDS’ye başvurmamalıdır. Bu adaylar sınava katılmak için sınav ücreti ödemiş olsa bile e-Sınav Merkezlerinde adayın engeline/sağlık sorununa yönelik bir düzenleme yapılamaz, ÖSYM’ye gönderilen sağlık raporları ve/veya bu amaçlı dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

● Bunun dışında engeli veya sağlık sorunu nedeniyle sınavda herhangi bir araç gerece ihtiyaç duyan adaylar, raporlarında ve Sınava Giriş Belgelerinde yazılmış olması kaydıyla ilgili araç gereçle sınava alınırlar. Sınava Giriş Belgelerinde yazılı olmayan hiçbir araç gereç vb. e-sınav binalarına girişte kabul edilmez.

● e-YDS 2017 2 ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan engelli bilgileri/sağlık sorunlarına ilişkin kayıtlı bilgiler e-YDS için işleme alınmaz.

● Sağlık koşulları/engel durumları bu sınava uygun olmayan adayların YDS’nin İlkbahar Dönemi ve/veya Sonbahar Dönemi sınavlarına katılmaları önerilir.

● Cezaevinde ve engelli bina/salonlarında elektronik sınav yapılamadığından sınava giriş koşullarını taşımayan adayların sınava başvurmamaları gerekmektedir.

● Sınava giriş koşullarını taşımadıkları halde başvurularını gerçekleştirerek sınava gelen adaylar sınava alınmaz.